„Inne matki chleją i ćpają, a dzieci rodzą zdrowe”. A Ty jak się tłumaczysz?

Prawo autorskie: coffeemill / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: coffeemill / 123RF Zdjęcie Seryjne
Palenie w ciąży to nadal temat dość kontrowersyjny. Kobiety uzależnione od nikotyny mają z reguły szereg wymówek, by tylko nie zrezygnować z nałogu. Na forach czytamy o szoku, jakiego doznaje organizm, gdy rzuci się palenie z dnia na dzień. Kobiety często tłumaczą, że nie chcą obciążać się dodatkowym stresem, bo przecież samo to może doprowadzić do poronienia.

Jeszcze inne odważnie mówią „inne chleją i ćpają, a dzieci rodzą zdrowe, papierosy jeszcze nie są takie najgorsze”. Ale też żadna głośno nie powie, że są zdrowe.

Wszystkie doskonale wiemy, że palenie w ciąży jest szkodliwe. Choć matka tego nie odczuwa, dziecko najprawdopodobniej poniesie konsekwencje jej braku wyobraźni. Każda ilość nikotyny, a nawet palenie bierne wpływa na rozwijający się płód.

Dym tytoniowy wpływa na układ krążenia nie tylko matki, ale również dziecka. Jego niedotlenienie może mieć wpływ na pracę serca i groźne zaburzenia rytmu. Należy również liczyć się z tym, że dziecko urodzi się mniejsze, średnio o 200-500 g. Szereg toksycznych substancji, jakich dostarczamy może doprowadzić do powstania wad rozwojowych. Niestety skutkiem palenia może być również poronienie lub przedwczesny poród. A jak wiemy, każdy tydzień w brzuchu mamy jest szalenie ważny dla rozwoju dziecka. Naukowcy podejrzewają także dużą zależność pomiędzy paleniem w ciąży, a wystąpieniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Aby lepiej przedstawić kobietom problem doktor Nadja Reissland postanowiła przeprowadzić badania w Wielkiej Brytanii, gdzie do regularnego palenia papierosów przyznaje się aż 12 procent ciężarnych. Postanowiła ona wykonać USG 4D w 24, 28, 32 i 36 tygodniu ciąży, by porównać jak prezentują się dzieci palaczek i kobiet wolnych od nałogu.

Zauważono, że dzieci będące nieustannie narażone na dym papierosowy są niespokojne, wykonują gwałtowne ruchy, zasłaniają twarz rączkami (na górze). Podczas gdy druga grupa sprawia wrażenie spokojnych i zrelaksowanych (zdjęcie na dole).

Porównaj je sama i zastanów się czy warto tak ryzykować życiem drugiego, bezbronnego człowieka. Jeśli masz problem z nałogiem powiedz o tym swojemu lekarzowi. Z pewnością spróbuje ci pomóc. Każdy dzień jest na wagę złota.

Źródło: Dailymail
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE