Miesiąc ma wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź, co mówi o tobie data urodzenia

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/ezoteryczny-astrologia-horoskop-652641/]Homestage[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Homestage / CC0 Public Domain
Do tej pory naukowcy sceptycznie podchodzili do kwestii występowania takich zależności. Problem ten postanowili zgłębić badacze z Columbia University i doszli do zaskakujących wniosków. Udało im się wskazać aż 55 przypadłości, których częstotliwość występowania związana była z datą urodzenia!

Długoletnie obserwacje
Naukowcy podjęli się badań na naprawdę dużą skalę. Zainspirowani zostali wcześniejszymi wynikami wskazującymi na związek między występowaniem ADHD oraz astmy a porą roku, w której urodził się badany. Nikt przed nimi nie prowadził jednak tak obszernych obserwacji. Badacze porównali 1688 różnych chorób z datą urodzenia i historią leczenia 1,7 mln pacjentów szpitala NewYork-Presbyterian/CUMC między 1985 a 2013 rokiem. Wyniki opublikowano w „Journal of American Medical Informatics Association".

Badanie pozwoliło wykluczyć ponad 1600 połączeń i potwierdzić 39 opisywanych już wcześniej w literaturze medycznej. Dodatkowo odkryto 16 zupełnie nowych zależności, w tym dziewięć rodzajów różnych chorób serca. W sumie okazało się, że występowanie 55 chorób połączone jest z miesiącem urodzenia w sposób bardziej niż przypadkowy.

Medyczny horoskop
Jesteś ciekawa jakie choroby związane są z twoim miesiącem urodzenia? A może planujesz ciążę i szukasz idealnego miesiąca na poród? Warto przyjrzeć się uzyskanym przez naukowców wynikom:

Styczeń: miesiąc ten najbardziej związany jest z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca.
Luty: u osób urodzonych w tym okresie częściej diagnozowano nowotwory w okolicach płuc i oskrzeli.
Marzec: jest to miesiąc szczególnie związany z chorobami serca, zauważono też większą częstotliwość nowotworów prostaty.
Kwiecień: kwiecień również niesie ze sobą ryzyko chorób serca, dodatkowo urodzeni w tym okresie powinni uważać na anginę.
Maj: jest jednym z dwóch miesięcy, które nie posiadają żadnych znaczących powiązań z występowaniem poszczególnych chorób.
Czerwiec: osoby urodzone w czerwcu powinny szczególną uwagę zwrócić na swoje serce.
Lipiec: to kolejny szczęśliwy czas, który nie jest skojarzony z żadną z chorób.
Sierpień: miesiąc ten powiązany jest z różnymi problemami okulistycznymi.
Wrzesień: osoby urodzone we wrześniu częściej zapadają na choroby powodujące wymioty, obarczone są też większym ryzykiem astmy.
Październik: związany jest przede wszystkim z chorobami górnych dróg oddechowych oraz infekcjami wirusowymi i ADHD
Listopad: również niesie ze sobą ryzyko ADHD, infekcji wirusowych i chorób górnych dróg oddechowych, dodatkowym ryzykiem są choroby związane z prokreacją oraz schorzenia neurologiczne.
Grudzień: osoby urodzone w grudniu są bardziej podatne na powstawanie siniaków.


Ryzyko zachorowania
Związek między chorobami a miesiącem urodzenia może być związany z czynnikami środowiskowymi, które wpływają na kobietę podczas trwania ciąży. Bardzo często wpływają one na układ odpornościowy matki, co wywiera wpływ na dziecko. Niektóre badania sugerują, że ciężarne kobiety, które zetknęły się z wirusem grypy rodzą dzieci bardziej podatne na choroby układu krążenia. Do jednoznacznego potwierdzenia tych hipotez potrzebne jest jeszcze mnóstwo kolejnych badań.

Twórcy opisanego przeze mnie badania podkreślają jednak, że ryzyko związane z datą urodzenia jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do ryzyka jakie zafundować można sobie złą dietą lub brakiem aktywności fizycznej. Podkreślają, że urodzenie się w miesiącu związanym z niskim ryzykiem, nie może stać się powodem do jedzenia w fast foodach i zaniedbywania ćwiczeń. Analogicznie, większe ryzyko choroby związane z danym miesiącem, wcale nie skazuje nikogo na zachorowanie. Może być jednak przesłanką do odbywania częstszych badań kontrolnych.

Źródło: jamia.oxfordjournals.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE