Amnezja dziecięca. Dlaczego nie pamiętamy wczesnego dzieciństwa?

Ile pamiętamy z dzieciństwa?
Ile pamiętamy z dzieciństwa? Fot. / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego najwcześniejsze zdarzenia jakie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć to te, które wydarzyły się między czwartym, a piątym rokiem życia? Naukowcy wciąż nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego nasza pamięć blokuje nam wspomnienia z pierwszych trzech lat życia. Nazwali to zjawisko amnezją dziecięcą.

To jedno z najbardziej tajemniczych pojęć związanych z wiekiem dziecięcym. Jest uniwersalne, czyli dotyczy każdego człowieka, bez względu na wykształcenie, poziom inteligencji, czy płeć. Dlatego, próbując przypomnieć sobie pierwsze lata życia, napotykamy na mur amnezji.

Album ze zdjęciami
Na większość wspomnień z wczesnego okresu rozwoju składają się wdrukowane w pamięć opowieści rodzinne, filmy i zdjęcia... Szacuje się, że średni wiek odnoszący się do pierwszego wspomnienia wynosi: u kobiet 3 lata i 6 miesięcy, natomiast u mężczyzn – 3 lata i 8 miesięcy.

Ciekawe wyniki badań uzyskali psycholodzy z Emory University w stanie Georgia w USA. Okazało się, że proces amnezji dziecięcej zaczyna się uaktywniać w wieku 7 lat, powoli wymazując z naszej pamięci wspomnienia.
W eksperymencie zbadano 83 dzieci w wieku 3 lat. Rodzice rozmawiali z nimi o sytuacjach z ostatnich tygodni np. wycieczce do zoo. Badanych podzielono na 5 grup i poddano ich obserwacji w wieku 5, 6, 7, 8, i 9 lat. Dzieci mając od 5 do 7 lat, były w stanie odtworzyć wspomnienia w prawie 70 proc., natomiast później, w wieku 8-9 lat, stan ich pamięci osiągał ok. 35 proc.
Sny z przeszłością
Niektórzy psycholodzy uważają, że wczesne wydarzenia są po prostu zapominane, kasowane z pamięci. A co jeśli tak nie jest i z tych ukrytych wspomnień kształtują się np. nasze sny? Jeśli są magazynowane i przekształcane w taką formę informacji, która mimo że jest dla nas niedostępna, ma realny wpływ na nasze dorosłe życie. Czasami nie wiemy dlaczego boimy się pewnych rzeczy lub sytuacji, nie rozumiemy skąd pojawia się w nas lęk. Być może ma to związek z zapomnianymi wspomnieniami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE