Wakacje z dzieckiem? To jest do zrobienia!

Fot. Materiały prasowe Österreich Werbung
Fot. Materiały prasowe Österreich Werbung
Wybierając kierunek wakacyjnego wypoczynku należy pamiętać, by było to miejsce przyjazne dzieciom, oferujące wiele atrakcji dla najmłodszych członków rodziny. Idealnym miejscem na relaks jest Vorarlberg w Austrii.

Vorarlberg to region zachodniej Austrii. Położony jest w wyjątkowo malowniczym miejscu, pomiędzy Jeziorem Bodeńskim, przełęczą Arlberg oraz masywem górskim Silvretta. Vorarlberg to aż sześć regionów wypoczynkowych: Arlberg, Jezioro Bodeńskie, Dolina Brandnertal, Las Bregencki, Kleinwalsertal oraz Montafon. W każdym z tych miejsc nie brakuje atrakcji turystycznych dla rodzin z dziećmi.


Pakujemy się i jedziemy
Do turystycznego zakątka Austrii można bez problemu dotrzeć zarówno samochodem, jak i samolotem. Region ten połączony jest z Niemcami, Szwajcarią i Austrią wieloma autostradami, którymi szybko dociera się do celu podróży. Najszybszym środkiem transportu będzie oczywiście samolot. Vorarlberg posiada dobre połączenia z kilkoma regionalnymi i międzynarodowymi lotniskami. Większość z nich skomunikowana jest także z dworcami kolejowymi. Chętni mogą wybrać się w podróż koleją; z Niemiec przez Lindau – Bregencję. Dworcem docelowym dla podróżujących do doliny Kleinwalsertal jest Oberstdorf.
Przemieszczanie się na miejscu też nie jest problemem. Lokalna komunikacja jest bardzo dobrze rozbudowana, cały czas poruszamy się w aglomeracji miejskiej. Niektóre regiony oferują, poza autobusami liniowymi, autobusy narciarskie i autobusy dla amatorów wędrówek. Ponadto w dolinie Kleinwalsertal komunikacja dla gości hotelowych jest bezpłatna.

Czas na zabawę i odpoczynek
W ofercie wypoczynkowej Vorarlbergu znajduje się wiele atrakcji przygotowanych z myślą o rodzinnych wyjazdach. Nie brakuje tu: parków rozrywki, ścieżek tematycznych, muzeów i kreatywnych warsztatów. Każda rodzina znajdzie tu coś dla siebie.


Dolina Brandnertal obfituje w atrakcje na świeżym powietrzu. Można tu skorzystać z programu aktywnego wypoczynku w terenie. Dwuosobowe grupy (dziecko i rodzic) pod czujnym okiem trenerów ćwiczą strzelanie z łuku, wycinanie strzały, a nawet rozpalanie ogniska bez użycia zapałek. Upieczenie kiełbaski na własnoręcznie rozpalonym ogniu to duża radość dla dziecka. W dolinie zlokalizowany jest także szlak „Natursprünge-Weg“. W ciągu dwugodzinnego spaceru uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania takie jak: skąd bierze się pogoda, kto nosi kamienie na górę, co się dzieje na halach? Tajniki natury ukryte są na jedenastu stacjach zaprojektowanych we współpracy z muzeum przyrodniczym. Trasa jest bardzo łagodna, dzięki czemu można ją pokonać nawet z maluchem w wózku.
Wędrówka na hale w dolinie Klostertal będzie odpowiednia nawet dla pięcioletnich dzieci. Na powitanie maluchy dostaną napój własnej produkcji, który zapewni siłę na wspólne spacerowanie po łąkach. Na koniec wycieczki przewidziana jest przekąska ze świeżego chleba, sera i pesto z alpejskich ziół. Nocleg w bacówce w Lesie Bregenckim to jest dopiero atrakcja! Do wyboru są dwie trasy, a na nich dwa noclegi w bacówkach. W obu przypadkach do pokonania jest łatwy szlak. Spacer w otoczeniu natury zajmuje od dwóch do czterech godzin.

Czas spędzony na łonie natury można kontynuować w dolinie Kleinwalsertal. W trakcie specjalnego „Dnia z naturą” skierowanego dla dzieci w wieku 6-14 lat podejmowane są zagadnienie związane z wiedzą o otaczającym świecie. Dzieciaki dostaną odpowiedź na wiele nurtujących pytań, m.in. jak zioła są jadalne czy jak sadzić warzywa? Kleinwalsertal to także wycieczka „Dzień w ostępach”, w trakcie której dzieci wraz z rodzicami uczą się jak zbudować szałas, rozpalić ognisko czy jak przeczytać ślady.
W miejscowości Egg można odwiedzić otwarte gospodarstwo rolne. Na miejscu zwiedzimy szkołę serowarstwa, zobaczymy jak wygląda produkcja kosmetyków z serwatki. Dzieci zobaczą jak wygląda ekologiczne gospodarstwo, m.in. obora dla krów i koziarnia. Największą atrakcją są zwierzęta futerkowe. Na koniec zwiedzania w przydomowym sklepie kupimy świeże sery i produkty z serwatki.

Dolina Montafon to kolejny region Vorarlbergu oferujący liczne zajęcia dla rodzin z dziećmi. Na Golm, czyli najwyższej górze w Tschagguns, znajduje się jedyny w Austrii alpejski rollercoaster Alpine-Coaster-Golm. Niesłabnącą popularnością cieszy się też Park Linowy Golm i Flyig-Fox-Golm, który proponuje „przelot” nad jeziorem zaporowym Latschau.

Chwilę relaksu zapewni także park rekreacyjny Aktivpark Montafon w Schruns-Tschagguns. Kąpiel w basenie spodoba się nie tylko dzieciom, ale też rodzicom.

Dla rodzin, które nie znoszą nudy idealny będzie program BergePLUS w dolinie Montafon. Uczestnicy wspinają się po ściance skalnej lub pod wodospadem, udają się do dawnego zakładu rzemieślniczego albo do serowarni lub wybierają na wycieczkę na rowerach oraz e-rowerach.

Place zabaw i ścieżki tematyczne
W Vorarlberg przygotowanych zostało wiele placów zabaw dla dzieci oraz ścieżek tematycznych. Rodzinny wypadł na szlak baśni i legend w Bürs będzie długo wspominany przez najmłodszych członków rodziny. W czasie kilometrowego spaceru uczestnicy natrafią na tablice z zapisem regionalnych mitów i opowieści oraz ciekawostek na temat przyrody. Jeszcze większą atrakcją jest szlak Brand, na którym maluchy spotkają owce, kozy i króliki. Jest tu także możliwość zajrzenia do kurnika oraz podejrzenia jak wygląda hotel dla owadów.

Rodziny mogą też pomóc Agentowi Golmiemu odnaleźć jego przyjaciółkę. Ta zabawa czeka w Tschagguns/Vandans. W znalezieniu zaginionej pomoże specjalny zestaw agenta, na zwycięzców czeka nagroda niespodzianka.
Mali odkrywcy nie mogą przegapić wycieczki na górze Kristberg w dolinie Montafon, gdzie kiedyś była kopalnia. Obecnie znajduje się tu ścieżka edukacyjna poświęcona górnictwu. Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda wydobycie 12 surowców. Na zakończenie odwiedzą górniczy plac zabaw i wcielą się w rolę górnika.

Zupełną nowością jest otworzona wiosną tego roku 4,5-kilometrowa leśna ścieżka dydaktyczna wzdłuż rzeki Litzbach. Przy ścieżce znajduje się 11 interaktywnych stacji, które uatrakcyjnią wspólne spacerowanie.

Niedaleko Kristbergu w Montafonie w gospodarstwie Horsta Kustera zamieszkują lamy. Będąc w tej okolicy warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Lamy niosą nasz bagaż, a Kuster opowiada o tradycjach Montafonu.

Nie samą naturą dziecko żyje
Vorarlberg ma w ofercie szeroką gamę wydarzeń kulturalnych i artystycznych dla najmłodszych. W ramach festiwalu Bregenzer Festspiele odbywa się „crossculture“, czyli warsztaty muzyczne oraz rodzinne koncerty – gratka dla każdego małego muzyka. Maluchy ucieszą się też z zajęć artystycznych organizowanych przez Vorarlberg Museum w Bregencji. Warte odwiedzenia jest Muzeum Żydowskie w Hohenems, które przygotowało wystawę dla dzieci. W formie epizodów scenicznych i wycinanych obrazków wystawa opowiada dzieciom historię Żydów w Hohenems.
Łasuchy bez wątpienia zjawią się na Międzynarodowym Święcie Czekolady Milka. W tym roku święto odbędzie się 4 lipca w Bludencji. Z tej okazji przygotowano program artystyczny. Nie zabraknie też okazji, by spróbować czekolady. Nawet największe niejadki, po aktywnie spędzonym dniu na świeżym powietrzu, będą zajadać się lokalnymi specjałami. Vorarlberg słynie ze znakomitych serów. W menu znajduje się łagodny ser alpejski oraz sery wykonywane z mleka krowiego, owczego oraz koziego. Wszystko sporządzone jest ze świeżych produktów najwyższej jakości dostarczanych przez okolicznych rolników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE