Dlaczego okulary przeciwsłoneczne dla dzieci muszą być porządne? Inaczej tylko zaszkodzą, filtr to podstawa
Artykuł powstał przy współpracy z Babiators
27 kwietnia 2015, 11:50·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 27 kwietnia 2015, 11:50
Rodzice często kupują okulary przeciwsłoneczne dla swoich dzieci na bazarkach lub w supermarketach. Ustalmy od razu - to kiepski pomysł! Przez takie „szkiełka” przenikają bez przeszkód promienie słoneczne.
Reklama.
Dziecko nie mruży oczu i w ten sposób umożliwia wnikanie promieni do oka. Może się to skończyć wyjątkowo bolesnym oparzeniem. Dlatego dla bezpieczeństwa malucha, lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV u optyka. Być może kosztują one trochę więcej, ale stanowią barierę ochronną dla oczu.
Nie tylko nakrycie głowy Czasami zapominamy, że czapka z daszkiem nie ochrania oczu dziecka. Powinniśmy im zakładać przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza gdy wychodzimy na spacer w słoneczny dzień lub wybieramy się na plażę. Oczy dziecka posiadają mniej ochronnego pigmentu, ich soczewka jest całkowicie przezroczysta i w związku z tym ma powiększone źrenice. Dlatego ich oczy są bardziej podatne na działanie szkodliwych promieni UV. Na szczęście istnieje wiele firm, produkujących okulary dla najmłodszych, które zapewniają doskonałą ochronę.
Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?
1. Soczewki okularów powinny obejmować cały obszar wokół oczu twojego dziecka, także ten boczny.
2. Upewnij się, że okulary są elastyczne. Dzięki temu będą mniej narażone na połamanie.
3. Unikaj okularów z jasnymi soczewkami. Wybierz średni odcień szkieł, ponieważ jaśniejsze nie zapewnią komfortowej ochrony w mocnym słońcu. Również te z bardzo ciemnymi szkłami nie będą dobre, bo źrenica będzie musiała się dodatkowo rozszerzyć.
4. Zwróć uwagę na etykietę, na której powinna być informacja, że okulary blokują dostęp od 99 do 100 proc. promieni UVA i UVB. Będziesz wtedy pewny, że oczy Twojego dziecka są całkowicie bezpieczne.
5. Dla najmłodszych wybierz okulary z dodatkową elastyczną opaską wokół głowy. To sprawi, że zawsze będą na miejscu, a dziecko nie ściągnie ich tak łatwo.
6. Możesz wybrać soczewki z polaryzacją. To sprawi, że komfort patrzenia będzie jeszcze większy, bo zmniejszają się odblaski na szkle.
7. Upewnij się, że okulary są wygodne. Pamiętaj, że to co nosi inne dziecko niekoniecznie musi być odpowiedni dla Twojego malucha.
Soczewka w oku dziecka przepuszcza znacznie więcej promieni UV niż u dorosłego. Pigmentacja soczewki, czyli budowanie ochrony przed promieniowaniem, trwa latami!
Nie trzeba wcale patrzeć na słońce, żeby promienie słoneczne trafiały do oka. Często są one reflektowane, zwłaszcza od dołu przez piasek, wodę, śnieg, który odbija aż 80 proc. promieniowania. Dlatego samo nakrycie głowy nie zabezpiecza oka.
Warto zwrócić uwagę czy dziecko przebywając na słońcu mruży oczy. Jeśli tego nie robi, to może być sygnał, że z okiem dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajmy, że oko małego dziecka nie ma wykształconych mechanizmów obronnych i jest wyjątkowo wrażliwe.