Planujesz zajść w ciążę? Grudzień jest najlepszym miesiącem na poczęcie dziecka

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Myślisz poważnie o zajściu w ciążę? W takim razie to najlepszy moment, żeby się na to zdecydować! No, może jeszcze nie w tej chwili, ale już niedługo, bo w grudniu. Masz więc miesiąc na łykanie kwasu foliowego i niezbędne przygotowania.

Boże Narodzenie, a nie Walentynki
Podczas spotkania American Society for Reproductive Medicine w Baltimore, naukowcy z uniwersytetu w Indianie przedstawili wyniki badania, którym objęli 270 tys. ciąż między 2004 a 2009 rokiem. Wnioski z ich analizy wyraźnie wskazują na to, że pora roku w której dzieci zostały poczęte znacząco wpływa na liczbę urodzeń zdrowych maluchów. Najlepszym miesiącem na zajście w ciążę okazał się grudzień, najgorszym zaś czerwiec. Naukowcy odradzają też staranie się o dziecko w Walentynki, jeśli mamy ambicję by rozpocząć nowe życie w jakiś specjalny dzień, to dużo lepszym wyborem będzie Boże Narodzenie.

Grudzień nie bez powodu jest miesiącem, który cieszy się szczególnie dobrą sławą w procesie powiększania rodziny. Przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że wskaźnik szczęśliwie donoszonych ciąż jest znacznie większy u kobiet, które poczęły swoje dzieci w grudniu. Była to różnica rzędu 3 zdrowych dzieci więcej na 200 ciąż, niż u kobiet które poczęły w miesiącach letnich. Paul Winchester z Indiana University nazywa czerwiec wręcz „toksycznym miesiącem”, który niesie za sobą najniższe wskaźniki przeżywalności dzieci i dużą liczbę krótkich ciąż zakończonych przedwczesnym porodem.

Zgodnie z naturą
Czynniki, które wpływają na dobrą i złą sławę wspomnianych wcześniej miesięcy nie są jeszcze potwierdzone. Winchester twierdzi jednak, że mogą być one związane z rytmem natury. „Podejrzewam, że mogą istnieć tu pewne podstawy biologiczne. Istotnymi czynnikami może być poziom witaminy D i ryzyko kontaktu z pestycydami podczas ciąży.” –mówi naukowiec. Istnieją też teorie, według których wskaźnik szczęśliwie donoszonych ciąż może powielać starożytne wzory ewolucyjnie, kiedy to najlepszą porą na narodziny dziecka były żniwa, czyli czas dobrobytu.


Podobnych badań podjął się Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii, który badał wpływ miesiąca urodzenia na późniejsze problemy zdrowotne. Okazało się, że dzieci urodzone w miesiącach letnich charakteryzują się lepszym zdrowiem, kiedy osiągną wiek dorosły. Poszukując przyczyn tego stanu rzeczy, badacze również wskazują na dobroczynny wpływ naturalnej witaminy D oddziałującej na płód w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jest ona ważna dla utrzymania zdrowych kości, uważa się też że chroni ona przed nowotworami, cukrzycą typu I i stwardnieniem rozsianym.

Wnioski z badań
Czy w takim razie matki, które poczęły swoje dzieci w czerwcu powinny się bać? Naukowcy uspokajają, że nie jest to jeszcze powód do obaw. „To bardzo ważne, żeby nie denerwować się zbytnio wynikami badań, ponieważ mimo tego, że faktycznie znaleziono powiązania między miesiącem poczęcia a zdrowiem, to ryzyko wystąpienia problemów w ciąży wcale nie jest wielkie.” – powiedział Nicholas Tatonetti, badacz z Columbia University w USA. Według niego ryzyko związane z miesiącem poczęcia czy urodzenia jest stosunkowo niskie w porównaniu do takich zmiennych jak dieta czy tryb życia. Jeśli jednak dopiero planujemy zajść w ciążę, może warto rozważyć połączenie wszystkich tych czynników? Macie jeszcze miesiąc na zastanowienie się nad tą opcją!

Źródło: sciencealert.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE