Urazy głowy u dzieci - guz, siniak, utrata przytomności. Co powinno cię zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-p%C5%82acz-szloch-smutne-dzieci-878770/] Amourgirl[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / Amourgirl / CC0 Public Domain
Urazy głowy u małych dzieci to dość trudna kwestia i ciężko jednoznacznie określić stały algorytm postępowania. Z jednej strony mówi się o tym, że dzieci (wbrew pozorom) są niezwykle wytrzymałe, a ich ciała momentami sprawiają wrażenie jakby były wykonane z gumy. Cóż, i tak i nie.

W opiece nad dzieckiem i podczas postępowania w razie wypadku najważniejsze jest opanowanie, zdrowy rozsądek, ale przede wszystkim czujność, znajomość własnego dziecka i umiejętność wychwytywania niepokojących objawów.

Osobiście nie znam matki, które nie opowiadałaby historii jak to „Jaś nagle spadł z kanapy, gdy odwróciłam się tylko na moment”, a „Zosia uderzyła głową o podłogę, bo nie umiała jeszcze utrzymać równowagi przy siadaniu”. To się dzieje, w każdym domu, każdemu dziecku.

Oczywiście – guzy i siniaki wyglądają strasznie, z pewnością są też bolesne, ale obkładanie całego domu poduszkami nie ma większego sensu. Należy stworzyć dziecku bezpieczne warunki i usunąć/zabezpieczyć przedmioty, które stanowią zagrożenie, ale trzeba zachować przy tym zdrowy rozsądek.


Podstawowa zasada!
Przede wszystkim należy uważnie obserwować dziecko po każdym uderzeniu w główkę. Nawet jeśli maluch po chwili płaczu wraca do radosnej zabawy trzeba mieć na uwadze, że czasem objawy uszkodzenia mózgu są widoczne dopiero po paru godzinach, a nawet dniach!

Jeśli po groźnym uderzeniu dziecko zachowuje się normalnie nie można puścić całego zdarzenia w niepamięć. Tej nocy należy zabrać dziecko do swojego łóżka i kontrolować jego sen. Czy nie pojękuje inaczej niż zwykle, nie wymiotuje, nie stęka. Polecam także spróbować wybudzić dziecko w nocy, aby sprawdzić, czy w ogóle można to zrobić, czy reaguje poprawnie – typowo dla siebie.
Kiedy pilnie wezwać pogotowie/udać się do szpitala?
- Jeśli dziecko wymiotuje
- Jeśli straciło przytomność
- Jeśli spadło z wysokości ponad metra, szczególnie na twarde podłoże
- Jeśli źrenice są nierównomierne
- Jeśli dziecko nie wraca do „normalnego stanu”, jest apatyczne, nie ma apetytu, sprawia wrażenie jakby coś mu dolegało lub jest nadmiernie senne
- Jeśli oprócz siniaka jest także potężny guz (szczególnie u niemowląt)
- Jeśli pojawia się krwawienie z uszu
- Jeśli w obrębie głowy tworzą się zasinienia (np. za uszami)

Kiedy najprawdopodobniej (!) nic się nie stało?

- Jeśli wysokość, z której spadło dziecko nie była duża
- Jeśli dziecko szybko się uspokoiło i wróciło do normalnego trybu: snu, jedzenia, zabawy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE