Najciekawsze wydarzenia w twoim mieście na weekend! Ostatni weekend stycznia 2015
Redakcja MamaDu
30 stycznia 2015, 12:48·12 minut czytania
Publikacja artykułu: 30 stycznia 2015, 12:48
Poniżej przedstawiamy wam najciekawiej zapowiadające się wydarzenia z kilku polskich miast w zbliżającym się weekendzie:
Reklama.
Warszawa
Rodzinna sobota. Historia oczami Dzieci
Dzieci 7 - 9 lat
31 stycznia, godz. 11.30
Spotkanie z cyklu Rodzinna sobota. Historia oczami dzieci, którego celem jest ukazanie historii Polski w okresie od 1939 do 1989 roku z perspektywy dzieci. Bohater zajęć to rówieśnik dzieci, który będzie opowiadał, co działo się w jego otoczeniu, o czym rozmawiali jego rodzice, co widział, słyszał i czuł.
Zajęcia będą poświęcone będą poświęcone czasom rządów Władysława Gomułki, czyli tzw. małej stabilizacji.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: magdalena.bogdan@ipn.gov.pl Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"
Ul. Marszałkowska 21/25
00-628 Warszawa
Inne oblicza teatru – warsztaty w Muzeum dla Dzieci
Dzieci od 3 roku życia
Data wydarzenia: sobota 31 stycznia 2015
godz. 12:00- 14:00 oraz 14:00-16:00
Muzeum dla Dzieci zaprasza na dwugodzinną podróż do dalekiej Azji. Podczas spotkania odwiedzimy wystawę Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie - „ Inne oblicza. Maski, marionetki, sztuka cieni ze zbiorów Chińskiego Narodowego Muzeum Sztuki”. Dowiemy się jak wygląda tradycyjny chiński makijaż operowy, czym charakteryzują się chińskie maski i lalki teatralne, czy twarz pomalowana na kolor czerwony oznaczą bohatera pozytywnego czy negatywnego? Tematem przewodnim spotkania będzie teatr! Stworzymy własne marionetki i pacynki, zbudujemy wspólnie scenę i odegramy najpiękniejsze chińskie baśnie i legendy.
Dzieci w wieku do 3 do 6 lat zapraszamy na godzinę 12:00, uczestników powyżej 7 roku życia na godzinę 14:00.
Wstęp: bilet do Muzeum dla Dzieci
Obowiązują zapisy MUZEUM DLA DZIECI im. Janusza Korczaka
ul. Kredytowa 1
00- 056 Warszawa
tel.: 22 827 76 41 3 wew. 261, 248 www.muzeumdladzieci.pl
Praha dzieciom - warsztaty muzyczne „Zimowy artysta”
Dzieci 4 - 10 lat
Data wydarzenia:
niedziela 1 lutego 2015
W każdy niedzielny poranek zapraszamy najmłodszych widzów wraz z rodzicami na projekcje najnowszych bajek oraz moc atrakcji podczas fascynujących warsztatów. O godz. 10.00 prezentujemy najnowsze bajki połączone z aktywnościami związanymi z kulturą i sztuką. Po porannych projekcjach od godz. 12.00 zapraszamy na edukacyjne i artystyczne warsztaty, prowadzone w holu kina.
Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami!
godz. 12.00
Warsztaty muzyczne „Zimowy artysta”
Poszukamy tajemniczej śnieżnej melodii i pójdziemy muzycznymi tropami, które zaprowadzą nas do muzycznych odpowiedzi na muzyczne pytania. W roli głównej: flet poprzeczny i pianino.
Organizator: Mała Filharmonia Rozwoju. www.kinopraha.pl
Kraków
Karnawałowe muzyczne opowieści i tysięczny koncert!
Data wydarzenia: piątek 30 stycznia 2015
Koncerty: godz. 09:00, 11:00, 13:00
Zapraszamy na koncerty z cyklu Muzyczne opowieści. W styczniu czeka nas uroczysty, specjalny, bo tysięczny koncert!
Szczególnym akcentem tych koncertów będzie zapewne przypomnienie, że wprawdzie historia cyklu Koncerty dla dzieci nie jest tak długa, jak historia Filharmonii Krakowskiej, która w lutym obchodzić będzie jubileusz 70-lecia, jednak w mijającym właśnie 39. sezonie tych koncertów odbędzie się ni mniej, ni więcej, tylko tysięczny koncert i to właśnie w styczniu!
A tysięczny koncert będzie miał niezwykłą, huczną, prawdziwie jubileuszową oprawę! Bo czyż można lepiej świętować niż w nastroju barwnej karnawałowej zabawy? Babcia Melodia i Dziadek Rytmus (Anna Sokołowska i Sławek Rokita) opowiedzą dzieciom niezwykłą historię o tym, jak to zabawki zawieszone na choince zaczęły się martwić, że już niedługo skończy się czas świąteczny, dzieci pozdejmują ozdoby i pochowają je do pudełek, gdzie będą musiały czekać na następne Święta. Ale cóż, taka kolej rzeczy. Zabawki z choinki postanowiły sprawić sobie jakąś przyjemność, zanim zacznie się ten nudny i smutny czas oczekiwania. Opuściły więc swe miejsca na gałązkach i …
I tu właśnie zaczyna się niezwykła przygoda, w której uczestniczyli, oprócz Babci i Dziadka, także ich nieodłączni przyjaciele, czyli Kuzynka Klawiaturka (pianistka, Renata Żelobowska-Orzechowska) oraz właściciel Wielkiego-Gadającego-Ekranu (muzyk i informatyk, Mateusz Bień). Tradycyjnie już nie chcemy zdradzać przedwcześnie, co też przydarzyło się naszym miłym znajomym. Możemy tylko zapewnić, że była to prawdziwie karnawałowa przygoda, a ożywione magicznym sposobem zabawki zabrały nasza grupkę i do Wiednia, stolicy walca i słynnych balów, i do Wenecji, słynącej z ulicznych zabaw maskaradowych.
W czasie tej niezwykłej podróży mogli oni spotkać się ze znakomitymi solistami operowymi: Iwoną Sochą (sopran), Moniką Korybalską (mezzosopran) i Adamem Zdunikowskim (tenor). Słuchali też orkiestry kameralnej kontynuującej tradycje słynnej muzycznej rodziny Straussów (uczniowie z Orkiestry ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie, tzw. Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela). Oglądali też niezwykłe pokazy taneczne w wykonaniu solistów Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
W całej podróży towarzyszył im skrzypek, Kamil Skicki, który zaczynał swą karierę muzyczną już w wieku przedszkolnym właśnie na naszej scenie dziecięcej, a pojawia się na niej regularnie, aż do dziś, gdy jest już dorosłym i dojrzałym muzykiem.
A gdy Dziadkowie i Kuzynka wrócili do domu, wtedy Aniołek, (Szymon Maź), który cały czas siedział sobie cichutko na choince... No nie, tego też nie opowiemy! Przyjdźcie do Filharmonii, przyjdźcie posłuchać i popatrzeć!
Data wydarzenia: sobota 31 stycznia 2015
Godz. 16:00 - 18:00
Zapraszamy na spotkania filmowe z najpiękniejszymi polskimi bajkami i baśniami, a po nich na zajęcia i zabawy: plastyczne, taneczne, teatralne, ruchowe, muzyczne i sportowe.
"Głuchy Telefon" i inne bajki. Po seansie – wspólne muzykowanie
W programie: zagadki, słodki poczęstunek, zestaw krótkich filmów animowanych i warsztaty.
Dzieci od 3 roku życia Data wydarzenia: niedziela 1 lutego 2015
Projekt "Bajki japońskie" został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha.
Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach.
Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.
Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend.
Na początku sięgnęliśmy do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało nam się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.
