Bagaż doświadczeń. Czyli rzeczy, które każde dziecko powinno usłyszeć od swojego rodzica i zabrać je w dorosłość

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/osoby-cz%C5%82owiek-dziecko-dziewczyna-907723/]Pezibear[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/Pezibear / CC O
Kiedy się rodzą, myślimy, że zawsze będą takie małe. A to tylko chwila. Rosną, dojrzewają, więcej rozumieją. Naszym zadaniem na początku jest prowadzić je za rękę, by chwilę później móc wypuścić i być pewnym, że dostało od nas rzeczy, które pozwolą mu w dorosłym życiu być szczęśliwym człowiekiem.


A to czy nasze dziecko będzie szczęśliwe zależy w ogromnej mierze od nas – rodziców. Przez cały okres dzieciństwa i nastoletniego życia pakujemy mu walizkę, którą zabierze ze sobą w podróż, gdy dorośnie, stanie się samodzielne. Co w tej walizce powinno się znaleźć, jakie słowa powinniśmy naszemu dziecku spakować?


1. Potrafisz wiele osiągnąć, a ostateczny wynik zależy od ciebie
Musimy wierzyć w nasze dziecko. Dać mu poczucie, że wiele potrafi zrobić, że stać go na wiele, że mimo przeciwności, które napotka, uda mu się osiągnąć swój cel. Bo dzięki nam, rodzicom, poznało swoją wartość. Nie wyręczaj swojego dziecka, nie mów, że coś jej dla niego za trudne. Chwal wysiłek, starania, które wkłada w zrobienie jakiegoś zadania, nawet jeśli nie wyjdzie mu raz i drugi, niech się nie zniechęca, tylko próbuje.

2. Porażka nie jest efektem słabości, ale dowodem działania
Nie zawsze wszystko kończy się sukcesem – tego powinniśmy uczyć nasze dziecko. Porażka jest wpisana w nasze życie. Ważne, byśmy nie mieli poczucia, że porażka, to przegrana. To przecież nieprawda. Porażka to dowód, że próbujemy, poznajemy nowe, sprawdzamy się. Niech porażka będzie motorem do działania. „Nie udało się” – niech nie dołują, ale sprawiają, że będziemy chcieli coś zmienić, poszukać nowych rozwiązań. Dziecko, które taki przekaz dostaje od rodziców, nie musi się obawiać porażek, bo zawsze przekuje je w coś pozytywnego, obróci w chęć działania.
3. Wyciągaj wnioski z popełnianych błędów
Przede wszystkim ważne, żebyśmy na popełnianie błędów dziecku pozwalali. Akceptujmy wybory naszych dzieci, ich decyzje. Unikajmy: „Ja w twoim wieku, nigdy bym tego nie zrobił/a”. Szanujmy podejmowane działania, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, nawet gdy jesteśmy przekonani, że nie są słuszne. I uczmy nasze dziecko, że w popełnianych błędach ważne jest wyciągać konsekwencje i unikać podobnych. Wspierajmy. Tak damy mu ogromną siłę i mądrość.Bo przecież właśnie na tym nam zależy najbardziej. By nasze dziecko w dorosłym życiu było szczęśliwe. Więc pakujmy mu walizkę tak, by każde ze słów do niej włożonych mogło skutecznie wykorzystać. Koniecznie dopiszcie swoje!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć