„Niemowlę doprowadza mnie do szału!”. Spokojnie, to tylko skok rozwojowy

Prawo autorskie: lesnoj / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: lesnoj / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kilkutygodniowa Zosia była prawdziwym aniołkiem. Pogodna, szybko zaczęła przesypiać noce, rzadko zdarzało jej się płakać. Szczęśliwi rodzice byli zachwyceni, że ich córeczka jest tak zadowolona, a oni tak wspaniale sprawdzają się w nowej roli. Do czasu. Zmiany nastąpiły z dnia na dzień. Zosia zaczęła dużo płakać, nie chciała spać. Choć do tej pory nie było problemów z karmieniem, teraz nie chciała ssać piersi mamy. Co zrobiliśmy nie tak? – zastanawiali się rodzice Zosi. Zupełnie nic, to tylko skok rozwojowy.

Zły nastrój, brak apetytu, problemy z zasypianiem, zwiększona krzykliwość lub przeciwnie, nadmierna apatia to objawy, które poprzedzają skok rozwojowy – tych nasz niemowlak zaliczy około dziesięciu. Czasem uciążliwym objawom towarzyszy także pozorny regres: umiejętność, którą nasz maluch już opanował nagle wydaje mu się zupełnie obca. Tylko na chwilę. Sam skok oznacza, że w rozwoju naszego dziecka wkrótce zajdą duże zmiany.


Kiedy się ich spodziewać?
Pierwszy skok rozwojowy u dziecka możemy zaobserwować już około piątego tygodnia życia. Wtedy to po trudnych dniach nasz maluch będzie coraz lepiej dostrzegał otaczający go świat, zacznie rozpoznawać poszczególne obrazy, dźwięki i kolory.

Skoki rozwojowe towarzyszyć będą dziecku przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia. I tak w ósmym tygodniu życia nasze dziecko może odkryć pewne wzorce: dotykanie własnej rączki, nóżki, wybranego przedmiotu.

W jedenastym tygodniu niemowlak zaczyna dostrzegać w swoim toczeniu: poruszającego się psa, zmianę światła w ciągu dnia. Około dziewiętnastego tygodnia nastąpi prawdziwa rewolucja. Zorientuje się, że podrzucony w górę przedmiot spada w dół, uderzenie grzechotką o podłogę generuje charakterystyczny dźwięk.


Skok związany z dwudziestym szóstym tygodniem jest nad wyraz widoczny. W tym czasie maluch staje się znacznie bardzie ruchliwy. Ma to związek nie tylko z nabyciem fizycznej zdolności do raczkowania bądź pełzania, lecz również z faktem, że dziecko zaczyna rozpoznawać dystans dzielący poszczególne przedmioty.

W okolicach trzydziestego siódmego tygodnia możemy spodziewać się pogłębienia zdolności postrzegania otaczającego świata. Nowością w tym okresie będzie chwytanie przedmiotów paluszkami i uważne przyglądanie się im. Wtedy również dziecko zaczyna łapać jedzenie chwytem szczypcowym. Teraz już świetnie poradzi sobie z plasterkami banana czy malinami.

Skok rozwojowy występujący w okolicach czterdziestego szóstego tygodnia wiąże się z umiejętnością dopasowania do siebie części zabawek, ustawieniem jednego klocka na drugim. Krótko po pierwszych urodzinach, około pięćdziesiątego piątego tygodnia pogłębi się umiejętność rozpoznawania przyczyn i skutków danego działania. Wcześniej dziecko nauczyło się, że stukanie zabawką o podłogę generuje dźwięk, teraz przyszedł czas na rozpoznawanie bardziej złożonych procesów.

W sześćdziesiątym czwartym tygodniu życia dziecka możemy spodziewać się niezwykłego połączenia wszystkich umiejętności, które nabyło do tej pory. Korzystanie z zabawek, poruszanie się, naśladowanie innych, próby komunikacji . To teraz zacznie się również negocjowanie, celowe przymilanie się do mamy i taty, odkrywanie sposobów na przekonanie innych do robienia tego, czego maluch sobie życzy. Teraz będzie coraz ciekawiej!
Ostatni skok rozwojowy datowany jest na siedemdziesiąty piąty tydzień życia i wiązany jest z umiejętnością wybierania pomiędzy takimi zachowaniami jak bycie pomocnym, uczciwym, cierpliwym. To teraz zaczyna się kształtować system wartości naszego dziecka.

Czy wszystko, co dzieje się z dzieckiem, da się wytłumaczyć prostą rozpiską z tygodniami?
Tak i nie. Z jednej strony skoki rozwojowe z łatwością można zaobserwować u większości niemowląt. Z drugiej strony jednak mogą one przebiegać u każdego dziecka nieco inaczej. Podane tygodnie to tylko orientacyjna informacja, zmiany mogą zajść wcześniej lub później.

Ważne, by poznać wroga, czyli trudne dni poprzedzające skoki rozwojowe. Jeśli nasze dziecko zaczyna nieustannie płakać, nie musi to oznaczać, że coś robimy źle. Jeśli zaczyna odrzucać lubiane do tej pory jedzenia, to nie znaczy, że mamy z danego posiłku rezygnować. Jeśli przestaje mieć ochotę na ssanie piersi, to nie znaczy, że nadszedł czas na mleko modyfikowane. Być może to tylko kolejny skok rozwojowy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE