Witamina D - niedoceniany eliksir zdrowia. Czego o niej nie wiesz?

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe


Kiedy zbliża się zima najczęściej myślimy o długich, ponurych wieczorach, spadku dobrego samopoczucia i braku słońca za oknem. Nic dziwnego, ponieważ zima to okres, w którym nasz organizm musi się zmierzyć z niedoborem witaminy D. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jest ona prawdziwym eliksirem zdrowia.


Witamina D powstaje w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, a rola jaką odgrywa jest wciąż niedoceniana. Wpływa ona bowiem nie tylko na gęstość kości, ale także na odporność czy odpowiednią pracę jajników, trzustki, tarczycy, wątroby i nerek. Co ciekawe, poprawia też samopoczucie i płodność.


W przypadku dzieci witamina D pełni ważną rolę w procesie rozwoju tkanki kostnej. Zapewnia prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu, prawidłowe funkcjonowanie mięśni czy utrzymanie zdrowych zębów. Jej niedobory mogą doprowadzić do krzywicy, czy choćby wydłużonego czasu zrastania ciemiączka.
Co ciekawe, nawet latem może być trudno zapewnić sobie odpowiedni poziom tej witaminy. W ostatnim czasie strach przed ekspozycją na słońce stale wzrasta, natomiast styl życia staje się coraz bardziej siedzący. Zdecydowanie za mało przebywamy na słońcu, natomiast coraz więcej w zamkniętych pomieszczeniach. Filtry słoneczne z faktorem SPF 15 zmniejszają zdolność skóry do syntezy witaminy D o ponad 95%.


Jeżeli szukamy pokarmów, z których możemy czerpać naturalnie witaminę D, sięgnijmy po tran, wątrobę, ryby czy żółtko jaja kurzego. Niestety zwykła, codzienna dieta bardzo często nie realizuje dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Tylko w 10-20% jest w stanie uzupełnić dzienne zapotrzebowanie.

W przypadku niedoboru przydatne mogą być suplementy diety. Warto jednak pamiętać o tym, żeby ich skład nie był pełen sztucznych wypełniaczy, ponieważ zmniejsza to znacznie wchłanialność. Obecnie na rynku istnieje szereg różnych preparatów, które spełnią kryteria najbardziej wymagających konsumentów.

I tak oto do wyboru mamy choćby naturalną witaminę D w sprayu, której aplikacja polega na naciśnięciu pompki bezpośrednio do ust, pod język lub na wewnętrzną stronę policzka (dostępna także dla niemowląt!). Możemy także znaleźć naturalne produkty, w których pochodzenie składników, proces produkcji, jak i zawartość 100 proc. aktywnych składników nie posiada dodatków takich jak sztuczne wypełniacze, substancje przeciwzbrylające, cukier czy koloranty. Mało tego! Witamina D3 2000 IU (Viridian) jako jedna z nielicznych jest pochodzenia roślinnego i jest odpowiednia także dla wegetarian i wegan.

Szukasz dobrej suplementacji witaminy D? Unikaj preparatów testowanych na zwierzętach, wybieraj te bez glutenu, laktozy, konserwantów i stearynianów magnezu. I korzystaj z każdego promienia słońca, nawet zimą!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...