To co dobre dla ciąży, to joga

Fot. Flickr /Bary Silver
Fot. Flickr /Bary Silver
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się jak zadbać o kondycję swojego ciała? Idealnym rozwiązaniem jest joga. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do jej uprawiania – spróbuj, a naprawdę poczujesz się fantastycznie.

Jeżeli twoja ciąża przebiega wzorowo, a lekarz nie wyraża żadnych obaw dotyczących aktywności, to w domowym zaciszu możesz wykonywać ćwiczenia z jogi. Co prawda joga najczęściej kojarzy nam się ze sprężystym i rozciągniętym ciałem, pozycjami, które mogą wydawać się trudne do wykonania, kiedy nie jesteśmy w ciąży, a co dopiero wykonać je z rosnącym brzuchem. Ale spokojnie, joga jest dla wszystkich, nawet dla ciężarnych kobiet. Może przynieść wiele radości i ulgi dla zmęczonego ciała.

Jeśli masz okazję uczestniczyć w organizowanych dla przyszłych mam zajęciach z jogi, nie wahaj się nawet przez chwilę. Ćwiczenie pod okiem instruktora pomaga w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, poza tym udział w zajęciach może stać się świetną okazją do towarzyskich spotkań. A kto lepiej zrozumie kobietę w ciąży, jak nie druga oczekująca na przyjście dziecka mama?

Zajęci z jogi dla ciężarnych stają się coraz bardziej popularne, dlatego zachęcam do rozejrzenia się, czy w twojej okolicy się odbywają. Jeśli nie, możesz spokojnie poćwiczyć w domu. Jogę najlepiej ćwiczyć dwa lub trzy razy w tygodniu o tej samej porze, najlepszą jest poranek, zaraz po przebudzeniu lub wieczór, tuż przed snem. Jeśli nigdy nie uprawiałaś jogi, to warto zacząć od ćwiczeń trwających około 20 minut i stopniowo je wydłużać, maksymalne do godziny. Na początku twoje ciało będzie wydawało ci się sztywne, nie nadające się do jogi, trudno będzie się zrelaksować, ale nie zniechęcaj się, po kilku sesjach wykonywanie ćwiczeń będzie coraz łatwiejsze.
Jak przygotować się do jogi?
Pamiętaj, by zawsze ćwiczyć w miejscu i czasie, w którym nikt ci nie będzie przeszkadzać. Można włączyć sobie ulubioną, spokojną muzykę. Weź kilka głębokich oddechów (ważne by oddychać przeponą, powietrze wciągać nosem, a wypuszczać buzią), rozluźnij mięśnie. Zacznij od najprostszych ćwiczeń. Może to być na przykład:


• Pozycja krawca – siadasz na podłodze, nie zapomnij wyprostować pleców, złącz podeszwy stóp przyciągnij jak najbliżej siebie. Rozluźnij mięśnie karku i ramion, a także stawy biodrowe.

• Pozycja drzewa – wykonywana na stojąco zwiększa równowagę i koordynację ruchów. Stań, spójrz przed siebie, przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a lewą zegnij w kolanie i stopę oprzyj o udo prawej nogi, dłonie złóż przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Zostań w tej pozycji oddychając spokojnie i głęboko.

• Koci grzbiet - łagodzi bóle krzyża, musisz jedynie klęknąć, oprzeć się na dłoniach (na czworaka), schować głowę między ramiona, rozluźnić mięśnie karku, w tej pozycji wciągasz brzuch, wyginasz w łuk kręgosłup i wytrzymujesz kilka sekund głęboko oddychając, to ćwiczenie można powtórzyć kilka razy.

• Krąg po kręgu – połóż się na plecach, ugnij kolana, rozluźnij mięśnie karku i barków, a ręce połóż na brzuchu, wciągając powietrze unoś biodra powoli, wypuszczając – opuszczaj. Pamiętaj by głęboko oddychać.

To tylko kilka propozycji ćwiczeń, możesz poszukać jeszcze kilku innych, które będą ci odpowiadały. Ważne by jogę dostosować do swojego rytmu i pamiętać o relaksie na końcu. Połóż się na boku z jedną nogą ugiętą, możesz włożyć poduszkę między nogi i pod głowę i tak odpocząć głęboko oddychając słuchać muzyki. Pamiętaj by powoli wstać.
Jakie są korzyści z uprawiania jogi?
W czasie ciąży regularna joga pozwali ci na przygotowanie stawów i kręgosłupa do uniesienie coraz większego ciężaru, zapobiega także bólom pleców. Jogę cechuje głębokie oddychanie, co zapewnia dobry dopływ tlenu do dziecka. Ponadto ćwiczenia z jogi odciążają serce, regulują ciśnienie krwi, poprawiają krążenie oraz trawienie, sprawia, ze twoje biodra i miednica są bardziej elastyczne. Joga przede wszystkim relaksuje i uspokaja, a jej uprawianie to wytchnienie dla twojego całego organizmu.

Spróbuj, a przekonasz się, jaki to fantastyczny sposób na aktywność w ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE