Najlepiej uczyć się przez zabawę. Czyli jak wyginać języki i bawić się słowem z dzieckiem

Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/16300529128/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/Donnie Ray Jones / CC BY
Język polski ma bardzo wiele do zaoferowania. Ma swoją melodię i szeroki wachlarz różnorodnego słownictwa. A co najważniejsze dla dzieci i ich rodziców, potrafi dostarczyć wiele godzin wspaniałej zabawy dla całej rodziny.

Równie piękny co "zawiły"
Często pierwsze szkolne potyczki dziecka z gramatyką i ortografią oznaczają wiele frustracji. Nasza ojczysta mowa nie należy do najprostszych języków tego świata. I chyba każdy rodzic młodego ucznia, ociera pot z czoła na myśl o dyktandzie. Na szczęście te wszystkie językowe niuanse i potencjalne trudności, można dosłownie obrócić w żart i z pomocą dobrej zabawy zagrać gramatycznym koszmarom na nosie. Jak?

Książka pod pachę, uśmiech od ucha do ucha i miłe towarzystwo
Wydawnictwo Media Rodzina już od lat proponuje książki dla dzieci nie tylko ładne, ale i bardzo pożyteczne. Ale przede wszystkim książki takie, które ucieszą nie tylko rodziców i nauczycieli (a ucieszą na pewno) ale i najbardziej wymagających czytelników - dzieci. To właśnie one bezlitośnie i szczerze krytykują nawet najcenniejsze zdaniem dorosłych dzieła i utwory. Zobaczcie koniecznie, co do zaoferowania ma biblioteczka dla młodego i spragnionego dobrej zabawy językoznawcy.


Książki autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, to prawdziwe rarytasy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Autorska swoją zawodową przygodę z wierszem rozpoczęła debiutanckim wierszem w "Świerszczyku", od tego czasu spod jej pióra wyszło ponad sto książek dla najmłodszych. Zachwyca zabawą słowem oraz ilustracjami własnego autorstwa. Zdecydowanie warto wprowadzić dziecko w świat jej twórczości. Książki dla dzieci Małgorzaty Strzałkowskiej książki – znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Części mowy czyli wierszowany samouczek nietypowy

Jak tytuł wskazuje, kolejna książka znanej i lubianej autorki zapoznaje młodych czytelników z częściami mowy. Robi to w sposób mistrzowski i niejednemu utrudzonemu uczniowi pomoże zrozumieć, uporządkować i zapamiętać zagadnienia gramatyczne, a nawet uczynić je całkiem znośnymi!

Warto sięgnąć po tę pozycje z dzieckiem nie tylko w toku szkolnej nauki, ale również dla przyjemności. Bo nie taki diabeł straszny, gdy pozna się go od tej dobry strony.

Części zdania, czyli wierszowany samouczek do wkuwania

To kolejna część książek, które niosą ratunek dla gramatycznych męczenników. Z uśmiechem, a nawet przez śmiech, uczniowie poznają części zdania. W zabawny i lekki sposób,bez efektów ubocznych dzieci szybko dowiedzą się, które słowo podkreślać dwiema kreskami. Jak zwykle nie zabrakło fantazji i uśmiechu, po to by było przyjemnie i prosto. No bo, po co się męczyć?

Wiersze spod Pszczyny

Wiersze spod Pszczyny wykręcą i zamotają nawet co bardziej wprawne języki, a pikanterii całej zabawie doda wyzwanie rzucone rodzicom. Czy dorośli rzeczywiście potrafią więcej od dzieci? Sprawdźcie koniecznie!

Kolejna gratka dla wielbicieli pięknej polskiej mowy autorstwa mistrzyni akrobacji słownych, Małgorzaty Strzałkowskiej! Wiersze spod Pszczyny nie zawiodą wybrednych czytelników. Miasto to o wdzięcznej nazwie stało się inspiracją do wielu łamiących języki utworów!

I pamiętajcie, to dopiero początek tej słownej przygody, a tylko ćwiczenie czyni Mistrza.

Wierszyki łamiące języki

Jeśli pod Pszczyną nie znaleźliście wystarczająco dużo językowych wygibasów, a wasze języki nadal są niestrudzone poddajecie je próbie "Wierszyków łamiących języki"

Wierszyki łamiące języki to kolejny tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Tym razem książeczka w dowcipny i wirtuozersko absurdalny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne, bardzo znane jak kotek czy królik i mniej znane, takie jak bzyg czy trznadel. Książka wzbogacona jest o charakterystyczne kolaże autorki, znane już z wcześniejszych tomików.

Wierszyki łamiące języki znajdują się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Język trzeba gimnastykować, a jeśli odpowiednio zadbamy o jego sprawność, na pewno nie stanie nam kołkiem nawet w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Do wspólnych ćwiczeń zachęca kolejna pozycja Wydawnictwa Media Rodzina:

Gimnastyka dla języka

To unikalny logopedyczny audiobook. Dzieci i rodzice będą mogli zmierzyć z językowymi łamańcami w towarzystwie Piotra Fronczewskiego, Jerzego Stuhra i Anny Seniuk. Sami przyznacie, że ćwiczenia w tak doborowym towarzystwie to nie lada gratka. Audiobook powstał przy współpracy z Polskim Związkiem Logopedów.

"Gimnastyka dla języka" to zbiór 52 utworów Małgorzaty Strzałkowskiej czytanych przez znakomitych polskich aktorów: Annę Seniuk, Jerzego Stuhra oraz Piotra Fronczewskiego. Wśród wierszy znaleźć można znane utwory, jak Czyżyk, Typ spot Sopotu, Zielony, żółty, rudy, brązowy.

Wyboru utworów dokonały specjalistki zawodowo zajmujące się terapią osób z zaburzeniami mowy i/lub języka. Po każdym utworze zamieszczono komentarz - logopeda odczytuje te fragmenty, które są istotne z punktu widzenia treningu mowy. W pudełku znajdziemy także książeczkę z najważniejszymi zasadami wymowy polskiej oraz ćwiczeniami dykcyjnymi.

Pejzaż z gżegżółką czyli językowy zawrót głowy

Kolejny zbiór wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej zachwyca błyskotliwością językowych skojarzeń.

Oprócz mnóstwa trudnych wyrazów, które w sposób łatwy i przyjemny pomagają uczyć się pisowni oraz wymowy, pojawiły się w nim także palindromy, które można „czytać tak i tak, całkiem normalnie albo wspak”. A tak w ogóle i tym razem Autorka deklaruje się jako miłośniczka ojczystej mowy. Warto za nią podążać!

"Pejzaż z gżegżółką" to akrobacje językowe w wyjątkowej oprawie, nawet cały językowy cyrk. Ortograficzne dziwolągi (zupełnie jak tytułowa gżegżółka), palindromy - czyli wyrazy, które można przeczytać od przodu i od tyłu i wiele innych przygód z językiem polskim. Również pejzaż zachwyca, bo autorka własnoręcznie wykonała ilustracje. Pięknie, estetycznie i bez cienia nudy.


"Pejzaż z gżegżółką" został nagrodzony tytułem Najlepsza książka dla dzieci i młodzieży w konkursie Dobre Strony - organizowanym przez MBP we Wrocławiu oraz biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Nasze pociechy są inteligentne i z pewnością docenią rozrywkę i zabawę na wysokim poziomie, a jeśli sami włączymy się aktywnie w zabawę i naukę, wspólnie spędzony czas zaprocentuje dla wszystkich.

Czasy się zmieniają, ale książki pozostają niezmiennie bardzo dobrymi przyjaciółmi dzieci i w szkole i w domu (i dziecięcym świecie fantazji).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE