"Moja babcia mawiała, gdy dziecko śpi, to rośnie". 5 zasad urządzania pokoju niemowlaka

fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dziecko-sen-zabawki-smoczek-228412/]Ben_Kerckx[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
fot. Pixabay / Ben_Kerckx/CC0 Public Domain
Moja babcia zawsze powtarza – że gdy dziecko śpi, to rośnie. To jedna ze starych ludowych prawd, a skoro potwierdzona jest latami doświadczeń innych matek, to może warto pomyśleć o urządzeniu sypialni maluszka tak, by spało mu się naj...

Naj… wygodniej

Noworodki nie potrafią zmieniać pozycji. Śpią więc tak, jak któreś z was położy je do łóżeczka. Do snu najlepiej ułożyć maluszka na plecach, bez poduszki pod głową. Taka pozycja jest zdrowa dla kręgosłupa. Pamiętajcie także o wyborze odpowiedniego materaca. Nie może być zbyt miękki. Ze względów ortopedycznych, powinien być elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji jakie dziecko przybiera podczas snu. Wybór materaca to decyzja na dłuższy czas – dziecko spędzi w tym łóżeczku kilkadziesiąt pierwszych miesięcy swojego życia. Najważniejsze jest to, by kręgosłup był równomiernie podparty na całej długości.


Czasem warto ułożyć dziecko w innej pozycji. Jeśli często mu się ulewa, to najlepiej będzie ułożyć go na boku, podkładając pod plecy zrolowany ręcznik lub kocyk. Możecie również rozważyć podłożenie pod nogi łóżeczka lub pod sam materac, kilku książek. Powstanie wówczas lekki spadek, a maluch będzie mógł spać na plecach. Można go również ułożyć na brzuszku, by zapobiec atakom kolki. Ta pozycja to także dobra gimnastyka. Maluch będzie próbował podnieść główkę, by lepiej widzieć świat. Pamiętajcie jednak, aby nigdy nie zostawiać go samego! Noworodek ma jeszcze słabe mięśnie karku, więc nie utrzyma główki za długo, a opuszczenie jej może utrudniać mu oddychanie. Warto jednak przyzwyczajać go do takiej pozycji od samego początku.

Naj… bezpieczniej

Zapomnijcie o zawieszkach, grzechotkach, brzęczykach, błyskotkach i innych grajkach. Każda z tych „atrakcji” to potencjalne zagrożenie dla waszego dziecka. Łóżeczko to przede wszystkim miejsce w którym maluch śpi, a więc odpoczywa i – co podkreśla moja babcia – rośnie! W okresie aktywności warto spędzać czas z maluchem na macie edukacyjnej lub dywanie. Nie oznacza to jednocześnie, że przestrzeń sypialniana ma być zupełnie surowa.

Warto pomyśleć o osłonie na szczebelki. Choć maluch widzi głównie wyraziste barwy, darujcie sobie malowanie ściany przy łóżeczku w jaskrawe kolory – dziecku łatwiej się wyciszyć, gdy ściana jest stonowana. Rozważcie ozdoby ścienne lub kolorową lampkę. Jeżeli zdecydujecie się na karuzelę lub pojedyncze zawieszki pamiętajcie, żeby miały odpowiednie atesty i spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Naj… bardziej funkcjonalnie

Każdy rodzic, czekając na malucha, szykuje mu przytulny kącik. Czasem mamy do dyspozycji oddzielny, przestronny pokój w dużym, jednorodzinnym domu. Czasem jest to jedynie kawałek naszej przestrzeni sypialnianej w małej kawalerce. Niezależnie jednak od rozmiarów owego królestwa pamiętajcie, że na początku ma być ono funkcjonalne dla nas! Warto ustawić przewijak w rozsądnej odległości od łóżeczka – tak, by było nam wygodnie z maluchem.


Przydatny może być organizer w postaci odrębnej szafki lub zawieszki na boczną ścianę łóżeczka. Dzięki temu pieluszki, zasypka, nawilżone chusteczki i wszystko to, z czego korzystacie na co dzień, będzie zawsze pod ręką. Warto pomyśleć również o funkcjonalnym ustawieniu fotela czy kanapy, tak, aby mama mogła wygodnie nakarmić niemowlę i nie musiała za każdym razem przenosić go po posiłku przez całe mieszkanie, by mógł spać dalej. Przemyślenie tej kwestii będzie przydatne zwłaszcza przy nocnym karmieniu.

Naj… bardziej optymalnie

Bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura w sypialni. Nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Ważne jest też, aby w miarę możliwości nie stawiać łóżeczka przy kaloryferach. Przed położeniem malucha należy także porządnie wywietrzyć sypialnię. Powietrze będzie dzięki temu świeże, nawilżone, a dziecku będzie spało się lepiej. Jeżeli uważasz, że w pomieszczeniu jest sucho i ciężko się oddycha, warto wówczas pomyśleć o nawilżaczu powietrza (możesz do pary wodnej, która się z niego wydobywa dolać odrobinkę olejku np. eukaliptusowego lub miętowego) lub położeniu mokrych ręczników na grzejniku.

Zastanawiasz się czym okryć malucha? Każdy z nas jest inny, lubi coś innego – podobnie maluchy – już kilkutygodniowy człowiek na swoje preferencje. Maluszki, które mają silny odruch Moro (czyli silnie przyciągają i odrzucają rączki i nóżki) będą czuły się lepiej, gdy je szczelnie otulimy. Uważaj, aby nie przegrzać dziecka – na początku najlepiej sprawdzi się lekka kołderka lub przewiewny kocyk. Warto zrezygnować z falbanek i wstążeczek – owszem, są urocze, ale mogłyby uwierać niemowlę. Pamiętaj też o wygodnej piżamce. Powinna być luźna i przewiewna – wszelkiego rodzaju guziczki, metki czy niewygodne ściągacze mogą zakłócać sen młodego człowieka.

Naj… dla Was

Zastanawiacie się czy zaprosić szkraba do siebie? A jak się przyzwyczai? A jak coś mu się stanie? A jak komuś będzie niewygodnie? Spanie z dzieckiem ma zwolenników i przeciwników i obie strony prezentują racjonalne argumenty. Decyzja jednak należy do Was. Choć wiele osób uważa, że spanie we troje jest niebezpieczne dla malucha, pediatrzy i doradcy laktacyjni podkreślają, że bliskość jaka tworzy się w ten sposób, wpływa pozytywnie na utrzymanie laktacji.

Sami ocenicie i podejmiecie decyzję. Boicie się, że spanie z maluszkiem rozbije Wasz związek? Rzeczywiście obecność małego człowieka między wami może utrudnić okazywanie sobie czułości, ale przecież sypialnia to nie jedyne miejsce! Spanie z rodzicami to okres przejściowy, podobnie jak ssanie piersi i noszenie pieluszki. Jeśli boicie się takiego rozwiązania, może warto ustawić łóżeczko tuż przy waszym i stopniowo „odsuwać” od siebie śpiące niemowlę.

Najważniejsze? Kołysanka – nie zapominajcie o niej, a maluchowi na pewno będzie się spało doskonale!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE