Jak dobrze znasz swoje dziecko? 9 ciekawostek, o których nie miałeś pojęcia...

Fot. Flickr / [url=http://bit.ly/1L2Kqg5]makelessnoise[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / makelessnoise / CC BY

1. Zmysł węchu

W 28 tygodniu ciąży dziecko zaczyna czuć zapachy. Co więcej czuje to samo co jego mama. Noworodek czuje intensywniej niż dorosły. Dlatego warto zrezygnować z mocnych perfum lub dezodorantów, ponieważ mogą one wpływać drażniąco na dziecko, powodując jego niepokój, a czasem nawet rozdrażnienie i płacz. Dzieci posiadają także umiejętność rozpoznawania po zapachu najbliższych mu osób, a zwłaszcza rodziców.

2. Rozwój mowy

Dzieci do pierwszego roku życia rozumieją około 70 słów, jednak potrafią powiedzieć jedynie garstkę z nich. W okresie przedszkolnym tempo nauki się zwiększa i szacuje się, że jest to około 5 słów dziennie. 6-latek zapamiętuje już 10 słów, i w takim tempie rozwija się aż do 17 roku życia. Dzieci uczą się nowych wyrazów mniej więcej co dwie godziny każdego dnia.

3. Styl wychowawczy

Według psychologów najlepszym stylem wychowawczym jest styl autorytatywny. Charakteryzuje się przede wszystkim stawianiem granic, jasno określonych zasad i opiekuńczością. Dzieci są kochane, a ich potrzeby jasno wyrażane. Cechuje je samodzielność oraz samokontrola.

4. Noworodek czuje mleko

Choć noworodek wydaje się zupełnie bezbronny i nieświadomy, to jednak natura uzbroiła go w niesamowity mechanizm. Gdy dziecko się urodzi, wystarczy położyć je na brzuchu mamy, a po pewnym czasie, powoli zacznie pełzać, przesuwać się w kierunku piersi i bez niczyjej pomocy pić mleko.

5. Siła głosu

Dzieci uspokajają się, gdy mówi do nich matka. Naukowcy odkryli, że dla wcześniaków jej głos jest jak lekarstwo. Okazało się, że mówienie do dziecka jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy choruje. Głos matki zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań sercowych i oddechowych.

6. Każde dziecko inaczej płacze

Płacz, czyli sposób komunikacji dziecka z otoczeniem, jest bardzo ważny w pierwszych etapach rozwoju. Sygnalizuje jego potrzeby i emocje. Co więcej każde niemowlę ma swój unikalny rodzaj płaczu. Dlaczego? Po to aby mamy noworodków nie myliły się i mogły swobodnie odróżnić swoje dziecko od pozostałych. Co ciekawe u niemowląt do około 3 tygodnia życia podczas płaczu nie wydzielają się łzy, ponieważ organizm ich nie produkuje.

7. Rodzice nie śpią

W końcu policzono ile nieprzespanych nocy poświęcamy na swoje dzieci. Do 1 roku życia niemowlaka, jego opiekunowie tracą aż 50 dób snu! Nic w tym dziwnego skoro dzieci potrafią się budzić co dwie, trzy godziny na jedzenie. Brak snu może wpływać negatywnie na rodziców i powodować zmiany nastrojów, depresję, rozdrażnienie.

8. Kolorowe jedzenie

Nie od dziś wiadomo, że ładnie wyglądający posiłek zachęca do jedzenia. Jednak dzieci są dość wymagające w tej kwestii. Badacze z Cornell University zaobserwowali, że maluchy zdecydowanie częściej i chętniej jedzą, gdy mają na talerzu pokarmy w 6 kolorach.

9. Telewizja ogłupia

Badacze z Seattle przetestowali dzieci w wieku od 2 miesięcy do 4 lat. Okazało się, że dzieci, z którymi bawiono się, wypowiadają średnio około 940 słów. Natomiast te, które spędzajały czas przed komputerem wypowiadały aż o 770 słów mniej. Jest różnica? Jest!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE