Pyszna trucizna - popularne jedzenie dla dzieci, jest zagrożeniem. Tego nie wolno im dawać

Która mama daje swojemu dziecku do jedzenia parówki? Są smaczne, łatwo je pogryźć i… mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że parówki są niezdrowe, to jednak niejeden rodzic idzie na ustępstwa. Jakie konsekwencje niesie ze sobą karmienie małego dziecka parówkami?

Nie masz pewności, dlaczego parówki to świństwo?
To żadna tajemnica, że parówki robi się z tłustego mięsa drugiej kategorii. Jeżeli chcesz w krótkim czasie utuczyć swoje dziecko, karm je parówkami! Są one bogate w sód i sprawią, że twój malec stanie się okrąglutki, ospały, zmęczony. Zawsze to jakaś metoda na uspokojenie dokazującego malucha… Czy jednak warto płacić aż tak wysoką cenę za pokarm bez o znikomych wartościach odżywczych?

Parówki mają zaledwie kilka procent mięsa. Są stosunkowo słone, a nadmiar soli w organizmie nie jest wskazany. Nadwyżka odkładającego się w organizmie sodu zawartego w parówkach może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów takich, jak wątroba. Skutkuje powstawaniem opuchlizny wywołanej przed odkładanie się nadmiaru wody, wpływa na podwyższenie ciśnienia i podniesienie poziomu cholesterolu.

Oprócz tego, że parówki zawierają dużo cholesterolu, znajdują się w nich ogromne ilości dodatków, barwników i wypełniaczy. Nie bez powodu gotowane czy smażone parówki znacznie zmieniają swoją objętość. Młody organizm twojego dziecka z pewnością będzie mieć problem z uporaniem się z taką dawką trucizn! Abstrahując już od tego, że istnieje ryzyko zakrztuszenia się pokrojonymi parówkami...


Jeśli nie parówki, to co?
Wzbogacając jadłospis swojego dziecka, wprowadzaj produkty, które je reszta rodziny. Pamiętaj tylko, że nie wolno ich ostro przyprawiać i należy je odpowiednio rozdrobnić. Nie karm jednak synka czy córeczki byle czym. Zadbaj o to, żeby twoja pociecha jadła dużo warzyw i owoców, a jeżeli mięso, to chude.

Jedno jest pewne: we wczesnej fazie rozwoju dziecka rodzice powinni dokładać wszelkich starań, aby karmić podopiecznego zdrowo i kontrolować skład spożywanych przez nie pokarmów. W przypadku parówek takie środki ostrożności są niemożliwe!
Jeżeli nie będziesz dbać o dietę dziecka, z czytaniem składu poszczególnych produktów łącznie, twój brzdąc szybko nabawi się problemów z trawieniem. Co gorsza, w pierwszych latach życia u młodego człowieka wyrabia się poczucie smaku. Nie pozwól, aby polubił bezwartościowe parówki! Lepiej wyrób w nim zamiłowanie do jabłek i białego sera!

Wiedz także, że niedoceniane przez wielu rodziców warzywa strączkowe, takie jak bób, groch czy cieciorka, stanowią bogate źródło białka. Tym bardziej warto wprowadzać je do diety. Nawet, jeżeli wasza rodzina nie uważa się za wegetarian, wybór między parówkami a zupą z soczewicy powinien być prosty.

Kiedy dziecko może zacząć jeść parówki?
Jeżeli twój maluch zasmakował już parówek, to prawdopodobnie przepada za ich smakiem. Nawet dzieci poniżej 12 miesięcy pałaszują je z wielką chęcią. Tym bardziej, że wielu rodziców nie widzi nic złego w karmieniu najmłodszych członków rodziny podrobami. Trzeba przyznać, że przyrządzenie posiłku z tego typu białkiem nie zajmuje dużo czasu. Teoretycznie więc zarówno duzi, jak i mali powinni być zadowoleni.

Mimo wszystko zalecamy nie wprowadzać parówek do diety dziecka przed ukończeniem przez nie drugiego roku życia. Wszystko po to, aby nie zakłócać jego prawidłowego rozwoju. Jeżeli już musisz karmić swojego potomka parówkami, postaraj się ograniczyć częstotliwość spożywania, np. do jednego-dwóch posiłków tygodniowo. W przypadku jakichkolwiek obaw, związanych z żywieniem, skontaktuj się ze specjalistą.

Moje dziecko uwielbia parówki! Co robić?
Pamiętaj też, aby nie kupować najtańszych, supermarketowych parówek. Postaraj się dobierać najwyższej jakości produkty o sporej zawartości mięsa. Możesz poszukać w internecie informacji na temat sprawdzonych producentów oraz poczytać opinie na ich temat.

Jeżeli to możliwe, zaopatruj się w mięsa u prywatnych sprzedawców. Możesz odwiedzać stoiska ze zdrową żywnością i kupować wiejskie mięso. W wielu miejscowościach w wybrane dni tygodnia organizowane są targi ze ekologicznymi wyrobami. Chociaż oferta zazwyczaj jest droższa niż w sklepach, to warto od czasu do czasu wydać parę dodatkowych złotówek, aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój.

Przygotowywanie i podawanie parówek
Surowe mięso w jakiejkolwiek postaci może zaszkodzić maluchowi. Dlatego, jeśli zdecydujesz się mimo wszystko podać parówki, zadbaj o to, aby były dobrze ugotowane. Pamiętaj też, że mimo swojej miękkości pokarm dla dziecka, które ma problem z gryzieniem, powinien być odpowiednio rozdrobniony. Obierz parówki ze skórki, a jeżeli dopiero wprowadzasz je do jadłospisu, podaj je solo. W przypadku alergii twojego dziecka łatwiej zlokalizujesz przyczynę. Z czasem możesz podawać je z makaronem, chlebem, sosami czy jajkami.

Źródło: canigivemybaby.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE