Dlaczego warto pokochać plażę o każdej porze roku? Wiosną nad morzem zyskujemy najwięcej dla zdrowia

Choć po zimowym zaleganiu na kanapie trudno zebrać się do aktywności, to warto rozruszać i ciało, i umysł. A najlepiej zrobić to nad morzem.
Choć po zimowym zaleganiu na kanapie trudno zebrać się do aktywności, to warto rozruszać i ciało, i umysł. A najlepiej zrobić to nad morzem. Fot. Materiały prasowe


Robi się coraz cieplej, dni są coraz dłuższe, a słońce świeci coraz mocniej. To wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nareszcie można pożegnać się z długimi monotonnymi wieczorami pod kocem, z gorącą herbatą i stanem, w którym nic się nie chce. Cała przyroda budzi się do życia. Świat za oknem rozkwita – niech to będzie dobry impuls do podjęcia wiosennych działań.


I choć po zimowym zaleganiu na kanapie trudno zebrać się do aktywności, to warto rozruszać i ciało, i umysł. A najlepiej zrobić to nad morzem.

Nie od dziś wiadomo, że na zdrowie korzystnie wpływa czas spędzony na świeżym powietrzu. Tyczy się to wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli zima dopisała, była mroźna i śnieżna, maluchy mogły się nacieszyć białym szaleństwem. Jeżeli jednak przez kilka miesięcy za oknem widać było tylko pluchę, błoto i deszcz, to dzieciom oprócz częstych infekcji, z pewnością doskwierał brak ruchu na świeżym powietrzu.

Wraz z początkiem wiosny, warto zadbać o samopoczucie i wzmocnić organizm. Morski klimat sprzyja powrotom do zdrowia, szczególnie przy problemach z górnymi drogami oddechowymi i przy alergii wziewnej. Po sezonie grzewczym, to najczęstsze problemy zdrowotne u najmłodszych.


Powietrze nad morzem jest wolne od pyłków i zanieczyszczeń, czyste i bogate w pierwiastki: jod, brom, wapń, potas, magnez, sód, fosfor oraz siarkę. Wszystkie niezbędnie potrzebne do prawidłowego wzrostu małych organizmów. Jod, którego najwięcej jest nad samym brzegiem morza (gdy fale odbijają się o brzeg, szczególnie w wietrzny dzień), wpływa na regulację metabolizmu, usprawnia działanie układu nerwowego, układu krążenia i mięśni, wspomaga rozwój fizyczny i umysłowy, regulując poziom hormonów tarczycy.

Nad morzem, nawet gdy pogoda wydaje się odstraszająca, wystarczy ciepło się ubrać się i iść na długi spacer po plaży. Gdy mocno wieje wiatr, jodu jest najwięcej. Nie wspominając już o tym, że szum fal świetnie uspokaja i odpręża — czy jest lepsza recepta na relaks, niż wypoczynek w zgodzie z naturą?
Duże fale sprawiają najmłodszym największą radość. Spacer po plaży to kopalnia pomysłów na kolejne formy aktywności: od zabawy w berka z falami, po "próbę siły" w cieplejsze dni - kiedy dzieci próbują pokonać napływającą wodę i utrzymać się na nogach. Wystarczy zaopatrzyć się przed wyjściem w zapas ubrań na zmianę — na wszelki wypadek, gdyby za bardzo się zmoczyły w morskiej wodzie.
Bose spacery brzegiem plaży świetnie masują stopy i pobudzają krążenie. Szczególne znaczenie ma to u dzieci, które nie tylko po piasku chodzą, ale często tarzają się z lubością w plażowym piasku (dzięki temu doskonale masuje się całe ich ciało). Słońce – mocne także wiosną – wyzwala powstawanie w organizmie witaminy D, działa bakteriobójczo, szczególnie w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca.

Zmiana klimatu, jaką może być wiosenny wyjazd nad Bałtyk bardzo dobrze hartuje młody organizm, przyzwyczajając go do zmiennej pogody w następnych miesiącach – jesienią i zimą. Jeśli mały człowiek będzie umiał stawić czoło nowemu środowisku, wahaniom temperatury i ciśnienia atmosferycznego, silnemu morskiemu wiatrowi, to taki trening doskonale usprawni działanie jego organizmu. Morski klimat doskonale wzmocni funkcjonowanie układów wewnętrznych, a także przyspieszy regenerację i da maluchowi dużo siły. O dobrej zabawie dla całej rodziny już nie wspominając.

Warto o tym pamiętać, gdy rodzice boją się, że nad morzem wiosną pogoda będzie zmienna, nie zbyt ciepła i wietrzna, przez co nie da okazji do przebywania na świeżym powietrzu, a co gorsza może dziecko osłabić. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie wtedy dla zdrowia zyskujemy najwięcej. Należy tylko pamiętać o odpowiednim ubraniu i dobrze dobranej diecie – na którą nad morzem też narzekać nie można. Idealnym uzupełnieniem długich spacerów brzegiem plaży czy zabaw na piasku są posiłki rybne, bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Nigdzie nie ma tak świeżych ryb, co nad samym morzem.

Nawet kilka dni wiosennego urlopu spędzone nad Bałtykiem, pomoże zregenerować siły, wzmocnić odporność i naładować akumulatory do dalszych życiowych działań. Dlatego też warto wybrać Primavera Jastrzębia Góra jako swoje miejsce na wiosenny urlop nad morzem. Dlaczego? Ponieważ od morza dzieli nas zaledwie 100 m, dla naszych Gości przygotowaliśmy niezapomniane atrakcje, animacje i warsztaty, które sprawią, że przez ani chwilę nie będziecie się nudzić. Poza tym, Jastrzębia Góra to wspaniała baza wypadowa do zwiedzenia Półwyspu Helskiego. Zapraszamy!

Bibliografia:
1. Psychologia rozwoju człowieka. Charakterystyka okresów życia człowieka (tom 2), red. B. Harwas-Napierała, J. Trempała, PWN Warszawa 2000.
2. Zdrowie.wp z 5.02.2015.
3. MamZdrowie.pl z 5.02.2015.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...