Nie kupuj gwiazdy betlejemskiej! Rośliny, które masz w domu mogą zagrażać zdrowiu i życiu dziecka

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/poinsecja-bo%C5%BCe-narodzenie-kwiat-557704/] stevepb [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain
Bardzo często w naszych domach ustawiamy liczne rośliny doniczkowe, ponieważ idealnie aranżują wnętrze. Mają także dobry wpływ na nasze zdrowie, ponieważ dzięki procesowi fotosyntezy zwiększają ilość tlenu, a zmniejszają dwutlenku węgla. Niestety jednak wiele z nich bywa trujących.

Swoim kwiatom należy się przyjrzeć z uwagą szczególnie wtedy, gdy w domu pojawia się małe dziecko, ponieważ niektóre z nich zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Nigdy nie wolno bagatelizować nawet najmniejszego, połkniętego fragmentu listka lub kwiatu.

Znacie powiedzenie „co do rączki, to do buzi”? Właśnie w ten sposób badają otoczenie nasi mali odkrywcy. Już spodziewając się dziecka powinniśmy zastanowić się czy rośliny oddać na przechowanie, przestawić w niedostępne dla dziecka miejsce lub przenieść do innego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że zakazany owoc kusi. Szczególnie małe, nieświadome zagrożeń maleństwa.

W przypadku zatrucia lub połknięcia toksycznej rośliny należy natychmiast wezwać pogotowie lub udać się z dzieckiem do szpitala. Jeśli nie znasz nazwy rośliny – zabierz ją ze sobą. Nie prowokuj wymiotów u dziecka, pilnuj natomiast by nie pocierało rączkami oczu i buzi, najprawdopodobniej jest na nich trujący sok.


Może zainteresować Cię także: Raczkujący maluch na horyzoncie! 16 praktycznych wskazówek jak zabezpieczyć otoczenie przed małym odkrywcą

Rośliny o silnym zapachu
- Np. Lilia, Gardenia, Tuberoza
Ich silny zapach może być męczący i wywoływać ból, a także zawroty głowy. To samo tyczy się niektórych kwiatów ciętych.

Rośliny z kolorowymi owocami
- Np. Psianka koralowa
Rośliny te mają piękne, kolorowe owoce, które mogą skusić dziecko. Niektóre kształtem i kolorem przypominają małe pomidorki. Przykładowo owoce Psianki zawierają solaninę, która po połknięciu wywołuje wymioty, biegunkę i silne bóle brzucha.

Rośliny kłujące
- Np. Juka, Aloes, Agawa, Kaktus
Niektóre rośliny kłujące potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary i są wtedy stawiane na podłodze. Ich ogromne kolce stanowią realne zagrożenie dla dziecka. Nawet w czasie zwykłej zabawy maluch może niefortunnie przewrócić się na taką roślinę i nieszczęście gotowe.

Rośliny o trujących sokach
- Np. Diffenbachia, Filodendron, Oleander pospolity
Wszystkie trzy rośliny są niezwykle popularne, a każda z nich zawiera silnie toksyczne substancje. Szczególnie groźny jest Oleander pospolity, którego piękne kwiaty mogą kusić dzieci.

Rośliny wilczomleczowate
- Np. Wilczomlecz piękny (czyli Gwiazda Betlejemska), Kroton, Wilczomlecz lśniący
We wszystkich domach w okresie Świąt znajdziemy popularną Gwiazdę Betlejemską. Należy pamiętać, że jej biały sok jest silnie toksyczny. W zetknięciu ze skórą powoduje podrażnienia. W przypadku połknięcia wywołuje wymioty, bóle brzucha, biegunkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE