Karmienie piersią - wyniki ankiety dla mam

Fot. Materiały prasowe
Ponad 91% procent przebadanych przyszłych mam chce karmić swoje dzieci piersią, jednak niespełna 24% otrzymuje wyczerpujące informacje na temat laktacji od personelu medycznego. Ankieta dla mam przeprowadzona na łamach naszego portalu, w ramach akcji społecznej"Karmimy dzieci piersią? Naturalnie!" udowodniła, że polskie mamy nie mają przed sobą łatwego zadania. Nasze badanie jest częścią raportu o karmieniu piersią opracowywanego pod patronatem Centrum Nauki o Laktacji (CNoL).


Opuszczając szpital 82% mam karmiło swoje dzieci wyłącznie piersią, ale do 6 miesiąca życia dziecka - zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia , aż 37% kobiet zaprzestało karmienia piersią w ciągu pierwszych 5 miesięcy po porodzie. Co stało się po drodze ze szpitala do domu?

Wiedza, wsparcie, pomoc.
Tego wciąż brakuje w polskich szpitalach i przychodniach. A brak tej wiedzy pokutuje powielaniem mitów i brakiem pewności siebie. Młode mamy często czują się agitowane na rzecz karmienia piersią - lecz nikt nie pokazuje im jak to robić, wciąż brak pomocnej dłoni, która da wsparcie, gdy nie wszystko idzie jak z płatka. Przerwanie pokoleniowego przekazywania wiedzy sprawia, że współczesne mamy często nie mogą liczyć na informacje od swoich matek i babek. Pozostaje im chęć poszukiwania na własną rękę - a tej nie brakuje - prawie 85% badanych ciężarnych deklaruje, że samodzielnie szuka porad w książkach i internecie. Niestety blisko połowa przyszłych mam jest zdania, że temat karmienia piersią jest pomijany i traktowany po macoszemu przez specjalistów.


Ankietowane mamy, zapytanie o powód zakończenia karmienia piersią, przede wszystkim jako powód podawały trudności fizyczne i psychiczne, brak wsparcia i informacji. Bardzo często pojawiała się również informacja o braku wystarczającej ilości pokarmu.
Czy jest na to lekarstwo?
Edukacja i bliskość. Nie tylko edukacja ciężarnych - im chęci nie brakuje, a edukacja personelu medycznego. To ich misja i służba - by każda kobieta przed porodem i już na oddziale położniczym mogła na tę wiedzę wsparcie i pomoc liczyć!

A co mówią mamy, jak chcą walczyć o swoje karmienie piersią?
Nie brak im chęci i determinacji, blisko 66% procent ankietowanych kobiet, podczas karmienia stosowała różne środki wspomagające laktację. Największą popularnością cieszyły się herbatki laktacyjne. Medycyna wychodzi na przeciw potrzebom mam, coraz częściej na sklepowych i aptecznych półkach mogą znaleźć specjalnie dostosowane produkty, np. z ekstraktem słodu jęczmiennego. Warto cieszyć się, że droga, którą jeszcze musimy wspólnie pokonać, nie będzie drogą samotną.

Zapraszamy do zapoznania się infografiką

Wszystkie przyszłe mamy serdecznie zachęcamy do walki o należną im opiekę i informację. Uwierzcie w siebie! Na stronie mlekomamyrzadzi.pl znajdziecie dużo przydatnych informacji. Zachęcamy również do pobrania bezpłatnego poradnika dla mam: "Jak karmić piersią? Poradnik dla mam karmiących piersią"

Karmmy nasze dzieci - na zdrowie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE