Fot. Materiały prasowe V&M
REKLAMA
Obecnie wiele mówi się o kreatywności. Rodzice, którzy chcą zwiększyć szanse na szczęśliwe życie swoich dzieci szukają różnych sposobów jak wyciągnąć ich z ograniczających schematów. Okazuje się, że jedną z dziedzin, która przychodzi tutaj z pomocą jest muzyka. Podczas zajęć z umuzykalniania, pisania piosenek, śpiewania, dzieci uruchamiają inne zmysły, które umożliwiają odblokowanie głów i emocji.
logo
Fot. Materiały prasowe V&M
Od naśladowania dźwięków do pisania piosenek
Muzyczne zabawy z dzieckiem może zaplanować każdy rodzic, dopasowując je do wieku swojego malucha. Młodsze dzieci warto zachęcać do zabaw w naśladowanie odgłosów natury, miasta, zwierząt. Przedszkolaki chętnie zaangażują się w improwizacje wokalno – muzyczno - słowne, np. prezentowanie emocji poprzez melodyzowanie: jedna osoba śpiewa a druga musi zgadnąć czy ktoś jest wesoły czy smutny, zachwycony czy znudzony. Dzieci, które zaczęły już naukę w szkole mogą zmierzyć się z napisaniem własnej piosenki. Bez względu na to, w co bawimy się z dzieckiem, ważne jest to, aby nie krytykować go podczas zabawy za pomysły, które przychodzą mu do głowy.
Krzysztof Biernacki
trener w studiu Voice and More

Dzieci z natury są bardzo kreatywne. Zajęcia i zabawy z muzyką powinny otworzyć ich umysły i utwierdzić ich w poczuciu akceptacji do tego co robią. Im śmielsze się staną tym więcej będą z siebie dawać. Nauczyciele i rodzice nie powinni podawać rozwiązań na talerzu, ale stymulować wyobraźnię.

Jak oswajać dziecko z muzyką?
Ważnym elementem bez którego ciężko o kreatywną współpracę z dzieckiem jest zbudowanie poczucia zaufania, przyjaznej atmosfery oraz partnerstwa podczas zabawy. Nauczyciele w studiu Voice and More dbają o to, aby dzieci miały poczucie, że współtworzą swoje lekcje. Pozwalamy naszym uczniom na dużą swobodę – każdy ma wpływ na repertuar, którego się uczy oraz formę ćwiczeń. – dodaje Magdalena Witowska.
logo
Fot. Materiały prasowe V&M
Warto muzykować z dzieckiem w domu. Włączanie muzyki i naśladowanie rytmu grzechotką, tamburynem, dzwonkami czy bębenkami to doskonała wprawka do uczenia się słuchania muzyki i wyrabiania gustu muzycznego. Podobnie jak chodzenie na koncerty, które uwrażliwia dzieci. Na początku muzyka nie może być zbyt trudna i skomplikowana, ale też warto zadbać o jakość muzyki w otoczeniu dziecka. Jeżeli maluch głównie będzie obcował z muzyką disco polo ciężko wówczas uzyskać rozbudowany gust muzyczny.

Istotne jest też to, aby rodzic czy nauczyciel umiał zadbać o różnorodność zajęć. Nawet najlepsza zabawa się kiedyś nudzi. Podczas zabaw z muzyką można dołączyć do nich elementy tańca, wymyślanie innych melodii, tworzenie instrumentów z przedmiotów codziennego użytku. Możliwości są nieograniczone jeśli tylko puścimy wodzę fantazji.
Zawsze warto obserwować to jak maluch reaguje na rytm, melodie, czy chętnie śpiewa i się rusza w takt muzyki. Jeśli tak, można spróbować rozwijać w dziecku jego naturalne zdolności na zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów.
logo
Fot. Materiały prasowe V&M
Co zrobić kiedy dziecko marzy o profesjonalnym śpiewaniu?
Bardziej zaawansowaną naukę śpiewania najlepiej zacząć od znalezienia profesjonalnego nauczyciela, ponieważ głos to najdelikatniejszy z instrumentów. Pierwszą lekcję trener zacznie od zdiagnozowania głosu i dobierze odpowiednie ćwiczenia.
Anna Stokalska,
trener Voice and More.

Ćwiczenia, które stosujemy zawsze są oparte na metodzie SLS. Dzięki temu mamy pewność, że wpływamy na prawidłowy i zdrowy rozwój wokalny. Poza wyborem repertuaru pod kątem rozwiązywania problemów technicznych, dużą wagę przykładamy do interpretacji. Często rozmawiamy o emocjach, które należy przekazać w piosence. Tutaj pomaga przywoływanie wspomnień czy zabawa w naśladowanie. Dzięki temu dzieci stają się bardziej wrażliwe. Ważna jest też dla mnie świadomość wokalno-muzyczna. Dzieci rozumieją co robią swoim głosem, potrafią to nazwać. Znają też podstawowe informacje muzyczne o kompozytorach, twórcach i wokalistach.

Na koniec największa z zalet umuzykalniania dzieci. Osoby, które dobrze radzą sobie z harmonią (przedmiot teorii muzyki zajmujący się nauką o łączeniu akordów) świetnie radzą sobie też z przedmiotami ścisłymi.
logo
Fot. Materiały prasowe V&M