![Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/niemowl%C4%99-%C5%82adny-szcz%C4%99%C5%9Bliwy-dziecinny-733131/]girlliuxia[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Wzbogacaj dietę dziecka o produkty najwyższej jakości](https://m.mamadu.pl/ac0bef6cd39d987782d998968a478c6b,360,0,0,0.jpg)
Prawidłowe żywienie dzieci to dbanie o to, by ich dieta była zgodna z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi, zbilansowana. Musimy pamiętać o tym, że prawidłowe żywienie najmłodszych to karmienie w pierwszym półroczu życia wyłącznie piersią. W drugim półroczu należy zadbać o odpowiednie i umiejętne rozszerzanie diety dziecka. Rozszerzanie to właściwy dobór produktów, które mają zaspokoić potrzeby żywieniowe dziecka nie tylko pod względem energii, ale także ważnych składników odżywczych, np.: białek, tłuszczów, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin.
Odwiecznym dylematem mam jest, co podać najpierw – owoce czy warzywa. Zdania są podzielone, choć śledząc opinie ekspertów większość przychyla się do opinii, że najpierw należy podać dziecku warzywa, które nie wywołują alergii, czyli marchewkę bądź ziemniaka.
Przy rozszerzaniu diety dziecka szczególną uwagę należy zwracać na dobór produktów, w tym ich wartość odżywczą oraz na jakość i pochodzenie produktów. Produkty specjalnie dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci mogą być istotną składową prawidłowej diety dziecka.
1. Na początek podawaj pojedyncze warzywa, by dziecko poznawało różne smaki.
2. Nie przygotowuj dużych porcji, początkowo dziecko zje zaledwie kilka łyżeczek, a może i jedną (może i wcale).
3. Zadbaj, by maluch w trakcie karmienia był wypoczęty. Zmęczone dziecko, to rozdrażnione dziecko, niekoniecznie może mieć wtedy ochotę na próbowanie nowych smaków.
4. Nie podawaj dziecku jedzenia w momencie, gdy jest bardzo głodne. Podobnie jak zmęczone, tak i głodne jest niespokojne. Chce szybko zaspokoić głód w znany sobie sposób, a nie raczyć się przygotowaną zupką.
5. Zapewnij dziecku wygodne miejsce do jedzenia, niech nie je w biegu, nie ganiaj dziecka z łyżeczką. To nie jest dobra metoda.
6. Nie zmuszaj. Jeśli będziesz próbować na siłę nakarmić dziecko marchewką czy jabłkiem, możesz osiągnąć zupełnie odwrotny do zamierzonego rezultat. Obserwuj dziecko, czy chce jeść, czy może ma już dość eksperymentowania.
Akcja partnerska