"Pierwsza kąpiel noworodka powinna się odbyć tuż po porodzie" - co za bzdura! Nie wolno tego robić

Fot. Flickr / [url=http://bit.ly/1Rp7GXF]Juanedc [/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/] Some rights reserved [/url]
Fot. Flickr / Juanedc / Some rights reserved
Kiedy powinna się odbyć pierwsza kąpiel noworodka? Tuż po porodzie, jeszcze w wykonaniu położnej? Absolutnie nie! Mimo, że w pierwszym odczuciu dziecko w mazi może wydać się dość… odstraszające to warto zaczekać z pierwszą kąpielą. Umazany i lepki noworodek tak naprawdę nie jest brudny, a… przystosowany do środowiska poza brzuchem matki.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby poczekać co najmniej sześć, a najlepiej dwadzieścia cztery godziny, jeśli to możliwe, przed kąpielą noworodka. Pozwolić, by maź wchłonęła się naturalnie, ponieważ jest wspaniałym balsamem, chroniącym przed zakażeniem przez pierwsze dni życia dziecka. Nowe badania pokazują również, że ta metoda pomaga wzmocnić system odpornościowy noworodka.
Taka procedura tuż po urodzeniu ogranicza także występowanie szoku poporodowego u dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Opóźnianie pierwszej kąpieli pomaga promować natychmiastowy kontakt skóra do skóry matki i dziecka, a także karmienia piersią. Ten prosty akt przenosi ciepło, krew z łożyska i bakterie ochronne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE