Godzinami siedzimy z dziećmi i pomagamy im w nauce. Rodzice, odpuśćcie! Jest na to skuteczniejsza metoda

Fot. Rob Shenk/Flickr http://bit.ly/1xWai8u/CC BY-SA http://bit.ly/1dsePQq
Co zrobić żeby dzieci lepiej zapamiętywały materiał szkolny? Stosujemy różne metody i techniki szybkiego uczenia się. Zapisujemy dzieci na dodatkowe zajęcia i korki. Siedzimy z nimi godzinami i próbujemy nauczyć je w jaki sposób przyswoić nowe informacje. Rodzice, odpuście! Okazuje się, że jest na to skuteczna metoda.

Na łamach magazynu Memory & Cognition badacze udowadniają, że wystarczy jedna informacja, która znacząco zwiększa efektywność nauki i zapamiętywania. Jaka? Zacznijmy od badania, które naprowadziło badaczy na ciekawe wnioski.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona (USA) przeprowadzili eksperyment na grupie uczniów. Rozdali im materiały naukowe, poprosili o przeczytanie ich i przyswojenie nowych informacji.

Jedna grupa uczniów dostała informację o tym, że będą musieli wypełnić test wiedzy. Natomiast druga grupa miała po skończeniu nauki wcielić się w rolę nauczyciela i przekazać to, czego się nauczyli pozostałym uczniom.

Po zakończeniu badania obie grupy badanych wypełniały test. Wynik był zaskakujący. Okazało się, że uczniowie, którzy mieli wcielić się w rolę pedagoga, stosowali bardziej efektywne sposoby nauki, niż ich koledzy z drugiej grupy. Lepiej zapamiętywali materiał i skuteczniej potrafili sobie go przypomnieć. Informacja o tym, że uczniowie będą musieli przekazać nową wiedzę innym, była na tyle mobilizująca, że dzieci zapamiętywały informacje szybciej i sprawniej.
Dlaczego otrzymano takie wyniki? Prawdopodobnie dlatego, że uczniowie mający wcielić się w rolę nauczyciela lepiej organizowali nowe informacje, co ułatwiło im naukę.

Jak jeszcze możemy pomóc dzieciom w nauce?

1. Określając cele - najlepiej spisać je na kartce.
2. Wyobrazić sobie korzyści z nauki i opisać możliwe nagrody.
3. Podzielenie dużego celu, na krótsze i prostsze do osiągnięcia.
4. Skupienie się na sukcesach, nie na porażkach.
5. Zmiana przekonań - dzieci często mówią, że coś jest za trudne lub niezrozumiałe. Szybko się zniechęcają, gdy nie widzą rezultatów nauki. Postaraj się zmienić podejście dziecka i pomóż mu, gdy czegoś nie rozumie.
6. Pozytywne nastawienie - nic tak nie motywuje do działania jak dobry humor. Emocje odgrywają dużą rolę w procesie uczenia się. W dobrym nastroju szybciej i łatwiej zapamiętujemy nowe informacje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE