Czy wszystkie kobiety kochają drani?

Fot. Screen z Youtube / [url=http://bit.ly/1HVRE0H]MistarMuffin[/url]
Fot. Screen z Youtube / MistarMuffin
Kolega z pracy wysyła mi wczoraj wiadomość na Facebooku „Dlaczego kochacie drani?“. Żadnego „Czy“. Ani „A Ty?“. Teza dotycząca kobiet. Uogólnienie. Niejeden poradnik powstał na ten temat. Dla kobiet dranie. Dla mężczyzn zołzy. Na początek zastanawiam się nad draniami.


Moja dobra znajoma, określająca siebie jako specjalistkę od badboy’ów (to takie modne określenie) mówi mi: „Przećwiczyłam wszystko. Kwiaty. Wiedeń. Ogarniętą chałupę. Rachunki płacone na czas. Facetów jak skarby. I co? Zawsze wracam do drania“.Druga zwierza się przy winie „Gdyby nie dzieci, byłabym z psychopatą. Mówię ci. Przyciągam ich jak magnes. Jak wrzucić mnie w tłum, to wybiorę sobie najgorszą mendę. Nie mogę sobie na to pozwolić, bo moje dzieci by cierpiały. Na szczęście wciąż kocham dzieci bardziej niż ich, ale na starość na pewno zamieszkam z wariatem“.


Inna opowiada „Nienawidzę tych maślanych oczu wpatrzonych we mnie. Lubię jak mnie olewa. Jak muszę zdobywać. Dla mnie relacja to taka wspinaczka bez końca”. „Nie męczy cię to wspinanie? - dopytuję. „Męczy. Ale ja lubię być zmęczona” - dodaje (hmm, a ja na przykład lubię być zrelaksowana).


Mówią o nich: drań. Niegrzeczny chłopiec. Uroczy wariat. Trudny człowiek. Geniusz. Psychopata. Skurczybyk. Jakkolwiek go zwą, opisują go mniej więcej tak:

1) Nie jest zbyt wylewny.
2) Skupiony na sobie i swoich potrzebach.
3) Silny. Ma gdzieś opinie innych.
4) Zwycięzca. Lubi rywalizację i lubi wygrywać.
5) Kocha ryzyko. Szalony.
6) Interesujący wygląd. Jeśli nie ładny, to męski. Tatuaż i blizny na porządku dziennym.
7) Mówi, co myśli. Jest szczery, nawet jeśli jest to raniące.
8) Nie przepada za romantycznymi historiami. Uważa je za żałosne. Rozśmieszają go dramatyczne historie, nie wzruszy go kolacja ze świecami.
9) Seksualny macho, który porwie każda kobietę. Nie potrzebuje do tego żadnej scenografii. Może być to polana leśna albo damska toaleta w centrum handlowym
10) Nie przepada za zwierzeniami. Nie interesują go plotki i zawody miłosne jej przyjaciółek. A już na pewno nie cierpi długich rozmów przez telefon.
11) Jest raczej ze stereotypowym podziałem ról. Uważa, że pewnych rzeczy nie wypada facetom robić.
12) Kocha piękne kobiety i nie ukrywa tego. Mówi, że zazdrość to uczucie, które ją wyniszcza.
13) Nie wierzy w terapię. To psychologiczny bełkot, który niczego nie zmienia. Jeśli ktoś ma problem, to raczej nie on.
14) Interesują go gadżety, choć pogardza snobizmem. Ale uwielbia drogie auta i nowoczesną technologię.
15) Kocha, ale uważa, że nie trzeba tego wciąż przypominać. Ona ma o tym pamiętać i tyle.

Clarissa Pinkola Estes autorka książki „Biegnąca z wilkami” powtarza: „To, czego szukasz, także ciebie szuka”. W tym jest klucz do zrozumienia mechanizmu. Nie w stwierdzeniu „Kobiety kochają drani“, bo to nieprawda. Niektóre kobiety kochają drani. A dranie kochają niektóre kobiety. Ty jesteś jedną z nich?

Ciekawsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Dlaczego?

- Bo masz deficyty w relacjach z rodzicami? Jeśli jako dziecko doświadczałaś braku: czułości, uważności, bezwarunkowości miłości od rodzica - nie znasz innego schematu. To, co jest znajome to przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć. Drań to idealny obiekt, dla którego można się w nieskończone starać.

- Bo Twój ojciec taki był? Wiecznie nieobecny, wyidealizowany, oczekiwany, wytęskniony. Dzięki niemu potrafisz zamykać oczy na prawdziwy obraz drania, nieustająco koloryzując jego osobę.

- Bo masz niskie poczucie wartości? Z powodu opisywanych wyżej deficytów plus innych doświadczeń, które utwierdziły Cię w przekonaniu, ze niewiele jesteś warta, mieć musisz mieć u boku kogoś, kto tę „wartość“ ma. Moc. Narcystyczny badboy świetnie się do tego nadaje.

- Bo Twoja matka mówiła Ci, że mężczyźni są słabi? Dlatego szukasz stereotypu macho, którego siła jest tak samo nadmuchana jak jego ego?

- Bo jako dziecko musiałaś dużo dawać? Opiekować się kimś? Rodzicem? Rodzeństwem? Wszystkimi? I dlatego jesteś świetna w dawaniu, a zupełnie nie wiesz jak brać? Na szczęście z niegrzecznym chłopcem nie musisz się tego uczyć. Możesz nieograniczenie dawać, a on nieograniczenie brać.

- Bo nikt Ci nie powiedział, że jesteś piękna i wspaniała? I że bycie z Tobą to zaszczyt. Dlatego przeprojektowałaś to na Niego (choć to żaden zaszczyt z nim być).

A wiesz co by się stało, gdybyś nie spełniała powyższych kryteriów? Gdybyś Twoje życie inaczej się ułożyło i byłabyś pewną siebie, dowartościowaną kobietą? Opis drania, który stworzyłyśmy na początku, wyglądałby następująco:

1) (Nie jest zbyt wylewny. Słaba ekspresja emocji). Zaburzony aleksytymik o napiętej nieruchomej twarzy, który nie radzi sobie z własnymi emocjami i innych.
2) (Skupiony na sobie i swoich potrzebach). Egocentryk o cechach narcystycznych.
3) (Silny. Ma gdzieś opinie innych.). Gra pozornie silnego, a w środku jest kruchy jak galaretka. Rozpaczliwie zależy mu na opinii zewnętrznej.
4) (Zwycięzca. Lubi rywalizację i lubi wygrywać.). Obsesyjnie rywalizuje, aby udowodnić sobie i innym, że jest lepszy.
5) (Kocha ryzyko. Szalony). Nieodpowiedzialny mały chłopczyk, który nie myśli o bezpieczeństwie swoim i bliskich.
6) (Interesujący wygląd. Jeśli nie ładny, to męski. Tatuaż i blizny na porządku dziennym). Całkiem przeciętny facet, który nadrabia braki tatuowaniem sobie trupich czach lub udawaną pewnością siebie.
7) (Mówi, co myśli. Jest szczery, nawet jeśli jest to raniące. Najczęściej jest). Ma zaburzoną empatię, co wskazuje na cechy psychopatyczne.
8) (Nie przepada za romantycznymi historiami). Boi się bliskości. Każdy czuły gest wprowadza go w stan lęku.
9) (Seksualny macho, który porwie każda kobietę). W relacji seksualnej uległy. Raczej oczekuje od kobiety pomysłów i dominacji.
10) (Nie przepada za zwierzeniami). Jest zainteresowany tylko sobą. Rzadziej partnerką. Wcale jej znajomymi (chyba że to atrakcyjne przyjaciółki).
11) (Jest raczej ze stereotypowym podziałem ról.) Nie szanuje kobiet.
12) (Kocha piękne kobiety i nie ukrywa tego). Babiarz. Łasy na każdą adorację, by wzmocnić swoje kruche ego.
13) (Nie wierzy w terapię). Boi się. Przyznanie się do problemu oznacza słabość.
14) (Interesują go gadżety, choć pogardza snobizmem). Hipokryta.
15) (Kocha cię…). Ale cóż to za miłość?!

I co? Niby to samo, a jednak obraz się zmienia, prawda? Wystarczy zdjąć soczewki idealizacji, by zobaczyć, że drań jest draniem. Żadnym macho. Żadnym uroczym niegrzecznym chłopcem. Żadnym słodkim wariatem. Jest często facetem, który ma mnóstwo problemów, głęboko skrywanych pod maską silnego faceta. I rani innych.

Na jednej ze stron z cytatami twórca o nicku „zimnydrań” pisze „Jestem tak głupi, że ludzie boją się mojej inteligencji”. Nic dodać. Nic ująć.

Pamiętaj, nie wszystkie kobiety kochają drani. Nie każda chce całe życie spędzić na wspinaczce. A Ty?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"