Poradnik przyszłej mamy, czyli co każda kobieta w ciąży wiedzieć powinna

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/w-ci%C4%85%C5%BCy-kobiet-morze-beach-sun-745381/]shultz[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/shultz / CC O
O rety będę mieć dziecko! Jest radość, szczęście i gorączkowe planowanie, by odpowiednio przygotować się na przyjście na świat małego człowieka. Słuchasz rad doświadczonych i niedoświadczonych koleżanek, czytasz poradniki i w efekcie już sama nie wiesz, co zrobić, żeby było idealnie.

Może nasz krótki poradnik pozwoli ci łatwiej przejść przez pierwszy etap macierzyństwa.

1. Pamiętaj, nie musi być idealnie

Najlepiej powieś sobie to zdanie na lodówce, na lustrze w łazience i nad łóżeczkiem dziecka. Nie musisz być mamą perfekcyjną, od tego nie będzie zależeć szczęście twojego dziecka. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele.

2. Proś o pomoc

Jeśli czegoś nie wiesz, z czymś sobie nie radzisz, poproś o pomoc. Nie wstydź się, nie obawiaj krytyki, w końcu nikt nie wie wszystkiego od razu. Nie czyń sobie wyrzutów sumienia, jeśli czujesz się bezradna.

3. Nie gromadź tony ciuszków


Jeśli czytasz, że wyprawka to 8 par body, 8 par śpioszków, i cztery pary skarpetek, plus jakieś pojedyncze ubranka, to naprawdę nie znaczy, że musi mieć wszystkiego jednak podwójną ilość – tak na wszelki wypadek. Maluch rośnie błyskawicznie, a to czy ubierze zielone śpiochy, czy czerwony kaftanik dwa razy z rzędu naprawdę nie ma dla niego znaczenia.

4. Przygotuj wygodne ubrania dla siebie

Wygodne do karmienia piersią, by nie sprawiało ci trudności karmienie dziecka. Warto pamiętać, by już w szpitalu mieć piżamę z łatwym dostępem do twoich piersi.

5. Łóżeczko

Dziecku naprawdę będzie obojętnie, czy łóżeczko będzie brązowe czy białe, składane czy nie. Ważne by miało regulowaną wysokość materacyka (choć chyba innych już nie ma) dla twojej wygody. To co istotne, to odpowiedni materacyk przeznaczony dla niemowlaka.

6. Śpij, gdy tylko możesz

Jeśli masz okazję – śpij. Macierzyństwo to harówka, to nocne wstawanie, noszenia dziecka, karmienie. To czas (zwłaszcza pierwsze tygodnie), kiedy cała twoją uwaga jest skupiona na dziecku, co także jest męczące. Więc odpuść sobie mycie okien, robienie kolacji dla przyjaciół (niech każdy coś przyniesie), szorowanie płytek w łazience. Śpij ile się da, kładź się z dzieckiem i nie miej wyrzutów sumienia, że nie ugotowałaś mężowi obiadu. A jeśli wyrzuty masz – patrz punkt pierwszy.

7. Zrób zapasy

Jeśli obawiasz się o to, jak poradzisz sobie w pierwszych tygodniach, kiedy pomoc najbliższych masz ograniczoną, nie denerwuj się, zrób sobie zapasy. Kup dodatkowe mydło, jedzenie, które można zamrozić i co tam jeszcze ci się przyda, co może w domu okazać się niezbędne. Z takim przewidywaniem sytuacji będziesz spokojniejsza.

8. Dla ciebie ważne

Szare mydło nie jest żartem. Naprawdę warto się w nie zaopatrzyć i korzystać po porodzie. Wkładki laktacyjne także powinny znaleźć się w domowej łazience, nie czekaj aż kolejną koszulkę będziesz zmieniać upapraną własnym mlekiem. Nie ma co się korygować w aptece i bez strachu pytać o największy rozmiar podpasek i wziąć paczkę więcej niż mniej. No i majtki jednorazowe – to świetny wynalazek.

9. Prezenty

Jeśli ktoś spyta wybierając się do was w odwiedziny, nie mów, że obojętnie lub, że wszystko macie. ZAWSZE przyda się paczka pieluch i chusteczki nawilżającej do pupy. To najlepszy i najbardziej przydatny prezent.

10. Nie daj sobie wejść na głowę

Babciom, ciociom, koleżankom, które będą chciały służyć dobrą radą w każdym momencie. Zaufaj sobie, choć bywa to trudne. A tym, którzy chcą wiedzieć lepiej od ciebie powiedz: „Wiem, co robię, jeśli będę miała wątpliwości, pozwolicie, że wtedy was poproszę o radę”. I pamiętaj, że naprawdę fajnie jest być mamą. To przygoda życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE