Przerwa na kawę w szkole? W białostockich podstawówkach stanęły automaty

W niektórych szkołach podstawowych i gimnazjach uczniowie mogą napić się kawy z automatu.
W niektórych szkołach podstawowych i gimnazjach uczniowie mogą napić się kawy z automatu. Fot. Filip Klimaszewski/ Agencja Gazeta
Czy dzieci powinny pić kawę? Lekarze są przekonani, że nie, bo nadmiar kofeiny jest szkodliwy dla młodych organizmów. Tymczasem w kilku białostockich podstawówkach i gimnazjach producenci tego trunku postawili ogólnodostępne automaty.

„Kawa jest szkodliwa dla dzieci. To krok do uzależnienia. Podobnie jak z paleniem papierosów. Trudno je potem rzucić” tłumaczy Anna Dąbrowska, psycholog.

W podobnym tonie wypowiada się Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny. „Kofeina jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Przede wszystkim uzależnia, zwłaszcza w nadmiarze może powodować przyspieszenie pracy serca odczuwane jako kołatanie. Dorośli uskarżają się też na dolegliwości żołądkowe po wypiciu kawy. A ta kupiona w automacie zawiera różne szkodliwe substancje chemiczne” wyjaśnia lekarka.

Problemu jednak w tym nie widzą uczniowie, którzy zapewniają, że chętnie po kawę w szkole sięgają. Nic sobie z tego nie robi także dyrekcja szkoły, która tłumaczy, że to automaty dla gości oraz że na kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci wpływają przede wszystkim rodzice, a nie szkoła. „Przecież w domach i kawiarni też mogą sięgnąć po tę używkę” przekonuje Wiesław Paniczko, dyrektor gimnazjum nr 6 w Białymstoku.

Argumenty te nie trafiają jednak do rodziców, którzy interweniują w białostockim magistracie. W rezultacie w kilku szkołach automaty z kawą już zniknęły.

Źródło: Kurier Poranny
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE