Jak nie kupić karpia w worku, czyli sztuka wybierania prezentu

Trafione prezenty - sztuka wyboru.
Trafione prezenty - sztuka wyboru. Fot. / 123RF Zdjęcie Seryjne
Choinka, lampki, pierniki, pierogi i… prezenty. Jedne cieszą, inne są nietrafione, a jeszcze inne niechciane. Kupienie odpowiedniego podarunku na Święta wymaga czasu, strategii i porządnego listu do Mikołaja.

Lenifely i empatia
Piszemy list do Świętego Mikołaja, bo to najprostszy sposób żeby dowiedzieć się o czym marzy dziecko.

Drogi Mikołaju… Zuzia, moja 3 letnia córka, od razu przerywa pytaniem „co to znaczy drogi?”. Tłumaczę, że tak często zaczyna się list do osoby, którą szanujemy lub która jest nam bliska. Po wyrazie jej twarzy widzę, że przyswoiła tę informację. Piszemy dalej. Drogi Mikołaju, na początku mojego listu chciałabym Cię pozdrowić… „Maaaamooo, a co to znaczy sznurujemy?”. Wybucham śmiechem, „nie sznurujemy, ale szanujemy. „Aha… to już rozumiem”, odpowiada Zuzka. Chwila ciszy, ale chyba wszystko jasne. „…chciałabym Cię pozdrowić i zapytać co u Ciebie?”. „Mamo, a dlaczego on ma takie nieładne imię?”. Biorę głęboki oddech.

Pytania trzylatki są często trudne i męczące, ale ja się nie daję. Tłumaczę jej skąd wziął się Święty Mikołaj, że to naprawdę święty, że był bardzo dobrym człowiekiem i pomagał potrzebującym. Widzę błysk w jej oku, chwila zastanowienia i pytanie „to kiedy napiszemy co bym chciała?”. Pierwsza myśl - dobra, napiszmy to i miejmy z głowy. Chwila zastanowienia…

Druga myśl, w moim wypadku zazwyczaj lepsza od pierwszej, nie daj się i naucz ją, że powinna myśleć o innych i zapytać co u Mikołaja, jak się ma, czy jest zdrowy itp. Odpowiadam więc pytaniem na pytanie „a nie chciałabyś się dowiedzieć co słychać u Mikołaja? Będzie mu miło, że o nim myślisz. Możemy też zapytać czy renifery są zdrowe”. „Lenifely? A co to?”. Silę się na rysunek. Ku mojemu zdziwieniu Zuzia jest zachwycona. Piszemy dalej „Jak się czujesz? Czy rozwożenie prezentów jest męczące?”. „Mamo, a jak Mikołaj jest chory to co wtedy?”. O rany, to chyba kiełkuje nasionko empatii – pomyślałam. „Wtedy pomagają mu elfy”. O nie… Po co wyjechałam z tymi elfami. Ciekawe jak narysuje elfa? Znowu chwila ciszy. I nagle słyszę „mamo, to dobre ludzie te elfy. Co nie?” – podsumowuje Zuzka. Serce mi rośnie. Dopisujemy prośbę o prezenty i kończymy list.


Świąteczna statystyka
Na początku trochę danych. Według TNS Polska, 8 na 10 Polaków kupi w tym roku prezent dla bliskich. Mężczyźni będą mieli największy problem z wyborem prezentu dla partnerki, a kobiety dla dzieci. Prawie 30 proc. matek nie wie co kupić dla swoich pociech. Jak im pomóc?

1. Napisz z dzieckiem list do Mikołaja. W trakcie dowiedz się dlaczego wybrał te konkretne zabawki czy książki. To pomoże Ci zrozumieć co jest ciekawe dla twojego dziecka i dlaczego.

2. Spisz swoją listę prezentów. Przejrzyj Internet, poczytaj o zabawkach roku, dowiedz się od znajomych czy mogą ci coś polecić.

3. Skonsultuj się z rodziną. Omów wasze propozycje.

4. Ustal zasady. Jasno powiedz na jakie przedmioty się nie zgadzasz.

5. Na koniec podzielcie się konkretnymi prezentami, żeby się nie dublować.

Kupowanie prezentów na święta nie musi być męczące i czasochłonne pod warunkiem, że dobrze rozplanujemy sobie plan zakupów. Starajmy się nie robić tego na ostatnią chwilę, przecież można wybrać się do sklepu, na spokojnie, nawet 3 miesiące wcześniej. Przy okazji nie obciążymy aż tak budżetu w grudniu.

Urząd Przesyłek Niedoręczalnych
Zawsze przy pisaniu listu do Mikołaja przypomina mi się krótkometrażowy dokument Marcela Łozińskiego „Poste restante”, laureat nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, który opowiada historię listu do Boga. Warto poświęcić mu kilkanaście minut. Film wyjaśnia co się dzieje z przesyłką, której adresata nie można odnaleźć. W Polsce jest ich co roku około miliona. Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie trafiają listy do Świętego Mikołaja? Jeśli są dobrze zaadresowane to na biegun, a jeśli nie są? Trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. Tam są czytane, segregowane i niszczone.
Jeśli jesteście zwolennikami nowych technologii, to zawsze możecie skorzystać z dobrodziejstw XXI wieku i napisać do Świętego maila, na adres santa@santaclaus.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE