Twoje dziecko nie uśmiecha się na zdjęciach? W przyszłości może mieć problemy w małżeństwie

Prawo autorskie: jmpaget / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: jmpaget / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy byłaś uśmiechniętym dzieckiem czy raczej wycofanym? A teraz, jak wygląda twój związek? Nie bez powodu poruszam te dwie kwestie równolegle. Według grupy psychologów z amerykańskiego Uniwesytetu DePauw, są one ze sobą ściśle powiązane.

Uśmiech dziecka pod lupą
Wspomniani naukowcy, pod przewodnictwem Matthew Hertensteina dowiedli, że jeśli dziecko szczerze uśmiecha się, kiedy jest fotografowane, jest duża szansa, że jako dorosła osoba będzie prowadziło udane życie uczuciowe. Zasada działa też w drugą stronę. Jeżeli na zdjęciach dziecka próżno jest szukać oznak radości, prawdopodobnie będzie miało w przyszłości problemy małżeńskie, a być może nawet rozwiedzie się.

Badaniami objęto ponad 700 ludzi w wieku od 21 do 81 lat. Zapytano ich o aktualne związki. Każda osoba odpowiedziała na pytanie czy ma za sobą rozwód. Następnie, wszystkich poproszono o zaprezentowanie swoich zdjęć z okresu od 5 do 14 roku życia po to, żeby ocenić ich wyraz twarzy, a dokładnie uśmiech. Użyto do tego dziesięciostopniowej skali. Punkty przyznawano biorąc pod uwagę ogólny wyraz twarzy, zmarszczki mimiczne, a nawet sposób pracy mięśni wokół ust i oczu. Okazało się, że żadne z dzieci z najwyższą oceną uśmiechu, w dojrzałym wieku nie przeszło rozwodu! Natomiast jedna czwarta badanych, która nie uśmiechała się na zdjęciach, okazała się być rozwodnikami.

Co ma uśmiech do rozwodu
Chociaż wyniki testu wydają się zaskakujące, to jeśli przyjmiemy, że uśmiech to nie tylko ułożenie kącików ust, ale oznaka radosnego usposobienia, wtedy zależność pomiędzy nim, a naszymi losami nie jawi się już jako totalna abstrakcja. Zarówno dzieci jak i nastolatkowie posiadają swój mniej lub bardziej pogodny temperament. Ci bardziej otwarci potraktują pozowanie do zdjęcia jako dobrą zabawę, ale pozostałych może ono zestresować. Uśmiech lub jego brak będzie tego wyrazem, a podejście, mniej lub bardziej otwarte, do wspomnianej sytuacji może przełożyć się na sposób budowania relacji w przyszłości.


Siła przyciągania
Jako osoba otwarta i optymistycznie nastawiona do życia, prawdopodobnie przyciągniemy do siebie partnera o entuzjastycznym usposobieniu. Takie związki często bazują na przyjaźni i rozumieją się lepiej, a co za tym idzie, mają większe szanse na stworzenie szczęśliwej rodziny. Według naukowców takie pary są również bardziej zmotywowane, żeby pokonywać kryzysy. Osobom zdystansowanym i mniej pogodnym natomiast, trudniej będzie w przyszłości odnaleźć się w życiu prywatnym i istnieje większa szansa, że ich małżeństwo zakończy się rozwodem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE