Każdy używa tego do pielęgnacji dziecka. Okazuje się, że to wyjątkowo szkodliwe

Zwolennicy naturalnych sposobów pielęgnowania skóry niemowląt lubią stosować różne zamienniki popularnych kosmetyków. Jednym z takich sposobów jest używanie oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego zamiast specjalnej oliwki dla dzieci. Naukowcy postanowili sprawdzić bezpieczeństwo i skuteczność tej metody pielęgnacji.

Brak naturalnej ochrony
Badania brytyjskich naukowców, opublikowane w piśmie "Acta Dermato-Venereologica" nie pozostawiają złudzeń. Stosowanie oleju słonecznikowego i oliwy z oliwek do pielęgnacji skóry niemowląt powoduje zniszczenie naturalnej bariery zapobiegającej utracie wody i chroniącej przed zakażeniami i alergenami.
Zanim naukowcy ogłosili te wnioski, dogłębnie przetestowali wpływ tych substancji na skórę dzieci. Przez 28 dni, 115 noworodków pielęgnowano za pomocą oliwy lub oleju (kilka kropel dwa razy dziennie). Po tym czasie badacze przyjrzeli się strukturze lamelarnych warstw lipidowych skóry. W porównaniu z niemowlętami, które nie były pielęgnowane w ten sposób, rozwój bariery naskórkowej dzieci z grupy badanej okazał się być opóźniony.

Zagrożenie egzemą
Autorka badań, Alison Cooke z University of Manchester, powiedziała:
Alison Cooke

"Jeśli spojrzymy na funkcjonowanie bariery skóry jak na mur z cegieł tj. komórek, wówczas struktury lipidowe są zaprawą murarską, która trzyma je razem. Jeśli ta zaprawa nie jest dość mocna, pojawiają się pęknięcia, które wypuszczają wodę, a wpuszczają ciała obce. Oliwa i olej spowalniają proces powstawania tej zaprawy, co może być związane z rozwojem takich schorzeń jak egzema".

Badania nad zależnościami między sposobami pielęgnacji skóry, a ryzykiem rozwoju wyprysku u dzieci są wynikiem zwiększenia się częstotliwości występowania egzemy u dzieci. W latach 40. na egzemę cierpiało około 5 proc. dzieci w wieku od dwóch do piętnastu lat, natomiast teraz jest to już około 30 proc.

Źródło: kobieta.onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE