Przytulanie chroni przed infekcjami. Dlatego dzieci kochane chorują mniej

Dzieci, które są przytulane, chorują rzadziej.
Dzieci, które są przytulane, chorują rzadziej. Fot. Michael Bentley / http://bit.ly/16ZHNKG CC BY 2.0 / http://bit.ly/1mhaR6e
W okresie zwiększonej ekspozycji wirusy powinniśmy... częściej się przytulać - sugerują naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Psychological Science".


Naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburgu (USA) przeprowadzili eksperyment z udziałem 404 zdrowych osób. Zapytano ich m.in. o odczuwane wsparcia ze strony innych osób, częstotliwości konfliktów z bliskimi a także o to, jak często się przytulają. Następnie uczestnicy dobrowolnie pozwolili zarazić się popularnym wirusem powodującym przeziębienie, by można było w czasowym odosobnieniu obserwować rozwój choroby.

Okazało się, że poczucie wsparcia społecznego i bliskości, jaką daje przytulanie nie tylko pomaga bronić się przed infekcjami, ale także łagodzi ich objawy.

"Wiemy, że osoby będące w ciągłym konflikcie z innymi gorzej radzą sobie z wirusami powodującymi przeziębienie, a osoby mające wsparcie społeczne są mniej narażone na wywoływane przez stres stany psychiczne, jak depresja czy lęki. Sprawdziliśmy, czy odczuwanie wsparcia społecznego jest równie skuteczne w przypadku podatności na infekcje, której podłożem jest stres oraz czy przytulanie może w pewnym stopniu wyjaśniać poczucie wsparcia społecznego oraz niezależnie chronić nas przed infekcjami" - mówi autor badań Sheldon Cohen z Carnegie Mellon University w Pittsburgu (USA).

W przypadku uczestników, u których rozwinęła się choroba, poczucie wsparcia oraz częstsze przytulanie przyczyniały się do łagodniejszego przebiegu przeziębienia bez względu na to, jak często osoby te były w konfliktach z otoczeniem.

Czy to wszystko prawda? Osiągnięcia amerykańskich naukowców są często traktowane z przymrożeniem oka. W tym jednak przypadku warto spróbować – na pewno nie zaszkodzi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"