"Mamooo, nudzi mi się!". Bez obaw - poradzisz sobie, oto 10 zabaw idealnych na chłodne dni

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/boy-fishing-water-summer-overalls-909552/]langll[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / langll / CC0 Public Domain
Zbliżają się długie jesienne dni przeplatane szumem wiatru, gorącą herbatą, bębniącym o parapet deszczem i… powtarzanym w kółko „Nudzę się…”. Nic dziwnego, że dzieciom kończą się pomysły na zabawę, wieczory są coraz ciemniejsze, a pogoda nie sprzyja zabawie na podwórku. Ruszam z odsieczą! Oto 10 zabaw, które idealnie nadają się dla znudzonego dziecka, a dodatkowo pomagają rozwijać różne umiejętności.

Wyścig klamerek do bielizny

Zabawa usprawniająca dłonie dzieci i przygotowująca do nauki pisania.

Do zabawy potrzebnych jest przynamniej dwoje graczy, równa ilość spinaczy w dwóch pojemnikach i stojąca suszarka do prania lub sznurek rozpięty np. między krzesłami. Każdy zawodnik dostaje swój pojemnik, a po sygnale startu stara się jak najszybciej przyczepić klamerki do sznurka, trzymając jedną rękę za plecami. W kolejnej rundzie następuje zmiana rąk. Zabawę można różnie modyfikować np. jeden gracz z drużyny wiesza spinacze, a drugi zdejmuje. To bardzo prosta gra, która daje dużo radości i pomaga ćwiczyć dłonie dziecka.

Ślady stóp

Sposób na naukę rozpoznawania przez dzieci strony prawej i lewej.

Razem z dzieckiem odrysowujemy na tekturze jego prawą i lewą stopę, powtarzamy to kilkakrotnie, a następnie wycinamy odrysowane kształty. Później, wymyślamy maluchowi trasę przez mieszkanie i kawałkami plasteliny lub taśmy klejącej przyklejamy na niej ślady stóp. Zadaniem dziecka jest przejście trasy stawiając nogi na kształtach. Trudniejszy wariant zabawy zakłada dodatkowe instrukcje dorosłego, dotyczące tego którą nogę może teraz postawić.

Wyścig po gazetach

Zabawa wspomagająca koordynację ruchową.

Do tej zabawy potrzebne będą jedynie gazety i kawałek przestrzeni. Ustalamy z dzieckiem linię startu i mety. Każdy zawodnik otrzymuje dwie gazety, a jego zadaniem jest pokonanie trasy wyścigu chodząc tylko po nich. Wymaga to odpowiedniego planowania i przekładania gazet.

Gra w balony

Zabawa uczy dzieci nazw części ciała i poprawia koordynację ruchową.


Zwykła zabawa balonami może nabrać walorów edukacyjnych, jeśli wymyślimy dzieciom specjalne zadania. Niech utrzymają balony jak najdłużej w powietrzu odbijając je określonymi przez dorosłego częściami ciała, mogą też próbować: utrzymać w powietrzu dwa balony, utrzymać balon w powietrzu stopami, leżąc na podłodze, wykonywać skoki z balonem między kolanami.

Dobieranie obrazków

Odnajdowanie identycznych obrazków rozwija spostrzegawczość i ćwiczy pamięć.

W skrzynkach pocztowych często znajdujemy mnóstwo ulotek reklamowych. Warto wykorzystać je do zabawy z dzieckiem! Potrzebne nam będą dwie takie same ulotki. Z jednej z nich wycinamy kilka przedmiotów, następnie naklejamy je na kartkę. Zadaniem dziecka jest znalezienie w drugiej ulotce tych samych produktów i wklejenie ich obok. Po skończonym zadaniu następuje zmiana ról.

Zapamiętywanie

Zabawa doskonaląca pamięć.

Do tej zabawy potrzebne są małe przedmioty (przybory szkolne, sztućce, zabawki) oraz ściereczka. Wybieramy kilka przedmiotów i układamy je na tacy, następnie pozwalamy dziecku przyglądać się im przez minutę. Potem prosimy malucha o zamknięcie oczu lub odwrócenie się, zabieramy któryś z przedmiotów i przykrywamy je ściereczką. Zadaniem malucha jest odsłonięcie zabawek i odgadnięcie którego brakuje. Starsze dzieci mogą bawić się w spisywanie wszystkiego co zapamiętały.

Kolorowe odbitki

Kolorowe odbitki zapoznają dziecko ze zjawiskiem symetrii.

Jest to wariacja na temat zwykłego malowania farbkami. Pomagamy dzieciom zgiąć kartkę na pół i malujemy z nimi obrazki na jednej połowie kartki, następnie składamy obrazek kolorową stroną do wewnątrz i sprawdzamy co powstało po odciśnięciu się malunku. Zabawa ta jest też dobrym ćwiczeniem wyobraźni.

Wariacje na temat plasteliny

Lepienie z plasteliny jest dobrym treningiem zdolności manualnych, usprawnia dłonie i wzmacnia mięśnie palców.

Zabawa plasteliną stanie się jeszcze ciekawsza, kiedy postanowicie stworzyć z dzieckiem ustaloną scenerię- zoo, las, farmę, krainę dinozaurów. Warto zachęcić malucha, żeby wykorzystał w zabawie inne akcesoria- zapałki, wykałaczki, koraliki, sznurki.

Pływa czy tonie?

To ćwiczenie uczy dzieci podstaw fizyki i pozwala im na obserwację cech różniących poszczególne przedmioty.

Jest to bardzo prosta zabawa, która pozwala dziecku na samodzielne odkrywanie otaczającego je świata. Potrzebna będzie miska z wodą (lub wanna) i przedmioty, które znajdziecie w domu (papier, pudełka, zabawki, korki, piórka, spinacze do bielizny, piłeczki do tenisa, kawałki drewna). Razem z dzieckiem sprawdzacie, co unosi się w wodzie, a co tonie i dzielicie przedmioty na dwie grupy. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Walorem edukacyjnym będzie proste wytłumaczenie maluchom, dlaczego tak się dzieje.

Prognoza pogody

Dzieci uczą się rozumieć zjawiska pogodowe i uważnie obserwować przyrodę.

Do tej zabawy potrzebne będą kalendarz oraz kredki lub flamastry. Razem z maluchem przygotowujecie ścienny pogodowy kalendarz na nadchodzący tydzień lub miesiąc. Każdego dnia uważnie obserwujecie pogodę, a dziecko notuje ją w kalendarzu za pomocą odpowiednich symboli. Jest to dobry punkt wyjścia do tłumaczenia dzieciom zjawisk meteorologicznych.

Czy są takie same?

Zabawa przydatna do rozwijania umiejętności komunikowania się dzieci i słuchania ze zrozumieniem.

Uczestnicy dostają po białej kartce i takim samym zestawie kredek lub flamastrów. Siadają obok siebie tak, by dobrze się słyszeć, ale nie móc zerkać na swoje karki. Jedna osoba jest mówcą, a druga słuchaczem. Mówca rysuje obrazek i opisuje głośno każdą wykonywaną czynność („Teraz rysuję żółtą kredką słońce w prawym górnym rogu kartki”). Zgodnie z ustaleniami słuchacz może, albo nie może zadawać pytań. Po ukończeniu rysunku porównujemy kartki, omawiamy niezgodności i zamieniamy się rolami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE