Przeszczep macicy, to szansa dla kobiet, które nie mogą mieć dzieci. Kto może z niego skorzystać?

To krok milowy dla wielu kobiet, które o naturalnym posiadaniu dziecka mogły tylko marzyć. Wiosną przyszłego roku 10 Brytyjek dostanie szansę na urodzenie własnego dziecka mimo, że nie posiadają macicy.

Będzie to możliwe dzięki transplantacji brakującego od narodzin lub usuniętego narządu. 19 lat Brytyjscy lekarze pracowali nad metodą umożliwiającą przeczep macicy. Organ zostanie pobrany od dawczyni, u której zdiagnozowano śmierć mózgu, ale bicie serca jest utrzymane. Następnie, po transplantacji trwającej około 6 godzin pacjentka będzie musiała zażywać lekarstwa przez rok, by organizm narządu nie odrzucił.

Po tym czasie lekarze dokonają zabiegu in vitro, gdyż macica nie będzie połączona z jajowodami. Zapłodniona komórka jajowa zostanie umieszczona w nowej macicy, a po 9 miesiącach dziecko urodzi się przez cesarskie ciecie. Po 6 miesiącach od porodu kobieta będzie miała szansę na zajście w jeszcze jedną ciążę, następnie organ zostanie usunięty.

Do przeszczepu, który będzie miał miejsce w marcu lub kwietniu przyszłego roku zakwalifikowano kobiety w wieku od 24 do 38 lat, posiadające stałego partnera, cieszące się dobrym zdrowiem i odpowiednią wagą. Szacuje się, że na świecie 1 na 5000 kobiet rodzi się bez macicy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE