Dziecko + fajerwerki? Tak, ale tylko pod opieką

Fot. Lisa Nottingham / http://skroc.pl/b4451 / CC BY / http://goo.gl/sZ7V7x
Fajnie jest pisać w portalu dla rodziców, że dla dzieci trzeba być pobłażliwym, próbować je rozumieć i ciągle zachęcać do czegoś nowego. Ale nieraz mądrzej napisać coś innego - że trzeba zabraniać, zakazywać i pilnować. Tak jest właśnie w kwestii fajerwerków. Odpalania ich dzieciom bez nadzoru dorosłych, zabrania nie tylko prawo, ale także zdrowy rozsądek rodziców.

Fajerwerki są wspaniałe
Fajerwerki to wspaniałe i ciekawe widowisko. A z ciekawymi i wspaniałymi rzeczami już tak jest, że dzieci “też chcą spróbować”. I nie ma w tym nic złego dopóki nad całością czuwa oko rodzica. Nawet lepiej, jeśli nadopiekuńczego. Do końca nie wiadomo, co dzieciom wolno, a na co nie pozwalać im w żadnym wypadku. Dużo zależy od wieku dziecka, dużo od wyobraźni rodziców. W niektórych przypadkach dziecko będzie mogło jedynie zrobić w śniegu dziurkę, żeby "tata wbił patyk", w innych - samodzielnie zapalić lont.

Najważniejsze po prostu, aby w całym fajerwerkowym zamieszaniu dzieciom cały czas towarzyszyli rodzice. Bez tego rodzicielskiego oka dzieci z zastraszającą łatwością ulegają wypadkom - najpopularniejsze “sztucznoogniowe” urazy to poparzenia dłoni lub twarzy.

O tym, że fajerwerki są groźne od lat co roku przekonuje policja. W sieci dostępny jest policyjny film, który pokazuje ich siłę.
Sprzedać dzieciom nielegalna
Warto wiedzieć, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, to robi musi liczyć się z grzywną albo ograniczeniem/pozbawieniem wolności nawet na dwa lata. Policjanci zachęcają, by informować ich o handlowcach którzy sprzedają petardy dzieciom.


Problem widzi też Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Już kilka lat temu apelował:
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Nie pozwólmy, aby nasze pociechy same odpalały petardy. Zwracajmy także uwagę na dzieci, które na podwórkach bawią się materiałami pirotechnicznymi bez odpowiedniego nadzoru. Nie bójmy się reagować, gdyż moment nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia

Kupować tylko w sprawdzonych źródłach
Specjaliści radzą, aby kupować fajerwerki tylko w sprawdzonych źródłach. Te sprzedawane na ulicznych straganach, zamoknięte i niewiadomego pochodzenia mogą być niebezpieczne w użyciu. Każdy - i na to również warto zwrócić uwagę - muszą mieć odpowiednie atesty.Każdy powinien posiadać najmniej następujące oznaczenia: nazwa produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim.

Fajerwerków i petard nie można samodzielnie “ulepszać”, a po nieudanej próbie nie wolno ich zapalać po raz drugi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE