Supermodelki też mają kompleksy. Dlaczego Cara Delevingne odeszła z modelingu?

Cara Delevingne na wybiegach była prawdziwą królową. Ciekawe czy zdecyduje się jeszcze kiedyś na powrót do świata mody?
Cara Delevingne na wybiegach była prawdziwą królową. Ciekawe czy zdecyduje się jeszcze kiedyś na powrót do świata mody? Fot. Shutterstock.com
Cara twierdzi, że praca modelki tylko pogłębiła jej niechęć do własnego ciała. Że je znienawidziła, nabawiła się złych emocji w stosunku do niego i nawrotu łuszczycy. Co przeszkadzało jednej z najbardziej topowych dziewczyn w świecie mody?


Cara Delevingne to ikona mody, której zawdzięczamy trend na bujne, gęste brwi. Kobiety na całym świecie marzą o takiej jak u Cary oprawie oczu i nawet korzystają z zabiegów przeszczepu włosów z głowy, aby zagęścić te na łukach brwiowych. Jej twarz stała się reklamą wielu marek, a jej charyzma i niepokorny charakter wzbudzają zachwyt w młodym pokoleniu. O Carze mówiło się, że to następczyni Kate Moss i wróżono jej niesamowitą i wieloletnią karierę. Do momentu kiedy postanowiła zrobić sobie przerwę…


23-latka zaczęła pozować do zdjęć i chodzić po wybiegach bardzo wcześnie. I jak dziś przyznaje, ma wrażenie, że straciła kawałek młodości i dzieciństwa na rzecz pozowania do wulgarnych, seksistowskich kampanii. Jako 20-kilkulatka twierdzi, że te pozy i te kampanie w ogóle nie pasują do jej poglądów, które skręcają w stronę feminizmu, a nie seksizmu. A Cara jak to śliczna młoda kobieta była wybierana do pozowania do nagich zdjęć w roli kociaka uwodzącego mężczyzn.


W wywiadzie, którego udzieliła londyńskiej gazecie The Times przyznaje, że jej praca jako modelki to była walka z samą sobą. I z miesiąca na miesiąc czuła się w tej roli coraz gorzej. Nie lubiła zdjęć, ani efektów sesji ze sobą w roli głównej. Świat mody niejako zmusił ją do tego, żeby szybko i może nieco zbyt wcześnie dorosnąć. „Zapomniałam nawet jak młoda byłam. Wydawałam się sobie taka potwornie stara”- wyznaje w The Times.
Nic dziwnego. Modelki zaczynają karierę dość wcześnie - zwykle kiedy mają 14 czy 15 lat. To okres, kiedy ciało kobiety zmienia się, ale zmienia też się i dojrzewa jej umysł. I jeśli do umysłu dziewczynki dodać ciało prawie dorosłej kobiety, może dojść do dysonansu, o którym wspomina Cara. Pozując do zdjęć i chodząc wymalowana i wystrojona po wybiegach, nie przypominała swoich równolatek. Tylko dorosłą, a nawet dojrzałą kobietę. Zyskała więc sławę i popularność, a straciła młodość, świeżość, radość z dorastania.


Bo dorastając wśród innych kobiet chodzących po wybiegach musiała ogromną uwagę przywiązywać do swojej diety, uprawiania sportu, chodzenia na zabiegi. Słowem: bycia perfekcyjną. Ciało i twarz, które zarabiają miliony, wymagają wyrzeczeń i wielu poświęceń. I u Cary odbiło się to na jej psychice. Przestała w ogóle siebie i swoje ciało lubić. Zaczęła je nienawidzić.

Kiedy dostała nawrotu łuszczycy (to choroba skóry, która może mieć podłoże psychosomatyczne i być wywoływana przez silny stres) i makijażyści musieli przykrywać jej pokrytą zmianami skórę wieloma warstwami podkładu, postanowiła sobie zrobić przerwę w pracy modelki. Dziś jest aktorką i zagrała już w dwóch filmach. I twierdzi, że chce walczyć o prawa kobiet. Czuje się przez swoje doświadczenia skrzywdzona i nie lubi własnego ciała. za co obwinia świat mody. Być może presja za kulisami pięknych pokazów mody i genialnych sesji, które podziwiamy w Vogue, Harper’s Bazaar czy Elle jest wyższa niż nam się wydaje?
Być może mogą w tym świecie, gdzie każdy kilogram dyskredytuje kobietę z udziału w kampanii, przetrwać tylko najsilniejsze jednostki? Trzeba mieć wyjątkowo twardą skórę, żeby wytrzymać stres, pokonywać na castingach konkurencję i być w światowej czołówce. Carze się to udało, ale dziś najwyraźniej doszła do wniosku, że to nie jej życie. Że ona już do tego nie pasuje i chce zrobić sobie przerwę. Jeśli wytrwa w tym postanowieniu mam nadzieję, że napisze książkę i poda prawdziwe powody swojej rezygnacji z zawodu. Swoją drogą zawód aktorki też do najprostszych nie należy i też może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami lub rolami, z których nie jest się później dumnym.

Z pewnością Cara swoją decyzją o przerwie w karierze modelki, zrobiła dużo szumu i to nie tylko wokół własnej osoby. Być może gdyby zapytać inne ex-modelki o to jakie są powody ich zniknięcia z okładek i wybiegów, mogłaby powstać ciekawa lektura. Okazuje się, że nawet najpiękniejsza dziewczyna, z ogromną charyzmą może sobie w takim otoczeniu nie poradzić.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...