Początkowo na spotkaniach bajki czytały dzieciom znane osoby: aktorzy i prezenterzy z całej Polski (wystarczy wymienić choćby Annę Polony, Annę Dymną, Magdę Umer, Roberta Makłowicza, Krzysztofa Globisza, Bronisława Maja, Krystynę Zachwatowicz – Wajdową, Iwonę Bielską, Macieja Orłosia, Grzegorza Turnaua i wielu innych).
Po przeczytaniu kilku tekstów dzieci wraz z opiekunami biorą udział w dopasowanych do tematu bajek warsztatach: origami, kaligrafii, tworzenia pieczątek, zabawy w oparciu o japońskie techniki plastyczne. Prace powstałe w czasie warsztatów dzieci zabierają ze sobą do domu.
Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach Muzeum Manggha – holu głównym, galerii, sali wystaw zmiennych – na specjalnie przygotowanych dywanach lub matach japońskich wraz z kolorowymi poduszkami. Miejsce jest zawsze tak pomyślane, by rodzice mogli usiąść wraz z dziećmi lub obok nich. Po spotkaniu zapraszamy na czarkę japońskiej herbaty i słodycze.
Tematem przewodnim spotkań były już święta i zwyczaje japońskie, zwierzęta oraz postaci z japońskich bajek obdarzone nadzwyczajnymi cechami.
Do udziału upoważnia bilet wstępu do Muzeum zakupiony w danym dniu.
Kontakt: muzeum@manggha.pl
Wrocław
Ferie zimowe w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Dzieci 6 - 12 lat
Data wydarzenia:
piątek 30 stycznia 2015
godzina 12:00 i 14:00
Podczas zajęć prowadzonych przez Michała Pieczkę dzieci obejrzą kolorowe i fantazyjne chińskie latawce eksponowane na wystawie „Estetyka rytuału”. Następnie, podczas zabawy plastycznej samodzielnie wykonają wachlarze inspirowane barwnymi latawcami chińskimi.
Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym tel. 71 372-51-48.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław
Darmowe warsztaty recyklingowe
Wstęp wolny Data wydarzenia: niedziela 1 lutego 2015
godzina 15:00-19:00
Gniazdko i Fundacja Ekorozwoju serdecznie zaprasza na niezwykłe warsztaty recyklingowe pod hasłem - Eko wieszaki na ubrania, klucze i organizery na biżuterię.
Nauczymy się jak ze zwykłej gałęzi, deski czy starego wieszaczka stworzyć przepiękny, praktyczny i ekologiczny wieszak na ubrania czy charakterny organizer na biżuterię.
Będziemy przybijać, malować, kleić, by wyczarować z nikomu niepotrzebnych już elementów designerski przedmiot, który nada szyku wnętrzu czy uporządkuje wciąż gubiące sie części biżuterii.
Jeśli macie w domu stare wieszaki z szafy to koniecznie przynieście je ze sobą - wspólnie nadamy mu drugie życie!
Miejsce - Ekocentrum: ul. Św. Wincentego 25A Wrocław
Łódź
Zielona Łódź zaprasza na narty
Wstęp wolny Data wydarzenia: od środy 28 stycznia 2015 do piątku 30 stycznia 2015
Zielona Łódź wraz z Polską Organizacją Sportową i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zaprasza na treningi: - w środę 28 stycznia - 16.00-17.30 i 17.30-19.00
- w czwartek 29 stycznia - 9.00-10.30, 16.00-17.30 i 17.30-19.00
- w piątek 30 stycznia - 12.00-13.30 i 13.30-15.00
Zbiórka w Parku na Zdrowiu, w pobliżu kamienia na rogu ul. Konstantynowskiej i al. Unii.
Zajęcia są bezpłatne, otwarte dla wszystkich. Zapraszamy zarówno osoby całkowicie początkujące, jak i średniozaawansowane, dzieci, młodzież osoby dorosłe i bardzo dorosłe. Zapewniamy kilkadziesiąt kompletów narciarskich, niezawodnego instruktora i gorące napoje.
organizator: Zielona Łódź, Polska Organizacja Sportowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Atlas Trailer - warsztaty edukacyjne dla dzieci Dzieci od 7 lat Data wydarzenia: sobota 31 stycznia 2015
godz. 11:11
Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na warsztaty edukacyjne dla dzieci od lat 7.
Zapraszamy do pracy w najżywszym kontakcie z dziełami sztuki - nie w sali warsztatowej, ale bezpośrednio na galerii. Małych gości po wystawie poprowadzą karty atlasu z różnymi wskazówkami lub zadaniami. Będą rysowanki i wyklejanki, ale także inne aktywności i mnóstwo podchwytliwych pytań. Odpowiedzi ułożą się w unikatowy atlas, który potem może posłużyć jako przewodnik w oprowadzaniu kolegów, rodziców, dziadków czy znajomych.
Prowadzenie: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk
Miejsce: ms2, Ogrodowa 19
Obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00. Muzeum Sztuki
ul. Więckowskiego 36, 90-734 Łódź
tel.: 00 48 42 633 97 90
Poznań:
Sito Sztuki - W małpim gaju
Dzieci 5 - 10 lat Data wydarzenia: sobota 31 stycznia 2015
godz. 11:15
Nastał czas zabaw, harców i wielkich przebierańców. Poczuj się tak, jakbyś wkroczył w kolorową dżunglę pełną drzew uginających się od okrągłych owoców i lian... To bal, to serpentyny i balony wiszą wysoko, a zaraz obok dwie dyndające pod sufitem małpy cieszą oko. Gdzieś dalej lemur i lew bawią się wspólnie wysoko po meblach się wspinając. Długim łańcuchem łap, ogonów oraz szponów wszyscy zgodnie tańczą wkoło. Część plastyczna: majsterkowanie, projektowanie przestrzenne.
Prowadzenie: Agata Migdalska i Marianna Szajkowska
Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby, Al. Marcinkowskiego 9
Wstęp: 12 zł
Muzeum zapewnia materiały plastyczne.
Liczba miejsc ograniczona. Na zajęcia obowiązują zapisy.
Sito Sztuki to cykl warsztatów dla dzieci polegający na tworzeniu prac przy wykorzystaniu różnorodnych technik plastycznych.
Zajęcia mają na celu rozbudzenie kreatywności, zachęcenie do eksperymentowania zarówno w zakresie formy, jak i treści, przy jednoczesnym ugruntowywaniu wiedzy na temat tradycyjnie pojmowanej sztuki.
Zajęcia rozpoczynają się od krótkiej wycieczki po galerii. Po wspólnym znalezieniu inspiracji i ich omówieniu dzieci zyskują możliwość tworzenia własnych prac w gronie rówieśników i wykorzystują niekiedy zaskakujące, często niekonwencjonalne, materiały i techniki artystyczne. Martwa natura „jak żywa”, wyklejane autoportrety, błyszczące akwarele, usypywane obrazy, mozaiki, ozdoby, rzeźby i wiele, wiele innych. Prawdziwe dzieła cieszące oko i napawające dumą, stworzone bowiem własnoręcznie.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Karola Marcinkowskiego 9
61-745 Poznań
Nowy Czyta Dzieciom - Moja mama gorylica
Dzieci od 7 lat Data wydarzenia: sobota 31 stycznia 2015
godz. 15.00
NOWY CZYTA DZIECIOM
Moja mama gorylica
Frida Nilsson
Foyer Dużej Sceny
Pewnego dnia przed domem dziecka Czysty Kąt, na starannie zagrabionej żwirowej alejce, hamuje z piskiem opon rozklekotane volvo. Wysiada z niego... gorylica! Przyjechała, by adoptować jedną z sierot. Niemal od razu wie, które to będzie dziecko. Biedna Jonna! Tak marzyła, żeby jej mama pachniała perfumami i elegancko się ubierała. Gorylica jest wielka i niezgrabna – i na pewno ładnie nie pachnie....
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru Nowego od 19 stycznia
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
ul. Dąbrowskiego 5,
60-838 Poznań