Wiesz, dlaczego twoje dziecko wysuwa język?

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/dziecko-wiatr-%C5%9Bwie%C5%BCe-powietrze-fan-369980/]Andi_Graf[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/Andi_Graf / CC O
Często obserwujemy małe dzieci, które wysuwają język podczas wykonywania czynności, które wymagają od nich precyzji i dużej koncentracji.

Najczęściej nas śmieszy, gdy widzimy dziecko, które skupione próbuje coś ważnego narysować lub napisać. Są też tacy rodzice, których niepokoi wysuwanie języka ze względów czysto estetycznych, oczywiście kiedy nie ma mowy o sytuacji, w której byłby to objaw choroby.

Nad wysuwaniem się język u dzieci pochylili się oczywiście naukowcy próbując wyjaśnić przyczynę takiego zachowania. Zajęły się tym Gillian S. Forrester i Alina Rodriquez. Na grupie czteroletnich dzieci przeprowadzony został eksperyment, który polegał na wykonywaniu przez nie trzech różnych zadań.

Pierwsze polegało na otwieraniu kłódki przy pomocy klucza, w którym ważna była zwinność i precyzja. W drugim zadaniu dzieci musiały położyć otwartą dłoń na stole w momencie, kiedy dorosły w niego zastukał, następnie role się odwracały. Na koniec z dziećmi bawiono się w gry pamięciowe bez użycia rąk.


Okazało się, że dzieci najczęściej wysuwały język przy drugim zadaniu, kiedy musiały położyć rękę na stole. Tym samym naukowcy doszli do wniosku, że istnieje zależność między pracą rąk a językiem, gdyż to właśnie te części ciała służą człowiekowi do komunikacji, a dzieciom ich równoczesne użycie ułatwia porozumiewanie się z innymi. Nawyk wysuwania języka u dzieci najczęściej zanika z wiekiem.

A jak jest z waszym dzieckiem? Czy także wysuwa język podczas wykonywania różnych czynności?

Źródło: Polityka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE