
Wady postawy ze względu na bierny tryb życia dzieci, zaczynają powoli zmierzać do katalogu chorób cywilizacyjnych. A któż najmocniej odczuwa nagłą zmianę? Dzieci w wieku szkolnym. Praktycznie z dnia na dzień sposób spędzania czasu, a także postawy ciała jakie naturalnie przyjmują ulega zmianie. W ciągu dnia dzieci przebywają w pozycji siedzącej 7-10 godzin na dobę.
W wieku od 7 do 12 lat występuje zdecydowanie największy odsetek postaw o zaburzonej symetrii przestrzennej, a ósmy rok życia jest okresem, w którym występuje szczególne zagrożenie prawidłowej postawy ciała.
Wydawać by się mogło, że skoro to zbyt długie "siedzenie" jest przyczyną problemów, a nie można z niego zrezygnować, walka jest z góry przegrana. Zdecydowanie nie! Ba! na naprawę szkód, też nigdy nie jest zbyt późno, a Dobre Krzesło doskonale wspiera ruchowe zajęcia korygujące.
Materiał opracowany przez dr Mirosława Mrozkowiaka, przy Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego Instytutu Kultury Fizycznej w Bydgoszczy nt. ,,Próby oceny znaczenia DOBREGO KRZESŁA w profilaktyce zaburzeń postawy ciała” dowodzi, w jakim stopniu Dobre Krzesło oddziałuje, jako element profilaktyki na zaburzenia statyki ciała dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Grupę badawczą stanowiło 194 dzieci.
Przeprowadzone badania w pozytywny sposób wykazały zalety korzystania z ergonomicznych krzeseł Entelo.
Jak Dobre Krzesło wpływa na zaburzenia statyki ciała dzieci w wieku od 7 do 9 lat, wysunięto następujące hipotezy: U dzieci siedzących na Dobrym Krześle w drugiej edycji badań (zatem po upływie roku użytkowania Dobrego Krzesła) wystąpi mniejszy odsetek:
♦ Zaburzeń statyki postawy ciała w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej
Pozanormatywnych wielkości kątowych i liniowych krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej
♦ Najkorzystniejsze zmiany wystąpią u dzieci wykonujących ćw. korekcyjne i siedzące na Dobrym Krześle w szkole i domu
♦ Najbardziej niekorzystne zmiany wystąpią u dzieci nie ćwiczących i nie siedzących na Dobrym Krześle
Najważniejszą metodą profilaktyki wad postawy u młodzieży jest aktywność fizyczna. Ruch w życiu dziecka jest niezbędny i zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni zawsze o tym pamiętać. A gdy nasza latorośl siada już do lekcji, zadbajmy o jej wygodę i przypilnujmy, aby dziecko siedziało prawidłowo, przy dobrze dopasowanym i oświetlonym biurku.
Dobre Krzesła zostały opracowane przy udziale naukowców wielu dziedzin (m.in.: ortopedii, ergonomii, fizjoterapii, biomechaniki, modelowania 3D), będąc odpowiedzią na problemy kręgosłupa oraz pleców, stanowiąc środek prewencyjny w zakresie sprawności fizycznej.