Farby do włosów nie muszą być niezdrowe

Fot. Pixabay / http://bit.ly/1DEYKIw / CC0 Public Domain / http://bit.ly/CC0-PD
Włosy można pofarbować na dwa sposoby. Zdrowo i niezdrowo. Zdrowe są te farby, które są prawie całe wyprodukowane z naturalnych składników. Takie preparaty nie tylko zmieniają kolor włosów, ale wzmacniają je i odżywiają. Skład tych NIEzdrowych farb przypomina raczej tablicę Mendelejewa i choć może one też zmieniają kolor, to jednocześnie niszczą włosy, skórę i powodują alergie.


W tradycyjnych farbach koloryzujących drażniące składniki spowalniają produkcję keratyny, wypłukując przy tym tłuszcze i związki mineralne. Prowadzi to do osłabienia struktury włosów, łamliwości, wysuszania a także przyspiesza wypadanie. Źle działają na skórę głowy powodując podrażnienia. Objawy to najczęściej swędzenie, pieczenie, wysypka, złuszczanie lub stany zapalne skóry, a nawet zniszczenie cebulek.


Udowodniono również, że farbowanie włosów podczas ciąży może zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Szczególnie szkodliwe działanie ma występujący w wielu produktach amoniak, wdychany podczas koloryzacji.

Z kolei stosowana w farbach parafenylenodiamina (PPD) to najczęstszy składnik powodujący uczulenia. Alergia na farby do włosów zazwyczaj pojawia się nagle przy okazji kolejnego farbowania włosów. Czasami występuje już na samym początku przygody z koloryzacją a czasami po długim, nawet wieloletnim stosowaniu ulubionej farby jako reakcja na częsty kontakt z daną substancją.

W skrajnych przypadkach alergia wywołana przez preparaty do koloryzacji może powodować bardzo ciężkie reakcje organizmu, które wymagają hospitalizacji i leczenia farmakologicznego. Osoby po takich reakcjach najczęściej nie mogą już farbować włosów. Nie należy przez to rozumieć, że używając farby z PPD na pewno się uczulimy. Może tak być, ale nie musi. Dla osób, które troszczą się i o kolor włosów i o zdrowie pozostaje jedno - poszukać takich farb, które z jednej strony skutecznie koloryzują włosy, a z drugiej - nie szkodzą włosom i skórze. Idealnie, gdyby przy okazji je wzmacniały i pielęgnowały. Takie właście są farby pielęgnacyjne BIOKAP.

Koloryzujące produkty kosmetyczne BIOKAP dostępne są w dwóch seriach: Nutricolor (seria pomarańczowa) oraz Nutricolor Delicato (seria zielona). Produkowane są w większości z wyselekcjonowanych składników, pozyskiwanych w drodze ekstrakcji olejków roślinnych i/lub z innych części roślin, takich jak korzenie, nasiona i liście. Nie ma wśród nich składników pochodzenia zwierzęcego.

Ponad 90 proc. składu w farbach BIOKAP pochodzi z subastancji naturalnych. Pozostałe są pochodzenia syntetycznego i ograniczają się tylko do tych, których nie można pozyskać ze źródeł naturalnych, a bez których trwała koloryzacja nie byłaby możliwa.

Nie znajdziemy w farbach BIOKAP rezorcyny, amoniaku, parabeny, ani niklu. Dodatkowo BIOKAP Nutricoclor Delicato dodatkowo nie zawiera PPD ani pochodnej tej substancji. Badania dowodzą, że skład farb BIOKAP, nie eliminuje zupełnie, ale znacznie redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia dyskomfortu podczas farbowania włosów, w tym reakcji alergicznych.


Mimo, że składników syntetycznych jest w farbach BIOKAP bardzo niewiele, producent i tak zadbał o to, aby możliwe jak najefektywniej zniwelować ich ewentualne szkodliwe działanie Kwasy lipidowe stosowane w farbach BIOKAP uwalniają kwasy owocowe na fragmentach skóry najbardziej narażonych na podrażnienia. Dodatkowo farby zawierają składniki roślinne, które są w stanie zachować warstwę lipidową na skórze. Właściwość ta daje silny efekt odżywczy na włosach. W skład najbardziej aktywnych składników naturalnych wchodzą: kwasy owocowe, proteiny roślinne (sojowe, ryżowe, owsiane i pszenne), olejek arganowy oraz wyciąg z wierzby, który jest naturalnym filtrem UV.

Wszystkie farby zostały przebadane klinicznie. Każdy kolor był testowany dermatologicznie na próbie kilkunastu ochotniczek. Farby posiadają także pozytywną opinię Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii w Polsce, który potwierdza właściwości farb związane z ich składem oraz stopniem ochrony skóry, pisząc, że „Ze względu na swój naturalny skład BIOKAP nie wywołuje podrażnień na skórze głowy oraz nie osłabia włosów. Farby są dobrze tolerowane przez alergików oraz osoby z nadwrażliwością kontaktową na detergenty i barwniki. Ze względu na zawartość lipokwasów posiadają właściwości ochronne dla skóry i włosów oraz charakteryzują się dobrą tolerancją przez skórę głowy i włosy i dlatego powinny być polecane osobom o wrażliwej skórze oraz z problemami dermatologicznymi.”

Wejdź na stronę www.biokap.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...