Ile powinna zarabiać kobieta zajmująca się domem i dziećmi?

Sprząta, gotuje, pomaga w lekcjach, pilnuje rachunków, organizuje rozrywkę dla dzieci i dorosłych… Fot. 123RF
Jakie czynności wypełniają dzień kobiecie, która spędza czas ze swoim dzieckiem w domu? Sprząta, gotuje, pomaga w lekcjach, pilnuje rachunków, organizuje rozrywkę dla dzieci i dorosłych… Wymieniać jeszcze?

Jaką kwotę byśmy musieli zapłacić osobie, która zajmowałaby się najbardziej podstawowymi rzeczami w naszym domu?

1. Sprzątanie
Regularnie zajmuje się sprzątaniem domu. Do większych porządków z odkurzaniem, ścieraniem kurzy, myciem podłogi, ogarnięciem łazienki bierze się średnio trzy razy w tygodniu. Nie liczmy codziennego mycia naczyń (nawet jeśli polega to na włożeniu, wyjęciu ze zmywarki i pochowaniu do szafek), zmywania plam, itp.

STAWKA: 70 zł za jedno sprzątanie, co daje nam: 70 zł x 3= 210zł x 4 tygodnie = 840 zł

2. Mycie okien
Każda pani zajmująca się sprzątaniem mycie okien dolicza ekstra, czyli 20 zł/okno. Liczmy średnio 5 okien w mieszkaniu, które myjemy średnio raz na dwa miesiące.

STAWKA: 20 zł x 5 okien/2 miesiące= 50 zł miesięcznie


3. Pranie
Tak, te czyste rzeczy w szafach to efekt prania, którym też kobieta się zajmuje. Samo się nie robi. Pralnie oddając czyste, wyprasowane i złożone ubrania liczą około 11 zł za kilogram. Nie bądźmy aż tak drastyczni. Zakładając, że pranie trzeba posegregować, włożyć do pralki, a po wypraniu wyjąć i powiesić, a następnie zdjąć (prasowanie liczone ekstra) i schować oraz, że jest to czynność regularnie wykonywana, średnio raz dziennie nie licząc niedzieli, to:

STAWKA: 20 zł x 1 pranie=20 zł x 26 dni w miesiącu = 520 zł

4. Prasownie
Doliczane ekstra podobnie, jak mycie okien. Najczęściej liczone na sztuki – 1 zł koszulka, 4 zł koszula itd. Zastanawiając się nad tym, że prasowanie jednego prania zajmie średnio około 45 minut, to może taka stawka zadowoliłaby panią domu.

STAWKA: 1 prasowanie x 10 zł = 10 zł x 26 dni w miesiącu = 260 zł

5. Planowanie i robienie zakupów
To też się samo nie zrobi. Owszem można zrobić zakupy przez Internet z dostawą do domu, co i tak kosztuje. Poza tym często czegoś w domu nagle zabraknie, chociażby z tego względu, że dzieciom zamarzyły się naleśniki z twarogiem (nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji). Myślę, że biorąc pod uwagę planowanie zakupów na co potrzeba czasu) i ich robienie (tu pozostaje możliwość wyboru: samodzielnie, czy przez Internet) to jest to czynność, za którą także należy się wynagrodzenie.

STAWKA: 150 zł miesięcznie licząc planowanie i robienie mniejszych i większych zakupów nie jest krzywdząca

6. Gotowanie
I to nie tylko obiadów, ale też śniadania, drugiego śniadania, obiad, podwieczorek i kolacja,. CODZIENNIE. Dodatkowo gotowanie dla gości, upieczenie ciasta.

STAWKA: 800 zł pamiętając o czasie, który trzeba poświęcić

7. Opieka nad dzieckiem
Tu oczywiście można dyskutować, czy liczyć stawkę za godzinę, czy miesięczną. Jeśli matka przebywa z dzieckiem 24 godziny na dobę, a dodatkowo zaprowadza i odbiera starsze ze szkoły, to wypadałoby podać stawkę za miesiąc, uśrednioną, zakładając, że opieka jest pracą regularną, a jednak trwa przez 30 dni w miesiącu.

STAWKA: 3000 zł miesięcznie

8. Pomoc w zadaniach domowych
Ktoś nad zeszytami siedzi razem z dzieckiem. Liczymy, jak za udzielanie korepetycji jednemu dziecku, bardzo uśrednione.

STAWKA: 30 zł x 1 godzina. Przyjmując 3,5 godziny tygodniowo wychodzi: 105 zł x cztery tygodnie = 420 zł

9. Prowadzenie księgowości
To zajęcie nieobowiązkowe, bo nie zawsze rachunkami w domu zajmuje się kobiet, ale jeśli się zajmuje, to tak, jakby oddało się prowadzenie domowej księgowości wykwalifikowanej firmie.

STAWKA: 200 zł miesięcznie

10. Organizowanie przyjęć
- Kochanie wpadną dzisiaj di nas Iksińscy – słyszysz o godzinie 15:00 w telefonie. O 20:00 wraz z gośćmi siedzicie przy wyśmienitej kolacji (którą ktoś musiał zrobić, uprzednio robiąc zakupy), w posprzątamy salonie, a kobieta nadaje ton spotkaniu podsuwając tematy rozmówi, czy proponując inne rozrywki (chociażby zagranie w monopoly). Dodać jeszcze należy urodziny dzieci, męża, teściowej.

STAWKA: 200 zł miesięcznie za dyspozycyjność animator zabaw i przyjęć przez cały miesiąc, który będzie miał nadzór nad wszelkimi niezapowiedzianymi i zapowiedzianymi imprezami.

Wychodzi łącznie 6 440 zł. Dla jednych dużo, dla innych zdecydowanie za mało. Co myślicie?

P.S. Dla porównania pewien amerykański ojciec, doceniając swoją żonę, wyliczył ile powinna zarabiać. Będziecie zaskoczeni, ponieważ wyszło mu ponad 18 tysięcy miesięcznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE