Jeśli wiesz, że chcesz coś zmienić w swoim zawodowym życiu, to już bardzo dużo. Pomysł może przyjść później

Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/zakupy-samochody-pok%C3%B3j-nastr%C3%B3j-731872/]marcisim[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Jeśli wiesz, że chcesz coś zmienić, to już bardzo dużo
Fot. Pixabay/ marcisim / CC O Jeśli wiesz, że chcesz coś zmienić, to już bardzo dużo
Kobiety się wstydzą, nie wierzą w siebie, uważają, że są bezwartościowe, a macierzyństwo odbiera im prawo do rozwoju. Nie wiedzą, jak bardzo się mylą.

Dojrzewanie do zmian
Zaraz po studiach zaczęła pracę w banku. Jest ekonomistką, a swoją pracę zawsze bardzo lubiła. – Dla mnie zawsze najbardziej emocjonujący był początek współpracy, czyli badanie potrzeb klienta, dopasowanie oferty do niego i budowanie relacji– mówi dzisiaj Patrycja Załuska, mama Janka (6 lat) i Kaliny (3 lata), założycielka i prezes fundacji StartGO!

Jak podkreśla - satysfakcja z pracy sprawiała, że nie myślała o zmianie. Lekki niepokój w zawodowe życie wkradł się, kiedy urodziła syna. – Wróciłam do pracy, ale czułam, że to już nie to samo – wspomina. Patrycja jest osobą, która angażuje się bardzo w to, co robi. Poświęcenie się pracy i bycie mamą na pełny etat nie jest łatwe do pogodzenia chyba dla żadnej kobiety.
Patrycja Załuska
Prezes fundacji StartGO

Kiedy urodziła się Kalinka, młodsza córka, postanowiłam wykorzystać ten czas na swoje własne poszukiwania. Nie wiedziałam, co chcę robić, daleka byłam również od decyzji rezygnacji z pracy w banku. Jednak coś pchało mnie do przodu i nie pozwalało usiedzieć na miejscu.

Patrycja zaczęła od pomocy fundacji, która zakłada Kluby dla Mam . Z jej udziałem powstał Klub na warszawskim Wilanowie. Z założenia miał on być nie tylko miejscem spotkań dzieci, ale przede wszystkim integracją rodzicielskiego świata.
Pomysł na siebie
– Jestem społecznikiem, taką mam naturę. Klub żył swoim życiem, a ja udałam się na dalsze poszukiwania. Z jednej fundacji trafiłam na inną. Była to fundacja Be Proactive która przygotowywała projekt dla mam w trzecim sektorze (trzeci sektor to organizacje pozarządowe- przypis red.). Zgłosiłam się do tego projektu, choć nigdy nie zakładałam, że będę działać jako mama w trzecim sektorze. Miałam zresztą o tej formie działalności bardzo słabe pojęcie. Organizacje pozarządowe kojarzyły mi się jedynie z panią Anną Dymną i Jurkiem Owsiakiem – opowiada Patrycja, która postanowiła jednak skorzystać z propozycji sześciomiesięcznych szkoleń.

W czasie trwania projektu, Patrycja postanowiła założyć swoją własną fundację. – Wiedziałam, że teraz albo nigdy. Wraz z mężem powołaliśmy do życia fundację rozwoju osobistego. Miałam poczucie misji, chęć niesienia pomocy innym. Testowałam różne rozwiązania. Między innymi natrafiłam na program dla przedsiębiorców. Już wtedy wiedziałam, że zależy mi na bardziej niż dotychczas elastycznym czasie pracy. Przy tworzeniu Klubu dla Mam okazało się, że potrafię bardzo efektywnie pracować, zresztą jak większość kobiet, które zostają matkami. Trzy czy cztery godziny pracy dziennie to już dużo jak na dobry początek rozpoczęcia na nowo zawodowej aktywności.

Sięgnij po pomoc w fundacji

Dzisiaj fundacja StartGO! ma wypracowaną ścieżkę działania. Jej celem jest wspieranie tych, którzy poszukują pracy i pomysłu na rozwój życia zawodowego. Patrycja w swojej działalności koncertuje się na każdym, kto szuka swojego miejsca na rynku pracy. - Wsparcie prowadzimy w dwóch formach. Jedną z nich są warsztaty aktywnego poszukiwania w pracy, a drugą wsparcie indywidualne, na którym obecnie w dużym stopniu się koncentruję, gdyż ludziom łatwiej się otworzyć, kiedy rozmawiamy w cztery oczy. Patrycja we współpracy z fundacją Be Proactive prowadzi warsztaty „Mama na tropie pracy”, które są skierowane bezpośrednio do matek.
Patrycja Załuska
Prezes fundacji StartGO

Moja historia pokazuje, że na samym początku nie jest najważniejszy pomysł na siebie, ja go przecież nie miałam Wszystko zaczęło się od myśli, że chcę „coś”, że chcę coś zmienić. Nazwa mojej fundacji to pokazuje. Dla mnie ten „start” to decyzja, że chcę zmiany, to nie musi być konkretny pomysł. „Go” to obrany kierunek, którym podążam. Jednak pomiędzy tym „start” i „go” jest mnóstwo przestrzeni, różnych działań, pomysłów, zniechęcenia i ponownego podejmowania działań. Powtarzam osobom, z którymi się spotykam: „Nawet jeśli już wiesz, że czegoś nie chcesz, to już jest dobry start do rozpoczęcia zmian. ”.

Brak pomysłu, to już pomysł
Patrycja pracując z kobietami spotyka się z wieloma sytuacjami. – Często matki, które przychodzą do mnie, uważają, że są już tak beznadziejne, że nie stać ich nawet na stworzenie własnego pomysłu, nie wiedzą, co chcą robić. A to wcale nie jest tak. Poszukiwania zawodowe, to jest bardzo trudny obszar z wieloma znakami zapytania. Każda kobieta powinna pamiętać, że posiada swój własny bagaż doświadczeń i jest on bardzo wartościowy.
Patrycja podkreśla, że kobiety wstydzą się zwracać o pomoc. Zjawiają się u niej piękne i mądre matki, z wielkim doświadczeniem życiowym i częstym przekonaniem, że bycie matką obniża ich zawodowe kompetencje. - Bardzo trudno jest wyciągnąć mamy z domu. Najważniejsze jednak jest to, żeby wiedzieć czego się chce, jeśli chcesz wrócić do aktywności zawodowej, to nie obawiaj się sięgać po wsparcie – mówi Prezes fundacji StartGO!


Środowisko wspierające matki działa coraz prężniej. Dlatego też Patrycja zachęca do poszukiwania i korzystania z warsztatów, spotkań, czy projektów skierowanych do kobiet, które zostały matkami, zarówno dla tych, które pracują na etacie, a także tych poszukujących pracy, czy kierunku dla własnego biznesu, bądź działalności w organizacjach pozarządowych.
Patrycja Załuska
Prezes fundacji StartGO

Osobiście trudno mi identyfikować się z kobietą, która w garsonce i szpilkach, z dzieckiem na ręce i w dodatku z uśmiechem na twarzy opowiada o trudnościach, które napotykała osiągając zawodowy sukces, zwłaszcza, kiedy samej próbuje się godzić życie rodzinne z podjęciem aktywności zawodowej, nierzadko z dzieckiem uwieszonym przy nodze. Poza tym nie zawsze powrót do aktywności zawodowej przebiega sprawnie. Czasami wygląda to tak, że robimy krok wprzód i dwa do tyłu. Ważnej jednak, by iść do przodu w swoim tempie, które jest adekwatne do indywidualnej sytuacji

- Często kobiety, z którymi pracuję wpuszczają mnie do swojego życia. To dla mnie wielki przywilej, że mogę im towarzyszyć w okresie zmian i wspomagać w ich rozwoju oraz patrzeć, jak rozkwitają , bo ten rozkwit jest naprawdę możliwy. Trzeba tylko odważyć się powiedzieć sobie , że chcę coś zmienić. I to naprawdę jest już dobry początek - tłumaczy prezes fundacji StartGO i patrząc na jej przykład i doświadczenie w pracy między innymi z kobietami, trudno się z tym nie zgodzić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE