Poznaj autorytety swojego dziecka, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. To ich będzie naśladować, nie Ciebie!

Fot. Screen z Youtube / [url=https://www.youtube.com/watch?v=r6vUFL3BIuI]Wielmożny Igor[/url]
Fot. Screen z Youtube / Wielmożny Igor
Dla młodych gniewnych rodzice przestają być atrakcyjnym wzorem do naśladowania. Trudno, taka kolej rzeczy. Jednak spadanie z piedestału boli bardziej, kiedy okazuje się, że pewne dotąd miejsce na ołtarzyku dziecka ukradł nam ktoś, kto opowiada do kamery co dziś jadł na śniadanie lub pokazuje jak przejść kolejny poziom w jednej z gier komputerowych. Brzmi jak abstrakcja, a jednak tak właśnie wygląda rzeczywistość.

W zamierzchłych czasach też miałam swoich idoli, a jakże!
Chciałam wiedzieć o nich wszystko, podobnie się ubierać i zachowywać. Najbardziej pociągała mnie ich niedostępność – wszystko czego można było dowiedzieć się o ukochanej gwieździe ograniczało się do plotek, które udawało się ukradkiem przeczytać w schowanym przed mamą BRAVO GIRL. Dzisiejsi idole młodzieży nie są już tak nieosiągalni. Z fanami dzielą się prawie każdym szczegółem swojego życia i zachęcają do czynnego w nim udziału, prosząc o komentarze, lajki i prywatne wiadomości.

Youtuberzy, bo o nich mowa
Dla swoich widzów dostępni są prawie 24 godziny na dobę, pozostając z nimi w ciągłym kontakcie poprzez media społecznościowe. Choć, co lubią podkreślać, są „zwykłymi ludźmi”, to jednocześnie wśród internetowej społeczności mają status gwiazd. Ich duża aktywność i ogromna popularność wabią młodych fanów, którzy rozpaczliwie szukają nowych wzorców.

Najbardziej znani youtuberzy po pewnym czasie zaczynają również dobrze zarabiać na swojej popularności, wypuszczając np. linie gadżetów z logo swojego kanału. A wiadomo, że by mieć coś zaprojektowanego przez swojego idola, wierni widzowie są w stanie rozbić długo „hodowaną” świnkę skarbonkę. Biznes się kręci. Ogromny wpływ jaki youtuberzy mają na swoich nastoletnich widzów może rodzicom wydawać się niepokojący. Ale czy rzeczywiście jest się czego bać?

Ściąga z Youtube’a

Każdy rodzic powinien interesować się tym co jego dziecko ogląda w internecie, nie ma w tym niczego odkrywczego. Dlatego, jeśli nie macie pojęcia o co w tych „jutubach” chodzi, specjalnie dla was przygotowałam drobną ściągawkę, która pomoże z jednej strony sprawować kontrolę nad rozrywkami dziecka, a z drugiej pozwoli być na czasie z tym, co aktualnie w popkulturze piszczy.


Najważniejsze - kto obecnie jest na topie
W gronie polskich youtuberów największą popularnością wśród młodzieży cieszą się określone grupy twórców:

1.GAMERZY – czyli po prostu gracze. Grają w gry, prowadząc przy tym rozbudowane monologi na tematy wszelakie. Tego typu kanały nie wnoszą niczego ważnego do życia młodego człowieka. Z drugiej strony nie wnoszą też niczego złego, dlatego stopień ich szkodliwości możemy uznać za niewielki. NAJPOPULARNIEJSZE KANAŁY: reZigiusz, Stuu Games, Blowek, izak LIVE
2. KANAŁY ROZRYWKOWE – znajdziemy tam rożnego rodzaju skecze, pranki (żarty wykręcane zarówno znajomym, jak i przypadkowym przechodniom), challenge (wyzwania) i inne rozrywki dla ludzi pragnących chleba i igrzysk. Niestety, zdarza się, że na tych kanałach pojawiają się treści kontrowersyjne. Co więcej (o zgrozo!), to właśnie ci youtuberzy mają największy wpływ na nastoletnich widzów, którzy marzą o podobnej popularności i w naśladowaniu internetowych idoli upatrują recepty na bycie lubianym przez rówieśników. NAJPOPULARNIEJSZE KANAŁY: SA Wardęga, Abstrachuje TV, 5 Sposobów na…
3. VLOGERKI MODOWO-URODOWE - na ich kanałach można znaleźć m.in. testy kosmetyków, porady kosmetyczne, makijażowe tutoriale, haule zakupowe (prezentowanie widzom swoich łupów zakupowych), projekty denko i wszelkiego rodzaju tagi (odpowiedzi na pytania). Oglądanie tego typu kanałów jest trochę jak przeglądanie kolorowych magazynów – w większości przypadków nie przynosi ze sobą przykrych konsekwencji. Przynajmniej dla psychiki młodego człowieka, bo wielogodzinne tłumaczenie dlaczego 14-latce nie jest potrzebny pędzel do rozcierania cieni za 200 zł może doprowadzić rodziców na skraj załamania nerwowego. NAJPOPULARNIEJSZE KANAŁY: stylizacjeTV, Red Lipstick Monster, littlemooonster96, GlamPaulaTV.
4. VLOGERZY Z KANAŁÓW LIFESTYLOWYCH – dodają filmy o wszystkim i niczym. Ich kanały tematycznie zbliżone są do kanałów modowo-urodowych i rozrywkowych, niejednokrotnie łącząc obie te kategorie w jedną. Specjalnością twórców kanałów lifestylowych są tzw. daily vlogi, na których vlogerzy prezentują widzom jak mijają im dni (wciąga bardziej niż serial!). Na tych kanałach często pojawiają się też pogadanki, w których twórcy poruszają różnego rodzaju tematy, zachęcając widzów do prowadzenia dyskusji w komentarzach. NAJPOPULARNIEJSZE KANAŁY: Banshee, Ajgor Ignacy, wobecobiektywu.
Ciemna strona internetu
Jeśli wasze dziecko ogląda vlogerów należących do powyższych grup, możecie być w zasadzie spokojni o jego bezpieczeństwo. Są jednak takie zakamarki youtube’a w które dzieci i nastolatki zapuszczać się nie powinny. Nie wszyscy twórcy mają bowiem na uwadze dobro swoich widzów. Nie zastanawiają się nad tym kto ogląda zamieszczane przez nich filmy i jak poważne konsekwencje mogą wywołać promowane przez nich treści. Dlatego trzeba rozmawiać z dziećmi o ich idolach, aby chronić je przed popełnieniem być może największego błędu w ich życiu. Takiego, jak na przykład poddanie się skaryfikacji, by upodobnić się do swojego internetowego guru. Straszne lecz niestety prawdziwe.

Jest pewne rozwiązanie, które wydaje się wprost idealne - najlepiej, od czasu do czasu, po prostu usiąść obok swojego nastolatka i zaproponować wspólne oglądanie youtube’a. Może okaże się, że odnajdziecie wspólne hobby, które pozwoli wam spędzać miło czas w swoim towarzystwie? Byłby to całkiem miły efekt uboczny kontroli rodzicielskiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE