Cruella de Mon bez papierosa! Disney wprowadza zakaz palenia w filmach dla dzieci

Fot. Screen z Youtube / http://bit.ly/1BKI00h
Nareszcie doczekaliśmy się zakazu palenia, nie tylko w restauracjach i kawiarniach, ale także w bajkach. Disney podjął decyzję dotyczącą pojawiania się wyrobów tytoniowych w produkcjach filmowych dla najmłodszych widzów. Nie zobaczymy już Donalda z cygarem, czy Cruelli de Mon z papierosem.


Do tej pory wiemy, że decyzja obejmuje bajki i filmy Disneya, choć nie wszystkie. Ograniczenie nie dotyczy postaci historycznych, które paliły. Szef Disneya powiedział o tej zmianie w trakcie dorocznego spotkania udziałowców w San Francisco. Ma ona dotyczyć także Marvela, Pixara i Lucas Film, czyli studiów, które należą do disneyowskiego koncernu. Ider mówi, że pokazywanie palenia papierosów w filmach o kategorii PG-13 i poniżej (od 13 roku życia - przyp. red.) będzie całkowicie zakazane.
Papieros niezgody
Zdania internautów są podzielone i nie wszyscy zgadzają się z usunięciem papierosów z filmów, zwłaszcza tych dla dorosłych.
Internauta

Sam pomysł, by ocenzurować palenie w filmach dla najmłodszych jest godny pochwały; gorzej, gdyby cenzura poszła jeszcze dalej. Co zrobić z hobbitami i Gandalfem, pykającymi fajeczki? A z Kaczorem Donaldem? Czytaj więcej

Internauta

Tytoń jest kluczowy dla amerykańskiego życia. Ludzie palili wszędzie: w biurze, na ulicy, w sypialni, a nawet w łazience. Filmy, również dla najmłodszych, były jak lustro prawdziwego życia, teraz wiele się zmieniło, bo Hollywood udaje, że nałogu tytoniowego nie ma. Brak papierosów w filmach nie sprawi, że znikną z życia. Wolę rozmawiać z dziećmi na temat szkodliwości palenia, niż udawać, że problem nie istnieje. Czytaj więcej

Jeden z Felietonistów Guardiana napisała, że to bez wątpienia kwestia perspektywy i możemy spierać się na temat artystycznych zalet trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona, ale są tacy, którzy zobaczą ją jedynie jako przedłużające się dziewięć i pół godziny reklamy tytoniu fajkowego.
Felietonista Guardiana

Zaś "Dziennik Bridget Jones" przez wielu krytykowany jest przede wszystkim za gloryfikowanie słabości bohaterki do papierosów Silk Cut. Ale należy pamiętać, że cenzurowanie filmów może być czasem obraźliwe dla pełnych wad charakteru bohaterów, jak nałogowa palaczka Cruella De Mon ze "101 dalmatyńczyków" czy Goofy, którego trudno potępić za to, że ostatniego papierosa zapala przed plutonem egzekucyjnym. Czytaj więcej

Pojawiły się także głosy wsparcia dla decyzji Disneya.
Dziennikarze filmowi twierdzą, że takie postępowanie zmniejszy wpływ koncernów tytoniowych, które od zawsze były mocno związane z Hollywood. Znane gwiazdy współpracowały z nimi i reklamowały swoją twarzą papierosy, np. Jamesa Deana i marka Camel.
Jednak w produkcjach z kategorią R, dyrekcja Disneya nie planuje lobbować MPAA (Motion Picture Association of America) - stowarzyszenia, które zajmuje się prawami studiów filmowych i decyduje do której kategorii wiekowej należy dana produkcja.
Źródło: tvn24.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...