Nie tylko ks. Krzysztof Charamsa jest gejem. Lista coming outów jest długa, kto jeszcze się odważył?

Fot. Screen z Youtube / [url=https://www.youtube.com/watch?v=c9Xu-AcSjLk]Artykuł osiemnasty[/url]
Fot. Screen z Youtube / Artykuł osiemnasty
Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio deklaracja ks. Krzysztofa Charamsy, dotycząca jego orientacji seksualnej. Internauci na zmianę gratulują odwagi lub wyrażają swoją dezaprobatę słowami, które nie nadają się do zacytowania. Tymczasem już 11 października świętować będziemy kolejny National Coming Out Day, znany w Polsce pod wdzięczną nazwą Dnia Wychodzenia z Szafy. Warto z tej okazji zastanowić się nad problemem, jakim wciąż jest dla osób homoseksualnych, przyznanie się do tego publicznie.

Dlaczego coming out jest ważny? Z wielu powodów! Po pierwsze pozwala homoseksualnej osobie przestać żyć w kłamstwie i strachu przed demaskacją. Bardzo często niesie to za sobą uczucie ulgi i znacznego spadku napięcia. Pokonanie wstydu wiąże się z zaakceptowaniem własnej seksualności i pozwala cieszyć się nieskrępowanymi relacjami z innymi. Dodatkowo, wyjście z szafy niesie za sobą duże konsekwencje społeczne. Według badań, osoby które wśród znajomych posiadają geja lub lesbijkę, są bardziej przychylne tej grupie i częściej akceptują ich prawa.

Coming out na oczach całego świata to nie lada wyzwanie. Na szczęście liczba znanych osób decydujących się na ten krok wciąż się powiększa. Oto kilka przykładów tych, którzy już się na to odważyli.

Aktorzy

Jacek Poniedziałek to jedna z pierwszych osób w polskim show-biznesie, która dokonała publicznego wyjścia z szafy. Aktor nie owijał w bawełnę i w wywiadzie udzielonym Faktowi powiedział: „Nie będę się wygłupiał i bredził coś o idealnej kobiecie, której wciąż szukam. Jestem gejem i tyle.”.

Innym polskim aktorem, który mógł Jackowi Poniedziałkowi przetrzeć szlaki, jest Marek Barbasiewicz, który już w 1992 r. ujawnił swoją orientację. Znany filmowy amant twierdzi, że nigdy nie żałował swojego coming outu, choć przyznaje, że wydarzenie to odbiło się echem szczególnie na jego rodzinie.


Oczywiście, nie tylko polski show-biznes posiada w swojej historii spektakularne ujawnienia się znanych aktorów. Wielkim zaskoczeniem, szczególnie dla fanów serialowego podrywacza z How I Met Your Mother, była deklaracja Neila Patricka Harrisa. Aktor, kojarzony głównie z rolą kobiecego uwodziciela, wyznał magazynowi People że czuje się bardzo szczęśliwym, żyjącym pełnią życia, gejem.

Aktorką, która odważyła się na wyjawienie swojej orientacji, jest znana wszystkim z Seksu w wielkim mieście Cynthia Nixon. Gazety aż huczały o tym, że żyje ona z drugą kobietą!

Sportowcy

Wiadomo, że do osiągnięcia sportowego sukcesu potrzebna jest wytrwałość i odwaga. Wielu sportowców wykazało się dużą odwagą cywilną, przyznając przed światem, że są osobami homoseksualnymi. Jednym z nich jest koszykarz John Amaechi, który pierwszy w historii NBA dokonał coming outu.

Palmę pierwszeństwa w publicznym wychodzeniu z szafy postanowił przejąć też Darren Young, który został tym sposobem pierwszą homoseksualną gwiazdą wrestlingu. Wśród znanych sportowców, którzy zdecydowali się na coming out znajdziemy też pięciokrotnego mistrza świata w boksie Emile Griffith, złotego medalistę olimpijskiego w pływaniu Grega Louganisa czy mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie figurowym Briana Boitano, który skomentował ten fakt słowami: „Jestem synem, bratem, wujkiem, przyjacielem, sportowcem, kucharzem, pisarzem i bycie gejem jest tylko jedną z części składających się na to, kim jestem”.

Księża i politycy

Spektakularne coming outy nie są tylko domeną gwiazd show-biznesu. Zdarzają się one również w Kościele oraz świecie polityki. Obecny bohater pierwszych stron gazet ks. Krzysztof Charamsa, który publicznie przedstawił swojego partnera, nie jest prekursorem kościelnych skandali. W 2013r. amerykański ksiądz katolicki Gary M. Meier wyjawił w Internecie, że jest gejem oraz autorem anonimowo wydanej wcześniej książki o homoseksualnych księżach.

Jednym z najbardziej znanych i powszechnie lubianych polityków w Polsce jest Robert Biedroń, obecny prezydent Słupska, który nie kryje się ze swoją homoseksualną orientacją. Polityk jawnie popiera wszystkie inicjatywy związane z ruchem LGBT i dumnie pokazuje się ze swoim partnerem. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu wielu sympatyków wśród wyborców i dorobieniu się hasztagu #robertmusisz będącego zachętą Internautów do kandydowania w przyszłych wyborach prezydenckich.

Muzycy

Wspominając historyczne coming outy nie sposób nie wspomnieć o znanych muzykach, którzy dopuścili się tego aktu. Są wśród nich m.in. Elton John, który podzielił się tą informacją w 1976 r. w wywiadzie udzielonym magazynowi Rolling Stone. Muzyk wypowiedział wtedy piękne słowa o tym, że nic złego nie ma w byciu z osobą tej samej płci.

Innym znanym muzykiem, którego wyjście z szafy wstrząsnęło opinią publiczną, był George Michael. W 1998r. powiedział otwarcie, że nie był już w związku z kobietą od 10 lat, za to obecnie jest szczęśliwie związany z mężczyzną.

Krótko i konkretnie załatwił sprawę coming outu Ricky Martin, który na swojej stronie internetowej napisał: „Z dumą oświadczam, że jestem szczęśliwym homoseksualnym mężczyzną. Jestem bardzo wdzięczny za to, kim jestem.”

Osoby publiczne

Trudno jest wymienić wszystkie osoby, o których orientacji rozpisywały się na przestrzeni lat media. W kwestii coming outów, w polskim show-biznesie przodują jednak mężczyźni. Do grona znanych gejów zaliczyć można m.in. tancerza Michała Piróga, dziś bardzo aktywnie wypowiadającego się nt. sytuacji gejów i lesbijek w Polsce, stylistę Tomasza Jacykowa czy pisarza Michała Witkowskiego. Wspomnieć wypada też o krytyku filmowym Tomaszu Raczku, który w 2008r. wraz ze swoim parterem otrzymał Różę Gali dla najpiękniejszej pary.

Wśród kobiet, do bycia homoseksualnymi przyznały się już córka Agnieszki Holland, reżyserka Katarzyna Adamik, pisarka Izabela Filipiak oraz historyczka, nauczycielka akademicka i krytyczka literacka prof. Maria Janion. Jak widać, coraz więcej znanych osób zbiera się na odwagę, aby wyjawić swoją orientację. Najczęściej same przyznają, że odbiór tej informacji zaskoczył ich raczej pozytywnie niż negatywnie. Z okazji nadchodzącego dnia coming outu chciałabym życzyć wszystkim marzącym o opuszczeniu swojej szafy, odwagi żeby to zrobić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE