Dlaczego warto się bawić lalkami i jak to robić? Poznaj 5 powodów

Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/stampinmom/5405748430/]AForestFrolic[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/AForestFrolic / CC BY
Nie bez powodu lalki zajmują zaszczytne miejsce w kategorii zabawek ponadczasowych i obowiązkowych (tak! chłopaki też się nimi bawią - nawet, gdy te skrywają się pod "męską" przykrywką zwaną "figurką" czy superbohaterem), razem z klockami, misiami i piłką. A dlaczego lalki i dzieci, to dobre połączenie - bo są idealnym pomostem między światem dzieci, rodziców i fantazji. Bawią i uczą.

Dlaczego warto się bawić lalkami i jak to robić? Oto 5 powodów:

1. Przygotowanie do różnych ról społecznych

Nie od dziś wiemy, że dzieci uczą się naśladując dorosłych. Nie tylko dziewczynki lubią opiekować się swoimi zabawkami, bardzo często, gdy rodzic się młodsze dziecko, starszy brat lub siostra z lubością naśladują mamę i tatę. I bardzo dobrze - to pierwsze przygotowania do roli rodzica.

Praktyczna każda codzienna sytuacja jest pretekstem do nauki i poznawania świata przez zabawę. I tak lalki piją herbatkę, idą na bal, stają za sklepową ladą na niby. Zamieniają się w przyjaciół, lekarzy i pacjentów, w królowe i królów, w dzieci i w dobre wróżki, a czasem w bohaterów i kaskaderów.

Warto pamiętać, że lalka może pokazywać świat, różnorodność i kulturę.

2. Zabawa terapeutyczna

Choć nazwa brzmi tajemniczo i skomplikowanie, taka forma zabawy jest szczególnie pomocna i przyjazna rodzicom. Gdy malca dręczy jakiś problem, a nie chce o nim rozmawiać z dorosłymi, wstydzi się, boi; można spróbować z pomocą przyjacielskich lalek odegrać scenkę. Podczas zabawy dziecko czuje się bezpieczne, bo przecież to świat fantazji. Taki zabieg często pomaga dziecku przekazać dorosłym ważną wiadomość. Rolą mamy lub taty - jest pomóc natomiast dziecku poradzić sobie z emocjami i pokazać różne scenariusze.

3. Nauka zabawy w grupie

Choć mogłoby się wydawać, że do zabawy lalkami wystarczą ręce, doskonale można się bawić w grupie. Dla dzieci wspólna zabawa wcale nie jest oczywista. Na początku w tym, że dziecko nie chcę się bawić z innymi nie jest niczym dziwnym - to naturalny etap rozwoju. Zabawa lalkami może okazać się doskonałym lekarstwem na przełamanie pierwszych nieśmiałości i wycofania w grupie. Do tego nie ma tu żadnych ograniczeń, każdy chętny może dołączyć się na każdym etapie zabawy.

4. Adaptacja i przygotowanie do zmian

Gdy dziecko wybiera się do żłobka lub przedszkola na pewno trzeba je przygotować do nadchodzących zmian. Dokładnie tak samo jest, gdy w rodzinnym życiu szykują się duże zmiany - narodziny rodzeństwa lub rozstanie rodziców. Tu znów swoją pomocną dłoń wyciąga lalka. Można przecież odegrać różne scenariusz, które pokażą dziecku jak będą wyglądały nachodzące zmiany.

5. Teatr i świat fantazji

Co jest najfajniejsze w zabawie? Ona nie musi miec żadnych reguł, zasad i scenariusze.

Warto wiedzieć, że...

— najmłodsze dzieci chętniej odtwarzają znane im sytuacje, lubią odgrywać znajome role, naśladują
— starsze dzieci w pełni korzystają ze swojej wyobraźni, wymyślają własne scenariusze
— wszystkie dzieci uwielbiają wspólną zabawę z rodzicem, taką w której mama i tata są aktywni

Podczas zabawy w teatr nie zapominaj, że dziecko nie należy do świata dorosłych. Nie upieraj się i nie denerwuj, że tym razem Wasz spektakl nie będzie przebiegał zgodnie ze scenariuszem - przecież chodzi o zabawę ;) Na szczęście lalki to doskonała obsada każdego przedstawienia - doskonale czują się na scenie i nigdy nie zapominają roli.
Każda lalka jest również zdolna do niesamowitych przemian. Można ją przebierać i improwizować. Można z jej udziałem stworzyć różnorodny i wielobarwny świat.

Świat lalek

W magicznym świecie lalek może się zdarzyć dosłownie wszystko i tylko od was zależy, jak daleko postanowicie wkroczyć do innego świata i co tam odkryjecie.
W świecie Lalaloopsy na dzieci i dorosłych czeka mnóstwo przygód. To pogodne lalki, które wywołują uśmiech - oczy jak guziczki i sporo fantazji, to klucz do niezwykłego świata. Nie ma tu miejsca na wyzywający makijaż, bo to lalki dla dzieci - własnie takie, jakie - my rodzice, cenimy najbardziej. Jest za to domek na drzewie, są zwierzaki, paski, kropki, kolory. Syrenki, piraci, ciastka - wszystko razem tworzy niepowtarzalny i magiczny klimat.
Lalki Lalaloopsy, to odpowiedź na marzenia dzieci i rodziców. Od lalek bobasów po duże dziewczęta, które lubią szalone fryzury. Kto mógłby oprzeć się zabawie w ich towarzystwie?

W świecie Lalaloopsy Girls

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE