Gwiazdy wspominają swoją pierwszą miesiączkę. O strachu i wstydzie jakie mogą powodować "damskie sprawy"

Fot. Screen z Youtube
Fot. Screen z Youtube
„To było w piątej klasie, podczas szkolnego przedstawienia, miałam na sobie wielką szarą brodę, stałam tam i nie wiedziałam co się ze mną dzieje.” - w ten sposób Jessica Biel, aktorka, żona Justina Timberlake'a wspomina swoją pierwszą miesiączkę. Czy to kolejny hollywoodzki sposób żeby wzbudzić zainteresowanie mediów swoją osobą? Bynajmniej. To intymne wyznanie jest częścią akcji, którą Jessica podjęła wraz z Saundra Pelletier z organizacji WomanCare Global.

Jeśli ty im nie powiesz, to kto to zrobi?
To pytanie stanowi myśl przewodnią, wygłoszonego przez twórczynie projektu, manifestu. W ramach tego przedsięwzięcia, Jessica Biel wyprodukuje serię filmów, mających na celu pomoc dziewczynkom i kobietom w zrozumieniu procesów zachodzących w ich ciałach. Celem tego działania jest stworzenie nieformalnego, ale rzetelnego źródła edukacji seksualnej, które ma pomóc rodzicom w inicjowaniu rozmów z dziećmi na te niewątpliwie ważne tematy.

„Żadnych nieporozumień, dezinformacji oraz mitów na temat naszych ciał. Pogłębiajmy wiedzę. Uczmy się sami, uczmy naszych partnerów i bliskich. Jeśli coś dzieje się w naszym organizmie, miejmy odwagę o tym mówić. WomanCare Global chce by kobiece problemy wyszły z cienia i zaczęły być przedmiotem otwartej dyskusji. Naszym pragnieniem jest rozpoczęcie takiej rozmowy, która zainicjuje miliony rozmów i położyły kres tematom tabu dotyczącym procesów zachodzących w kobiecym ciele.” - Saundra Pelletier, WomanCare Global


Co tak naprawdę wiemy o swoim ciele?
Bardzo często dorosłym kobietom wydaje się, że o swoim ciele wiedzą już wszystko, niestety przekonanie to jest brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. Takie zdarzenie spotkało Jessicę, kiedy starała się o dziecko z Justinem i stało się impulsem do późniejszego podjęcia działań na rzecz edukacji seksualnej. Aktorka wspomina, że kiedy dwa lata temu postanowili z mężem postarać się o dziecko, zdała sobie sprawę, że zupełnie nie wie co dzieje się w jej własnym organizmie.

Zastanawiała się, czy wieloletnie branie pigułek ma jakiś wypływ na jej płodność oraz kiedy powinna uprawiać seks, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Poczuła się zszokowana, że mimo tego, że jest 33-letnią kobietą, jej wiedza jest tak uboga.

Filmy edukacyjne powstające w ramach projektu mają traktować o wszystkim co związane z kobiecym ciałem - od okresu dojrzewania, przez antykoncepcję po zdrowie seksualne. W wywiadzie, którego Jessica udzieliła Cosmopolitanowi zdradza ona cel kampanii: „Chcemy, żeby dziewczyny wiedziały co dzieje się w ich organizmie, żeby nie czuły się przestraszone ani zawstydzone. Będziemy dzielić się historiami, obawami czy niepewnościami w sposób naukowy, ale też przyjazny, inteligentny i dowcipny.”. Filmy mają być tylko początkiem, aktorka wraz z Saundrą Pelletier, przedstawicielką fundacji WomanCare Global, chcą podjąć też inne działania, żeby zmniejszyć liczbę nieplanowanych ciąż.

Rozmowa jest najważniejszą formą edukacji
Filmy edukacyjne z udziałem znanej aktorki zaczęły pojawiać się od 28. września. Warto zwrócić uwagę na przekaz jaki niesie ze sobą akcja. Jessica Biel opowiadając publicznie o strachu i wstydzie jaki wywołała u niej jej pierwsza menstruacja wykazała się dużą odwagą i złamała pewne tabu. Dzielenie się z dziećmi swoimi historiami pozwala na zainicjowanie szczerej i otwartej rozmowy.

Od podsuwania nastolatkom edukacyjnych książek i ulotek, dużo skuteczniejsze będzie wspólne rozwiewanie rodzących się w nich wątpliwości. Niedawno Ministerstwo Edukacji Narodowej alarmowało, że wiedzę na temat seksu nastolatki w pierwszej kolejności zdobywają od kolegów i koleżanek, następnie ze szkoły i dopiero później od rodziców. Warto popracować nad zmianą tej kolejności, bo jak donoszą coraz to nowsze raporty, wiedza współczesnych nastolatków o seksie wciąż pełna jest niejasności i przekłamań.

Źródło: cosmopolitan.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE