Niepotrzebny stres i ból. Czy przekłuwanie uszu dzieciom to forma przemocy?

Fot. Flickr/[url=http://bit.ly/1epYDq7]Michelle Carl [/url] / [url= https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]/ A ty co myślisz o przekłuwaniu uszu dzieciom?
Fot. Flickr/Michelle Carl / CC BY/ A ty co myślisz o przekłuwaniu uszu dzieciom?
Tak właśnie twierdzą Brytyjczycy podpisując się pod petycją, w której zwraca się uwagę na fakt, że kolczykowanie najmłodszych dzieci, to także przejaw stosowania wobec nich przemocy. Chcą, by władze ograniczyły ten proceder.

Właściwie dlaczego małym dziewczynkom przekłuwa się uszy? Osobiście nie widzę tu żadnego wytłumaczenia poza jednym, że jest to widzimisię rodziców. Dla mnie kolczyki u malutkich dziewczynek to tylko problem bólu, gdy zakładana lub ściągana bluzka pociągnie ucho z kolczykiem lub gdy kolczyk zahaczy się o jakąś zabawkę czy materiał. Co prawda, nigdy nie postrzegałam przekłuwania uszu najmłodszym jako przejawu przemocy, bo też nie miałam potrzeby o tym myśleć mając dwóch synów. Jedno wiem, gdybym miała córkę, nie założyłbym jej kolczyków do momentu, gdy sama wyraziłaby chęć ich noszenia.

Dyskusję wokół kolczykowania w Wielkiej Brytanii wywołała petycja, które inicjatorką jest Susan Ingram. Uważa ona, że kolczykowanie wywołuje zupełnie niepotrzebny u dziecka strach i ból.

Petycja dostępna jest na stronie brytyjskiego rzecznika praw dziecka, a podpisało ją już ponad 40 tysięcy osób. Brytyjskie władze obiecały zająć się tym tematem. Jeden z parlamentarzystów podkreśla, że skoro zabronione jest tatuowanie dzieci, to dlaczego rodzice mogą przekłuwać im uszy?
Przeciwnicy kolczykowania podkreślają, że źle wykonane przekłucie uszu, w mało sterylnych warunkach, może nieść za sobą ryzyko infekcji i powikłań. W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących zagrożenia, jakie niesie zakładanie kolczykom małym dziewczynkom. Zwraca się uwagę, na fakt, że dzieci, którym przekłuto uszy we wczesnym dzieciństwie mają większą skłonność do alergii na nikiel, który jest zawarty w kolczykach. Rodzice często przyczyny alergii dopatrują się w pokarmie, środkach piorących, a tymczasem może się okazać, że za uczulenie odpowiedzialny jest kolczyk.

Przeciwniczki przekłuwania uszu podkreślają oburzone, że matki sterylizują butelki do mleka, piorą zabawki, mówią, że klaps to samo zło, a tymczasem narażają swoje dziecko na stres i ból dla własnej próżności.

Jakie jest wasze zdanie?

Źródło: Dzieci.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE