Prawo autorskie: rawpixel / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: rawpixel / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
Te z pozoru łagodne komentarze mogą wzbudzić u naszego rozmówcy mieszane uczucia. Po prostu czasem interpretujemy coś zupełnie inaczej. Słowne wpadki zdarzają się, ponieważ nie mamy świadomości jakie uczucia i emocje mogą dane zwroty wywołać. Poznanie tych mechanizmów znacznie ułatwia komunikację. Świadomość społeczna jest umiejętnością, której wielu niestety brakuje. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy tak skupieni na tym, co mamy zamiar powiedzieć dalej - i jak to, co inni mówią na nas wpływa - że zupełnie zapominamy o innych ludziach.
Kluczem do sukcesu jest świadomość, że istnieje kilka prostych sztuczek, które pomogą usprawnić komunikację z innymi ludźmi. Tych 9 zwrotów inteligentni ludzie po prostu nie używają!
1. „Wyglądasz na zmęczonego”
Zmęczeni ludzie wyglądają szalenie atrakcyjnie! Mają podkrążone oczy, niechlujnie ułożone włosy, a także problemy z koncentracją i od progu narzekają na wszystko! Mówienie komuś, że wygląda na zmęczonego implikuje wszystkie powyższe cechy, a nawet więcej! Zamiast zapytać „Czy wszystko w porządku?” wolimy stwierdzić, że ktoś wygląda na zmęczonego, bo wydaje nam się, że wyjdziemy na osoby troskliwe i pomocne.

2. „Wow, niewiarygodnie! Jak Ty schudłeś!”

Nie, nie I jeszcze raz nie. Chociaż intencje masz dobre i wydaje ci się, że właśnie powiedziałeś komuś najwspanialszy komplement pod słońcem… to odbiór będzie zupełnie inny. Osoba obdarowana takim przemiłym komplementem pomyśli, że wcześniej wyglądała strasznie nieatrakcyjnie.
3. „Byłeś dla niej zbyt dobry”
Każde rozstanie boli i nie ważne jakie były okoliczności tego zdarzenia. Taki komentarz sugeruje, że rozmówca ma zły gust i ten związek od początku był skazany na porażkę. Że wiedzieli o tym wszyscy tylko nie on. Pewnie chcesz go pocieszyć, ale taki komentarz jest naprawdę niefortunny.
4. „Ty zawsze…” / ”Ty nigdy…”
Nikt nie robi czegoś zawsze i nikt nie robi czegoś nigdy. Uogólnianie jest po prostu nie fair. Takich zwrotów używa się najczęściej w kłótniach, by przedstawić czyjeś słabe strony. Rozmówca zawsze będzie czuł się urażony i zaatakowany. Lepiej powiedzieć „zauważyłem, że zbyt często robisz to i to…”.

5. „Wyglądać świetnie jak na swój wiek”

Zwrot „jak na swój wiek” brzmi niestety protekcjonalnie i niegrzecznie. Stosowniej będzie powiedzieć po prostu „wyglądasz świetnie”.
6. „Jak już mówiłem…”
Wyrażenie to oznacza, że irytuje cię ponowne powtarzanie tego, co już mówiłeś. Jednocześnie dajesz do zrozumienia swojemu rozmówcy, że jest głupszy od ciebie, nie rozumie lub nie słucha. Co siłą rzeczy natychmiast wprowadza nerwową atmosferę.
7. „Powodzenia”
Nie jest to najgorszy zwrot, jeśli mówisz szczerze. Problem w tym, że “powodzenia” sugeruje, iż ktoś potrzebuje szczęścia, by odnieść sukces. Że nie zależy to od jego czynów i umiejętności. Zamiast tego lepiej powiedzieć „Masz wszystko czego potrzeba, by się udało” – w ten sposób na pewno się wyróżnisz i jednocześnie zasugerujesz, że sukces jest w zasięgu ręki tej osoby, wystarczy po niego sięgnąć.
8. „Jak chcesz”
Nawet jeśli jest ci wszystko jedno, nawet jeśli w ogóle cię to nie interesuje, wykaż się zainteresowaniem. Skoro rozmówca zapytał cię o zdanie to znaczy, że się z nim liczy. Warto odwdzięczyć się tym samym.
9. „No i co? Ja przynajmniej nigdy nie…”
Klasyczne odwracanie uwagi od własnych błędów. Zamiast po prostu powiedzieć „przepraszam” szukasz jakiejś opcji, by zatuszować swoje występki. Przyznaj się do winy i już.
Źródło: Inc