Osoba dotknięta tą chorobą może nie mówić lub mieć
kłopoty z mówieniem, może mieć trudności z nawiązywaniem relacji z rodzicami i z innymi dziećmi. "Nasze dzieci mają też kłopot ze zdobyciem nowych, prostych umiejętności. Nie potrafią się same ubrać, zjeść, nie wiedzą jak posługiwać się sztućcami, czy zawiązać bucik. Często jedzą tylko wybrane potrawy. Samodzielne funkcjonowanie naszych dzieci jest bardzo często niemożliwe. Czasem dzieci z autyzmem bardzo cierpią - fizycznie(...) Cichy dźwięk może przerodzić się w krzyk" - czytamy na stronie fundacji
Jaś i Małgosia. Aby zrozumieć i choć trochę wczuć się w sytuację osoby dotkniętej autyzmem, warto obejrzeć krótki film przygotowany przez National Autistic Society, który pozwala zobaczyć, jak odbiera świat osoba cierpiąca na to zaburzenie. Być może sprawi on, że następnym razem widząc dziecko, które w naszym odczuciu dziwnie się zachowuje, będziemy bardziej wyrozumiali. Zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców.
W Polsce nie ma dokładnych danych na temat skali występowania autyzmu, ale szacuje się, że może on dotyczyć aż 30 tysięcy osób.