Nathan Jones/http://bit.ly/18TTyDE/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Reklama.
Metoda Time-out
Popularnie nazywana metodą wyciszenia. Kojarzona z takim miejscem dla dziecka, w którym może się wyciszyć i uspokoić. Dokładna nazwa to time out of positive reinforcement, czyli tłumacząc na polski, to czas bez pozytywnego wzmocnienia - kontaktu z bliską osobą.
Time out nie uczy dzieci jak radzić sobie z emocjami. Dlaczego? Przecież wiecie jaka jest odpowiedź — brak kontaktu z dorosłym. Dzieci w sytuacji wyciszenia mają jedno wyjście — stłumić swoje uczucia. Jeśli rodzice są konsekwentni, to na nic zdadzą się płacze i krzyki, z czasem dziecko się uspokoi i zostanie z informacją “mój płacz nic nie znaczy, a time out to moja kara”.
Wydaje mi się, że jedynym ratunkiem, gdy stosujemy już taką metodę, może być to co robimy “po”. Nie możemy pozwolić by dziecko się wypłakało i wyciszyło, nie rozmawiając z nim o tym co się stało. Ono potrzebuje wsparcia i zrozumienia, bo samo nie do końca wie co się dzieje. Należy z nim porozmawiać i razem ustalić co spowodowało taki atak złości i frustracji.
Alternatywa
Co w takim razie zrobić, gdy dziecko jest niegrzeczne? Wziąć głęboki oddech, zdać sobie sprawę z tego, że… TO NORMALNE. Kolejną ważną sprawą jest rozmowa o emocjach, których dziecko doświadczyło. Ustalenie metody na pozbycie się złości i negatywnych uczuć. Uświadomienie maluchowi, że z czasem nauczy się jak to kontrolować i że dorośli też się złoszczą.
Warto śledzić poszczególne etapy rozwoju dzieci, po to by zrozumieć jakie emocje pojawiają się w konkretnych momentach i jakich zachowań możemy się wtedy spodziewać. W ten sposób łatwiej będzie nam zrozumieć dlaczego dziecko gryzie, skąd napady złości i jaka jest przyczyna jego płaczu.
Time in
Taka niewielka korekta w nazwie, a ile zmienia… Jak praktykować time-in?
Agnieszka Stein
Psycholog dziecięcy

Time-in, czyli budowanie silnych, opartych na szacunku, relacji z dzieckiem. Dbać o wzajemne zaufanie i zrozumienie. Szanować granice dziecka. Akceptować przejawy jego autonomii i zmniejszać ilość wymagań do minimum. Obdarzać dziecko niewartościującą uwagą i spędzać z nim czas. A także starać się jak najlepiej poznać i zrozumieć swoje dziecko. Czytaj więcej