Twoje dziecko korzysta ze smartfonu i tableta? Przygotuj się na częste wizyty u okulisty

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/inteligentne-dziecko-m%C4%85dry-187696/]RondellMelling[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/RondellMelling / CC O
Polskie Towarzystwo Okulistyczne bije na alarm. W gabinetach lekarzy coraz częściej pojawiają się dzieci i młodzież, których wada wzroku wywołana jest używaniem małych urządzeń elektronicznych.


Jeśli twoje dziecko często korzysta z telefonu zwróć uwagę, czy nie skarży się na bóle głowy, nie mruży oczu patrząc w dal. Okuliście zwracają uwagę, że używanie małych urządzeń przede wszystkim prowadzi do tak zwanego skurczu akomodacyjnego. Polega on na tym, że oko przyzwyczajone do patrzenia z bliskiej odległości w mały monitor, nie potrafi płynnie dostosować się do patrzenia w dal. Po oderwaniu wzroku od informacji umieszczonych na telefonie czy tablecie nie widzimy lub bardzo słabo widzimy patrząc w dal. Wytężenie wzroku z bliskiej odległości powoduje także napięcie mięśni oka, co może wywoływać właśnie bóle głowy i zmęczenie oczu.

Jak podkreślają lekarze coraz więcej dzieci nosi minusowe okulary, ci którzy już są krótkowidzami noszą okulary z coraz silniejszymi szkłami. – (…)Wady narastają, a rodzice nie do końca pomagają nam w tej sytuacji. Domagają się od lekarzy, żeby wyleczyli, ale równocześnie nie biorą na siebie odpowiedzialności za ograniczanie dzieciom dostępu do urządzeń. Nadal norma higieniczna pracy z takim sprzętem dla dziecka szkolnego to godzina – mówi dr hab. Dorota Pojda-Wilczek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Podkreśla również, że najbezpieczniejszym dla wzroku dziecka jest przede wszystkim duży monitor, przy którym dziecko nie może siedzieć zbyt blisko, ważne, by nie korzystać z komputera w całkowitej ciemności .

Doktor Pojda-Wilczek tłumaczy: - Przyszli do mnie kiedyś rodzice z 3-letnim dzieckiem, pytając jaki komputer jest najlepszy dla dziecka w tym wieku z punktu widzenia wzroku. Odpowiedziałam, że żaden. Z 3-latkiem można oczywiście usiąść przed komputerem, coś mu pokazać, pobawić się chwilę, ale absolutnie nie powinien dysponować własnym komputerem i nielimitowanym czasem użytkowania.


Kolejna rzecz, na którą my rodzice powinniśmy zwrócić uwagę i o czym powinniśmy pamiętać dając dziecku telefon czy tablet, by zająć mu czas.

Źródło: TVP Katowice
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć