Pielęgnacja dziecka – wyniki ogólnopolskiej ankiety. Komu najbardziej ufają mamy?

Pielęgnacja dziecka - to jedno z podstawowych wyzwań świeżo upieczonego rodzica. Zdarza się, że nawet z upływem czasu rodzice szukają dobrej rady. W ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2015, przez portal dla rodziców MamaDu, zbadaliśmy opinie rodziców dotyczące poradnictwa i osobistych doświadczeń w zakresie pielęgnacji dziecka.

Połowa mam wspomina pierwsze próby pielęgnacji dziecka jako trudne doświadczenie

Jak wynika z badania, prawie połowa mam wspomina pierwsze próby pielęgnacji dziecka jako trudne doświadczenie, a co 5 mama wskazuje na problem z pielęgnacją okołopieluszkową. Największym zaufaniem mamy darzą porady ze strony ekspertów: położnej i lekarza pediatry, choć ważnym źródłem informacji pozostaje także internet.

W badaniu, w którym wzięło udział ponad 500 osób, zadano 10 pytań z tematyki związanej z pielęgnacją małego dziecka i poszukiwaniem informacji na jej temat.

Pytania zadane w ankiecie miały formę wielokrotnego wyboru, poza pozycjami: „Jak opisałabyś swoje uczucia, gdy po raz pierwszy zajęłaś się pielęgnacją swojego dziecka”, „Jakie obszary związane z pielęgnacją i opieką nad dzieckiem były dla ciebie najtrudniejsze”, „Gdy masz sprawdzony produkt jednej marki, czy jesteś skłonna kupować inne produkty z tej samej linii”, „Przy pielęgnacji drugiego (kolejnego) dziecka stosowałaś te same produkty pielęgnacyjne, których używałaś przy pierwszym dziecku”.

Wśród ankietowanych były kobiety w ciąży, które stanowiły 10% badanych, połowa, to kobiety posiadające dziecko/dzieci w wieku 0-12 miesięcy, 1/3 z nich ma dziecko/dzieci w wieku 12-36 miesięcy, a 38% dziecko/dzieci powyżej 3 roku życia.

Doświadczenie
Prawie 45% mam dobrze wspomina swoje pierwsze próby pielęgnacji dziecka i opisuje je słowami: “nie bałam się”, “czułam się pewnie”. Jednak podobna liczba mam, ponad 45%, wspomina je jako mało przyjemne doświadczenie, a swoje uczucia opisuje mówiąc: “czułam się zagubiona”, “czułam się bardzo zagubiona”. Jak widać opinia mam jest podzielona, na taki wynik może wpływać fakt, że część kobiet miała już wcześniejsze doświadczenia z opieką nad niemowlęciem.

Opisując najtrudniejsze obszary opieki i pielęgnacji nad dzieckiem, mamy najczęściej wspominały o karmieniu dziecka (32%) i kąpieli maleństwa (28%). Co 5 mama miała jednak największy problem z pielęgnacją okołopieluszkową (20%).

Źródło wiedzy
Mamy odpowiadały także na pytania związane z najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy na temat pielęgnacji dziecka. Wyniki pokazały, że ich zaufanie budzi przede wszystkim położna (58%), lekarz pediatra (50%) oraz opinia koleżanek/przyjaciółek, które mają dzieci (40%). Jedynie co piąta mama ufa teściowej i internetowi.
Kobiety najczęściej, poszukując porad biorą pod uwagę opinię lekarza pediatry (55%) i/lub koleżanki/przyjaciółki, która ma dzieci (55%). Drugim najczęstszym medium jest internet (50%) i położna (34%).


Mamy nie uznają internetu za dobre źródło informacji, ponieważ tylko 21% z nich uważa je za rzetelne. Jednak wyniki świadczą o tym, że to właśnie tutaj szukają odpowiedzi na swoje wątpliwości, co prawdopodobnie wiąże się z szybkim dostępem do internetu.

Wyniki badań napawają optymizmem, gdyż nadal najważniejszym źródłem wiedzy dla polskich matek jest ekspert: pediatra i położna. Chętnie korzystają też z doświadczenia innych kobiet. Jednak rosnącym "kompendium wiedzy" staje się internet.

Tam w szybki i łatwy sposób, mamy mogą sprawdzić co robić w nagłych sytuacjach, a także wesprzeć się informacjami z forów dyskusyjnych.

Wszyscy jednak wiemy, jak ważne jest, by umieć odróżniać wiedzę fachową od potocznej i jak szerokie mogą być konsekwencje nieumiejętnego korzystania z informacji. Jedyną tarczą, która może chronić matki jest zdrowy rozsądek i poczucie własnej kompetencji, aby w sytuacji wahania odwoływać się jednak do własnej matczynej intuicji.- komentuje wyniki badania Małgorzata Ohme, psycholog i redaktor naczelna MamaDu.

Zaufanie do produktu
W kwestii cech produktu do pielęgnacji dziecka, mamy skupiają się najczęściej na jego bezpieczeństwie już od pierwszych chwil życia. Aż 84% z nich koncentruje się głównie na tej cesze. Na drugim miejscu uplasowała się wysoka jakość produktu (51%) i skuteczność oraz szybkie działanie (55%). Najmniejsze znaczenie ma ładny zapach i niska cena. Mamy wolą droższe, ale skuteczniejsze i bezpieczniejsze produkty dedykowane do pielęgnacji dziecka.
Wybierając produkt pielęgnacyjny dla swojego dziecka, mamy kierują się przede wszystkim rekomendacją koleżanki/przyjaciółki (55%), opinią z internetu (52%), rekomendacją lekarza (49%) i położnej (32%). Największe znaczenie ma to, czy produkt został już przetestowany i jaką opinię na jego temat mają inne mamy.

Na pytanie “Gdy masz sprawdzony produkt jednej marki, czy jesteś skłonna kupować inne produkty z tej samej linii?” zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała: tak (87%).
Ponad połowa badanych kobiet (59%) zadeklarowała również, że stosuje te same produkty przy drugim dziecku. Podając powody takiej decyzji mamy skupiały się głównie na zaufaniu do produktu i marki, jego skuteczności, wysokiej jakości, wszechstronności w pielęgnacji różnych rodzajów skóry i niezawodności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE